Mayın 4-də Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun dəstəyi ilə Bakıdakı Müasir İncəsənət Muzeyində “Sənət inciləri” adlı maraqlı sərgi açılmışdır.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva sərgi ilə tanış olmuşdur.
“Van Cleef & Arpels” şirkətinin tarixi sənət kolleksiyasının və azərbaycanlı Əməkdar Rəssam Əliyar Əlimirzəyevin biri digərindən maraqlı əsərlərinin təqdim olunduğu sərginin açılış mərasimində “Van Cleef & Arpels” Evinin prezidenti Stanislas de Kersiz, Fransanın məşhur Luvr Muzeyinin direktoru Anri Luaret, tanınmış kinoaktrisa Katrin Denev, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak etmişlər.
Məşhur “Van Cleef & Arpels” şirkəti 1896-cı ildə Parisdə yaradılmışdır. Şirkətdə hazırlanan zərgərlik məmulatı dünyada sənət inciləri kimi tanınır. XX əsrin əvvəllərində hind maharacalarından tutmuş Vindzor hersoginyası və kral ailəsinin üzvü, zəngin və nüfuzlu Qreys Kelli və Hollivud ulduzlarına qədər çoxları zəriflik və incəliyinə görə “Van Cleef & Arpels” şirkətinin zərgərlik məmulatına üstünlük vermişlər. Şirkətin tarixi kolleksiyası dünyanın ən tanınmış muzeylərində nümayiş olunur.
Müasir İncəsənət Muzeyində açılan sərgi “Van Cleef & Arpels”in yaradıcılıq dünyasının əsasını təşkil edən dörd əsas mövzuya həsr olunmuşdur: Təbiət, Şərq dünyası, yüksək moda və görünməz çərçivə. Sərgidə hər bir mövzu xüsusi çalara malik ayrıca sahə üzrə təqdim edilmişdir.
Bildirilmişdir ki, “Sənət inciləri” sərgisi eyni yaradıcı ideyanı paylaşan iki fərqli ifadə tərzini bir araya gətirməklə Fransa və Azərbaycan arasında mədəni dialoqu nümayiş etdirir. Bu yaradıcı ideyanın bir qolu “Van Cleef & Arpels”in məhsullarında, digər qolu isə Azərbaycan rəssamı Əliyar Əlimirzəyevin əsərlərində təcəssüm tapmışdır. Buna görə də həm Ə.Əlimirzəyevin əsərləri, həm də “Van Cleef & Arpels”in nadir sənət nümunələri bir-birini heyrətamiz şəkildə tamamlayır.
Sərgi ilə tanışlıq zamanı tanınmış fransız kinoaktrisası Katrin Denev Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya məlumat verdi ki, Asiya və Şərq “Van Cleef & Arpels” üçün ən sevilən mövzulardan biridir. Həmin mədəniyyətlərin arxitekturası, tətbiqi və dekorativ incəsənəti “Van Cleef & Arpels”in məhsullarının orijinallığına və nadirliyinə güclü təsir göstərmişdir. Bu tanınmış brendin kolleksiyasındakı əksər əsərlərin ustaları “Min bir gecə” nağıllarının sehirli, sirli və valehedici dünyasından, Böyük İpək yolu barədə əfsanələrdən ilham almışlar. Bir çox imperiyaların cah-calalı məhz bu zərgərlik nümunələrində canlandırılır. Rəngbərəng daşlardan ibarət olan bu sənət nümunələri Misir ehramlarını, fironlar dövrünü xatırladır.
Təbiətin əsrarəngiz gözəlliyi 1920-ci ildən başlayaraq “Van Cleef & Arpels”in əsas ilham mənbələrindən biri olmuş, brendə dünya şöhrəti qazandırmışdır. Naturalizm ruhu ilə bədii zövq azadlığını özündə əks etdirən bu nadir nümunələr zərifliyi və incəliyi ilə seçilir. Təbiətin sonsuz möcüzələrini əks etdirən əsərlər bu gün də brendin ən çox müraciət etdiyi mövzulardan biri olaraq qalır, flora və faunanı zərgərlik sənətinin yeni kolleksiyalarında uğurla əks etdirir.
“Van Cleef & Arpels” brendi gözəllik və zövqlü dəb ilə sıx bağlıdır. Bu, təsadüfi deyildir. Çünki Fransanın paytaxtı dəbin və gözəlliyin mərkəzi sayılır. “Van Cleef & Arpels” bir sıra aksessuarların yaradılmasına ilham vermişdir. Axşam əl çantaları, minodyerlər, portsiqarlar brendin ən tələbkar və zövqlü müştərilərini cəlb edir.
“Van Cleef & Arpels” yarandığı gündən daim mükəmməllik axtarışında olmuş və qiymətli daşların gözəlliyini daha da artırmağa çalışmışdır. Lakin bu məsələnin həllində şirkətin mütəxəssisləri çətinliklə də rastlaşmışlar. Belə ki, zinət əşyalarının çərçivəsinin ağırlığı ən yüngül məmulat üçün belə problemə çevrilirdi. İxtiraçı zərgərlər uzun müddət metal korsetləri görünməz çərçivələrlə əvəz etmək axtarışında olmuşlar. Nəhayət, 1933-cü ildə gözə görünməyən əfsanəvi çərçivənin yaradılması uğurla nəticələnmişdir. Bunun sirri isə son dərəcə nazik olan qızıl tordur. Həmin torun konturu ilə daşlar dəqiqliklə bərkidilir. Bu eksklüziv bərkitmə texnikası daşların bütün gözəlliyini, təkrarolunmazlığını, yüngüllüyünü və parlaqlığını nümayiş etdirməyə imkan verir. Gözə görünməyən çərçivə bu gün də brendin fəxridir və bir nəsildən digərinə ötürülür.
“Van Cleef & Arpels”in zinət əşyaları ilə tanışlıqdan sonra Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva rəssam Əliyar Əlimirzəyevin əsərlərinə baxdı. Rəssamın kompozisiyaları yuxu kimi paradoksaldır, onun gözlənilməz, parlaq, solğun boyalarının rəngarəngliyinə həm də bir qədər melanxoliya qatılır. Bu sehirli ekspressionizm Şərq nağıllarını xatırladır. Məhz buna görə də rəssamın əsərləri və “Van Cleef & Arpels”in məhsulları ideya ifadəsinə görə bir-birini tamamlayır.
Əliyar Əlimirzəyev 2004-сi ildə Parisdə “Grands et Jeunes” Beynəlxalq sərgisində “Qran-pri” mükafatına layiq görülmüşdür. Rəssam “Van Cleef & Arpels” brendinin zərgərlik məhsullarının bənzərsiz naxışlarından ilhamlanaraq qadın ilə cavahirat arasındakı bağlılığı yaradıcı təxəyyülünün süzgəcindən məharətlə keçirərək bir sıra orijinal əsərlər yaratmışdır. Onun yaradıcılığı yüksək fantastik təxəyyüllə fiqurativ yanaşmanı özündə birləşdirir. Rəssamın əsərləri Moskva, Paris, Vaşinqton, Kopenhagen, Seul, Pekin, İstanbul, Berlində nümayiş olunur və müxtəlif ölkələrdə şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Müasir İncəsənət Muzeyində açılan bu sərgidə nümayiş olunan əsərlərin leytmotivini qısaca belə ifadə etmək olar: zərifliyi və gözəlliyi vəhdətdə təcəssüm etdirən incəsənət nümunələri.

4 мая в Музее современного искусства в Баку при поддержке Фонда культуры Азербайджана открылась интересная выставка под названием «Шедевры искусства».
С выставкой ознакомилась первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева.
На церемонии открытия выставки, где были представлены историческая коллекция искусств компании VanCleef & Arpels и оригинальные работы заслуженного художника Азербайджана Алияра Алимирзоева, присутствовали президент дома VanCleef & Arpels Станислас де Керсиз, директор знаменитого французского музея Лувр Анри Луарет, известная киноактриса Катрин Денев, деятели культуры и искусства, представители дипломатического корпуса.
Знаменитая компания VanCleef & Arpels была создана в 1896 году в Париже. Изготавливаемые компанией ювелирные изделия являются признанными в мире шедеврами искусства. В начале ХХ столетия многие - от индийских магараджей до Герцогини Виндзорской, члена королевской семьи, богатой и влиятельной Грейс Келли и голливудских звезд, отдавали предпочтение ювелирным изделиям компании VanCleef & Arpels, отличавшимся своей изысканностью и утонченностью. Историческая коллекция компании демонстрируется в самых известных музеях мира.
Открывшаяся в Музее современного искусства выставка посвящена четырем основным темам, которые составляют основу творческого мира VanCleef & Arpels: Природа, Восточный мир, Высокая мода и Невидимые рамки. Каждая тема представлена на выставке в отдельности.
Отмечалось, что выставка «Шедевры искусства», соединяя два разных стиля выражения, разделяющих одну и ту же творческую идею, демонстрирует культурный диалог между Францией и Азербайджаном. Одна ветвь этой творческой идеи нашла олицетворение в продукции VanCleef & Arpels, а другая – в произведениях азербайджанского художника Алияра Алимирзоева. Поэтому произведения А.Мирзоева и уникальные образцы искусства VanCleef & Arpels поразительно дополняют друг друга.
Во время знакомства с выставкой известная французская киноактриса Катрин Денев рассказала первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой о том, что Азия и Восток являются для VanCleef & Arpels одними из самых любимых тем. Архитектура, прикладное и декоративное искусство этих культур оказали сильное влияние на оригинальную и уникальную продукцию VanCleef & Arpels. Авторы большинства произведений в коллекции этого известного бренда были вдохновлены волшебным, таинственным и восхитительным миром сказок «Тысячи и одной ночи», легенд о Великом Шелковом пути. В этих ювелирных изделиях оживает великолепие многих империй. Эти образцы искусства, состоящие из разноцветных камней, напоминают египетские пирамиды, эпоху фараонов.
Начиная с 1920 года, неповторимая красота природы была одним из основных источников вдохновения VanCleef & Arpels, снискала бренду мировую славу. Эти уникальные образцы, отражающие в себе дух натурализма и свободу художественного вкуса, отличаются изысканностью и утонченностью. Демонстрация безграничных чудес природы и сегодня остается одной из тем, к которым чаще всего обращается бренд.
Бренд VanCleef & Arpels тесно связан с красотой и высокой модой. И это не случайно, так как столица Франции считается центром моды и красоты и вдохновила VanCleef & Arpels на создание ряда аксессуаров. Вечерние сумки, минодьеры, портсигары отвечают вкусу самых взыскательных клиентов бренда.
Со дня своего создания компания VanCleef & Arpels постоянно находилась в поиске совершенства и стремилась показать красоту драгоценных камней во всем их великолепии. Однако при решении этой задачи специалисты компании столкнулись с трудностями. Так, тяжелое обрамление украшений становилось проблемой даже для самых легких изделий. Ювелиры-изобретатели долгое время искали замену для металлических корсетов. Наконец, в 1933 году было создано легендарное невидимое обрамление. Его секрет – тончайшая золотая сеть. Камни с точностью закрепляются по контуру этой сети. Эта эксклюзивная техника закрепления позволяет демонстрировать всю красоту, неповторимость, легкость и яркость камней. Невидимое обрамление и сегодня является гордостью бренда и передается от одного поколения к другому.
После знакомства с предметами украшения VanCleef & Arpels первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева посмотрела произведения художника Алияра Алимирзоева. Композиции мастера парадоксальны как сон, разнообразие его неожиданных, ярких и бледных красок содержит и некоторую меланхолию. Этот волшебный экспрессионизм напоминает восточные сказки. Именно поэтому произведения художника и продукция VanCleef & Arpels по идейному выражению дополняют друг друга.
В 2004 году Алияр Алимирзоев был удостоен премии «Гран-при» на международной выставке GrandsetJeunes в Париже. Получая вдохновение от неповторимых узоров ювелирной продукции бренда VanCleef & Arpels, художник умело соединил в своем творческом воображении мир женщины и украшения, создал ряд оригинальных произведений. Его творчество соединяет в себе высокую фантазию и фигуративный подход. Произведения художника демонстрируются в Москве, Париже, Вашингтоне, Копенгагене, Сеуле, Пекине, Стамбуле, Берлине и хранятся в личных коллекциях в различных странах.
Лейтмотив произведений, демонстрируемых на открывшейся в Музее современного искусства выставке, коротко можно выразить так: образцы искусства, олицетворяющие сочетание нежности и красоты.
Выставка, на которой демонстрируются уникальные образцы искусства, вызвала большой интерес посетителей.