Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Fransanın İqtisadiyyat və Maliyyə naziri ilə görüşüb
İyulun 29-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Fransa Respublikasının İqtisadiyyat və Maliyyə naziri Brüno Lö Merlə görüşüb.
Mehriban Əliyeva bu ilin martında Parisə səfəri zamanı Fransanın İqtisadiyyat və Maliyyə naziri Brüno Lö Merlə görüşü və aparılan müzakirələri xatırlayıb, qonağın Azərbaycana səfərinin uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə edib. Azərbaycan ilə Fransa arasında münasibətlərin dostluq və qarşılıqlı maraqlara əsaslandığını qeyd edib, siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. İqtisadi əlaqələrin münasibətlərimizin inkişafında xüsusi yer tutduğunu vurğulayan Mehriban Əliyeva son zamanlar bu sahədə müşahidə edilən müsbət dinamikanın ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə olacağını deyib. Mövcud potensialdan tam istifadə etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanda son illərdə iqtisadi sahədə böyük islahatların aparıldığını qeyd edib, əsas məqsədin iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi olduğunu bildirib, özəl sektorun rolunun artırılmasının zərurliyinə toxunub, bu sahədə Fransanın təcrübəsinin maraq doğurduğunu deyib.
Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini bildirən Fransanın İqtisadiyyat və Maliyyə naziri ölkəmizin regionda xüsusi mövqeyə malik olduğunu vurğulayıb. Brüno Lö Mer də ölkələrimizin iqtisadi əməkdaşlığının böyük potensialını qeyd edib, Azərbaycan və Fransa şirkətləri arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin və inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında qeyri-neft sektorunda həyata keçirilən layihələr, Fransa şirkətlərinin Azərbaycanın özəl qurumları ilə işgüzar əlaqələri və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

On July 29, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with French Minister of Economy and Finance Bruno Le Maire.
First, a photo was taken.
Mehriban Aliyeva mentioned her meeting with French Minister of Economy and Finance Bruno Le Maire in March this year while on the visit to Paris, and the discussions they had held, expressing confidence that the minister’s visit to Azerbaijan would be successful. Underscoring that the relations between Azerbaijan and France based on friendship and mutual interests, she stated that the political ties were on a high level. Mentioning that economic ties have their special place in the development of the relations between the countries, Mehriban Aliyeva said the positive dynamics recently observed in this area would contribute to the expansion of the relations between the two countries further, bringing to attention the importance of using the existing potential in full.
Mehriban Aliyeva stated that large-scale reforms have been performed recently in the economic field, and that the primary objective was to branch out the economy, touching upon the necessity of increasing the role of the private sector, and said that the practice of France in this field aroused interest.
Saying that this was his first visit to Azerbaijan, the French minister said Azerbaijan had a special position in the region. Bruno Le Maire too stated that there was a great potential for the countries’ cooperation, underscoring the necessity of expanding and developing the relations between Azerbaijani and French companies further.
Exchange of opinions took place during the meeting on the projects being implemented between the two countries in the non-oil sector, business ties between French companies and primate entities of Azerbaijan, and on other issues.