14.03.2011Martın 14-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində “Muğam aləmi” II Beynəlxalq muğam festivalının təntənəli açılış mərasimi olmuşdur.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak etmişlər.
Beynəlxalq festivalın prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva tədbiri açaraq çıxış edib.
Hökumət rəsmilərinin, Milli Məclisin deputatlarının, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələrinin, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirak etdikləri tədbir geniş konsert proqramı ilə davam etmişdir.
Festivalın açılış mərasimində ABŞ, Türkiyə, Çin, İran, Özbəkistan, İraq, İordaniya, Küveyt, Mərakeş və digər ölkələrdən gəlmiş qonaqlar da iştirak etmişlər.

14.03.201114 марта в Международном центре мугама состоялась торжественная церемония открытия II Международного фестиваля мугама «Мир мугама».
В мероприятии принимали участие президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Открывая мероприятие, президент Международного фестиваля, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева выступила на церемонии.
Мероприятие, на котором присутствовали официальные лица правительства, депутаты Милли Меджлиса, представители аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса, известные деятели культуры и искусства, продолжилось большой концертной программой.
На церемонии открытия фестиваля также присутствовали гости из США, Турции, Китая, Ирана, Узбекистана, Ирака, Иордании, Кувейта, Марокко и других стран.