20.06.2015“Birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi təkcə Azərbaycan və Rusiya üçün deyil, həm də bütün Avropa üçün çox mühüm hadisədir. Dünya səviyyəli hadisədir və mən bu məqamı vurğulamaq istəyirəm. Axı, məlum olduğu kimi, idman xalqları birləşdirir. Bakıda Avropa Oyunları az qala bir ay ərzində dinc xəbərlər mənbəyi olacaq. Məncə, bu, çox gözəl haldır. Belə hadisələr nə qədər çox olsa, Avropa qitəsinin xalqları bir o qədər mehriban olar”.
Bu sözləri Rusiyanın “Natsionalnaya Media Qruppa” holdinqinin direktorlar şurasının sədri, Olimpiya çempionu, dünya və Avropa çempionu, Rusiyanın Əməkdar İdman Ustası Alina Kabayeva “Moskva-Baku” portalının müxbiri Yuliya Tkaçovaya müsahibəsində söyləyib.
A.Kabayevanın fikrincə, birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinə məhz Mehriban Əliyevanın başçılıq etməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. O deyib: “Bu o deməkdir ki, idman tədbirinə dövlət miqyasında dəstək göstərilir və Azərbaycan Avropa Oyunları ilə bağlı bütün məsələlərin həllinə böyük məsuliyyətlə yanaşır. Biz Mehriban Əliyeva ilə şəxsən tanış deyilik, amma mən öz ölkəsində idmanın inkişafına, o cümlədən bədii gimnastikanın inkişafına onun necə böyük töhfə verdiyini bilirəm. Bu gözəl və enerjili, yeri gəlmişkən, bizim idman növünə yaraşan qadın 2000-ci illərin əvvəllərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına başçılıq edib, Onun səyləri ilə bədii gimnastika respublikada elə yüksək səviyyəyə çatıb ki, dünya miqyaslı yarışlardan medallar gətirməyə başlayıb. Əvvəllər Azərbaycanın əsas idman uğurları güləş ilə bağlı idisə, birinci xanımın rəhbərliyi ilə gimnastlar da medallar qazanmağa başlayıblar. Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2005-ci ildə bədii gimnastika üzrə dünya çempionatının Azərbaycanda keçirilməsi dünya səviyyəsinin əldə edilməsinin etirafı olub”.
Azərbaycanda bədii gimnastikanın mövqeyinin həmişə möhkəm olduğunu vurğulayan A.Kabayeva deyib: ”Bildiyimə görə, bu gün gimnastika respublikada ən sevimli idman növlərindən biridir”.

“The holding of the 1st European Games is a very significant event not only for Azerbaijan and Russia, but also for Europe at large.  It is a world-level event, and I would like to stress this moment. As it is well known, sport unites nations. The European Games will be a source of peaceful news for almost a month. In my view, this is very good. The more such events, the kinder nations of the European continent will be.”
These words were uttered by Alina Kabayeva, Chairperson of Russia’s “Natsionalnaya Media Gruppa” Holding’s Board of Directors, an Olympic champion, a world and European champion, Russia’s Honoured Master of Sport, during her interview to Yulia Tkachova, a correspondent of “Moskva-Baku” Portal.
According to A.Kabayeva, the fact that the Organizing Committee of the 1st European Games is headed by Mehriban Aliyeva is of significant importance. She said: “This means that sport events are supported at a state level, and Azerbaijan has been approaching the solution of all matters associated with the European Games with much responsibility. I haven’t met Mehriban Aliyeva personally, but I’m very well informed of how much contribution she has made to development of sport, including rhythmic gymnastics, in her country. This beautiful and energetic woman, who, in the meantime, very well suits our sports type, has been heading the Azerbaijan Gymnastics Federation since early 2000s. Due to her efforts, rhythmic gymnastics has risen to such level in the republic that they started to receive medals at world-level competitions. If earlier Azerbaijan’s primary sport achievements were associated with wrestling, under the leadership of the first lady, gymnasts started to win medals. The holding of the world championship on rhythmic gymnastics in Azerbaijan in 2005 following Mehriban Aliyeva’s initiative was a proof of achieving the world level.”
Underscoring that position of the rhythmic gymnastics has always been solid in Azerbaijan, A.Kabayeva said: “As far as I’m informed, gymnastics is today one of the most beloved sports types in the Republic.”