Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun “Muğam dəstgahları” layihəsi çərçivəsində iyunun 8-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında növbəti muğam axşamı təşkil edilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva konsertdə olmuşdur.
Budəfəki muğam axşamında cavan nəslə mənsub ifaçılar - respublikanın əməkdar artisti Aygün Bayramova və Zabit Nəbizadə çıxış etmişlər. Musiqisevərlər Aygün Bayramovanın ifasında “Şahnaz” və “Kəsmə şikəstə”, Zabit Nəbizadənin oxuduğu “Çahargah” muğamlarını hərarətlə, dəfələrlə sürəkli alqışlarla qarşıladılar. Bu alqışlarda xanəndələri ustalıqla müşayiət edən tarzənlər Elçin Haşımov və Ələsgər Məmmədovun, kamançaçalanlar Elnur Əhmədov və Xəyyam Məmmədovun, digər musiqiçilərin də payı vardı.
Musiqi sənətimizin baş tacı olan muğamların qorunub saxlanması və təbliğinə son dövrdə göstərilən diqqət və qayğı həm ictimaiyyət, həm də incəsənət xadimləri tərəfindən çox böyük razılıqla qarşılanır və haqlı olaraq deyilir ki, "Muğamatın keşiyində duranları min yaşasın".
Konsertdən sonra respublikamızın bir qrup tanınmış ağsaqqal sənətçisi Mehriban xanım Əliyevaya yaxınlaşaraq, xalqımızın milli mədəniyyətinin, misilsiz sərvəti olan muğamlarımızın dünyada təbliği sahəsində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər və ona dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

08.06.20058 июня в рамках проекта "Мугам дестгяхлары" Фонда друзей азербайджанской культуры в Азербайджанской государственной филармонии имени Муслима Магомаева был организован очередной вечер мугама.
На концерте присутствовала президент Фонда Гейдара Алиева и Фонда друзей азербайджанской культуры, посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиева.
На вечере мугама выступили молодые исполнители - заслуженная артистка республики Айгюн Байрамова и Забит Набизаде. Любители музыки бурными непрекращающимися аплодисментами встретили в исполнении Айгюн Байрамовой мугамы "Шахназ" и "Кясмя шикяста", а также "Джахаргях" - в исполнении Забита Набизаде. Аплодисменты были адресованы и мастерски сопровождавшим выступления ханенде Эльчину Гашимову и Алескеру Мамедову (тар), Эльнуру Ахмедову и Хайяму Мамедову (кяманча), другим музыкантам.
Как общественность, так и деятели искусства с большим удовлетворением воспринимают внимание и заботу, проявляемые в последнее время о защите, сохранении и пропаганде мугамов, являющихся вершиной нашего музыкального искусства. Справедливо говорят, что "тысячу лет жизни тем, кто стоит на защите мугама".
После концерта группа известных мастеров-аксакалов нашей республики подошли к Мехрибан ханум Алиевой, высоко оценили работу, выполняемую ею в области пропаганды в мире национальной культуры нашего народа, наших мугамов, являющихся воистину неоценимым достоянием, выразили ей глубокую признательность.