13.06.2006İyunun 13-də Heydər Əliyev adına Sarayda Azərbaycan professional musiqisinin banisi, dahi Üzeyir Hacıbəyovun 120 illiyinə həsr edilmiş muğam konserti olmuşdur.
Salona toplaşanlar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı hərarətli alqışlarla qarşıladılar.
Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil olunmuş konsertdə xalq artistləri Möhlət Müslümovun (tar) və Fəxrəddin Dadaşovun (kamança) müşayiəti ilə xalq artistləri Arif Babayev, Ağaxan Abdullayev, Səkinə İsmayılova, Aygün Bayramova və Mənsum İbrahimovun ifasında səslənən muğamlar musiqi xəzinəmizin bənzərsiz incilərinin əzəmətini bir daha nümayiş etdirdi.
Üzeyir Hacıbəyovun 120 illiyi ilə əlaqədar "Space" televiziyasının keçirdiyi "Televiziya muğam müsabiqəsi-2005"in finalçılarının - Babək Niftəliyev, Vəfa Orucova, İlkin Əhmədov, Təyyar Bayramov, Qoçaq Əsgərov, Elnur Zeynalov, Elşad Aydınoğlu, Pərvaz İbrahimli, Zülfiyyə Məmmədova, Aytən Məhərrəmova, Bəyimxanım Mirzəyeva və Gülnar İsayevanın məharətli ifaları da xoş təsir bağışladı. Gənc ifaçıları istedadlı musiqiçilər - "Humay" mükafatı laureatları, tarzən Elçin Həşimov və kamançaçalan Elnur Əhmədov, habelə nağaraçalan Kamran Kərimov müşayiət edirdilər.
Xalq artisti Alim Qasımovun qızı Fərqanə ilə birgə çıxışı hərarətli alqışlarla qarşılandı.
Müvəffəqiyyətlə keçən konsert başa çatdıqdan sonra səhnə arxasına gələn Prezident İlham Əliyev muğam ifaçılarını təbrik edərək dedi:
- Çox gözəl konsert oldu. Hamımız müsabiqəni iki ay ərzində televiziya vasitəsilə izlədik. Bu, böyük hadisədir. Milli sərvətimiz olan muğam sənətimiz yaşayır və nə qədər ki, Azərbaycan xalqı yaşayacaq, muğam sənəti də yaşayacaqdır. Bu gün muğamın yeni dövrü başlayır. Mən hamınıza - həm ustadlara, həm də müsabiqə iştirakçılarına dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu konsertdə iki nəsil - həm ustadlarımız, həm də gənclərimiz, uşaqlarımız, balalarımız iştirak edirdilər. Çox gözəl bir konsert oldu. Həqiqətən, bütün salonda əhval-ruhiyyə çox yüksək idi. Ona görə dərin minnətdarlığımı bildirir və sizə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Xalq artistləri Arif Babayev, Mənsum İbrahimov Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edərək müraciətlə dedilər ki, cənab Prezident, bütün bunlar Sizin sayənizdə mümkün olmuş, hazırda muğamımız bu səviyyəyə yüksəlmişdir. Biz sənət adamlarıyıq. Yaşlılar, cavanlar - hamımız deyirik ki, Allah Sizə ömür versin, yüz yaşayasınız. Nə arzularınız varsa, hamısı həyata keçsin.
Onlar qədim muğam sənətimizin qorunub-saxlanması, zəngin tarixə malik ifaçılıq sənətinin gələcək nəsillərə çatdırılması, nəhayət, muğamın inkişafı, yeni ifaçılar nəslinin yetişdirilməsi sahəsində Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər və ona bir daha dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Mehriban xanımın rəhbərlik etdiyi həm Heydər Əliyev Fondu, həm də Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu tərəfindən müsabiqə təşkil olunmuşdur. Muğam Mərkəzi də tikiləcəkdir. Biz onun təməl daşını bərabər qoyduq. İndi yaxın zamanlarda tikinti başlayacaqdır və o, Muğam Mərkəzi kimi əbədi yaşayacaqdır.

13 июня во Дворце имени Гейдара Алиева состоялся концерт мугама, посвященный 120-летию основоположника азербайджанской профессиональной музыки, гениального Узеира Гаджибекова.
Собравшиеся в зале бурными аплодисментами встретили Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан ханум Алиеву.
На концерте, организованном по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Фонда друзей азербайджанской культуры, в сопровождении народных артистов Мохлета Муслимова (тар) и Фахраддина Дадашева (кеманча), народные артисты Ариф Бабаев, Агахан Абдуллаев, Сакина Исмайлова, Айгюн Байрамова и Мансум Ибрагимов еще раз продемонстрировали великолепие наших мугамов, являющихся несравненными жемчужинами нашей музыкальной сокровищницы.
Искусное исполнение финалистов телевизионного конкурса "Мугам-2005", проведенного телеканалом "Space" в связи со 120-летием Узеира Гаджибекова, - Бабека Нифталиева, Вафы Оруджевой, Илькина Ахмедова, Тейяра Байрамова, Гочага Аскерова, Эльнура Зейналова, Эльшада Айдыноглу, Парваза Ибрагимли, Зульфийи Мамедовой, Айтен Магеррамовой, Бейимханым Мирзоевой и Гюльнар Исаевой - также произвело приятное впечатление. Молодым исполнителям аккомпанировали талантливые музыканты - лауреаты премии "Хумай", тарист Эльчин Гашимов и кеманчист Эльнур Ахмедов, а также нагарист Кямран Керимов.
Совместное выступление народного артиста Алима Гасымова и его дочери Ферганы было встречено бурными аплодисментами.
По окончании прошедшего с успехом концерта Президент Ильхам Алиев, пройдя за кулисы, поздравил исполнителей мугама и сказал:
- Это был прекрасный концерт. Все мы в течение двух месяцев следили за конкурсом по телевидению. Это большое событие. Искусство мугама, являющегося нашим национальным достоянием, живет, и пока будет существовать азербайджанский народ, будет жить и искусство мугама. Сегодня начинается новая эпоха мугама. Я хочу выразить глубокую признательность всем вам - как мастерам, так и участникам конкурса. В этом концерте принимали участие представители двух поколений - наши мастера и наша молодежь, наши дети. Это был прекрасный концерт. Действительно, во всем зале царила особая, приподнятая атмосфера. Поэтому я выражаю вам глубокую признательность и желаю успехов в вашей дальнейшей деятельности.
Народные артисты Ариф Бабаев, Мансум Ибрагимов поблагодарили Президента Ильхама Алиева и, обратившись к нему, сказали: Господин Президент, все это стало возможным благодаря Вам. В настоящее время наш мугам возвысился до этого уровня. Мы - деятели искусства. Все мы - пожилые, молодые - говорим: да ниспошлет Вам Аллах долгие годы жизни. Пусть осуществятся все Ваши мечты.
Они высоко оценили работу, проводимую президентом Фонда Гейдара Алиева и Фонда друзей азербайджанской культуры, послом доброй воли ЮНЕСКО, депутатом Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой в области защиты и сохранения нашего искусства мугама, доведения до грядущих поколений обладающего богатой историей исполнительского искусства, и, наконец, в области развития мугама, воспитания нового поколения исполнителей.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул: Конкурс был организован как Фондом Гейдара Алиева, так и Фондом друзей азербайджанской культуры, руководимыми Мехрибан ханум. Будет построен и Центр мугама. Мы вместе заложили камень в его фундамент. В ближайшее время начнется строительство, и искусство мугама будет вечно жить.