28.12.2018Dekabrın 28-də Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə hər il keçirilən bayram şənliyində uşaq evlərinin sakinləri, internat məktəblərinin şagirdləri, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaq və yeniyetmələr, eləcə də şəhid ailələrindən olan uşaqlar iştirak edirlər.
Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də uşaqlar şənliyin keçirildiyi məkana onlar üçün ayrılmış avtobuslarla gəldilər. Xüsusi zövqlə bəzədilən və balacaların ixtiyarına verilən bu məkan uşaqları sevindirmək üçün bayram əhval-ruhiyyəsində, nağıllar aləmini xatırladan dizaynla tərtib olunub.
Bayram şənliyi ulu öndər Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın uşaqlarla görüşündən, gənc nəslə diqqət və qayğısından bəhs edən videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Artıq ənənəvi xarakter alan şənlikdə hər il olduğu kimi, bu il də uşaqlara səhnələşdirilmiş nağıl və musiqili-əyləncəli proqram təqdim edilib.
Bu proqram əsasında “Buta” sarayında balacalar üçün qurulan dekorasiyalar uşaqların əhval-ruhiyyəsini daha da artırdı. Bər-bəzəkli sarayda rəqslərə qoşulan, mahnılar ifa edən, məharətlərini göstərən uşaqların sevinci hədsiz idi. Çünki Heydər Əliyev Fondunun təşkil etdiyi bayram və bu şənlikdə tanınmış sənətçilərin, sevimli nağıl və cizgi filmləri qəhrəmanlarının bir-birindən maraqlı çıxışları məhz onlara ünvanlanmışdı. Bayram şənliyində uşaqların sevinci, üzlərindəki təbəssüm bu xoş əhval-ruhiyyəni onlara yaşadan Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymət idi.
Hər il olduğu kimi bu dəfə də balacalar onların ən böyük himayədarı Mehriban Əliyevanın ətrafına toplaşdılar. Mehriban Əliyeva uşaqların sevinc və fərəhini bölüşdü, onlarla səmimi söhbət etdi.
Nağıl və musiqili-əyləncəli proqrama uşaq evlərinin sakinləri, yaradıcı uşaqlar və yeniyetmələr - ümumilikdə 500-dək heyət, o cümlədən Azərbaycanın tanınmış estrada ulduzları cəlb olunmuşdu.
Beləliklə, Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyətin bir hissəsi olan bayram şənliyi yüzlərlə uşağı sevindirdi. Şənliyin sonunda uşaqlara Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bayram hədiyyələri, o cümlədən Bakı Kitab Mərkəzinin Yeni il ərəfəsində uşaqlar üçün nəşr etdiyi kitablar verildi.

The Heydar Aliyev Foundation arranges traditional festivity for children
On December 28, the Heydar Aliyev Foundation arranged traditional festivity for children on the eve of the World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year. Organized following the initiative of Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva, the festivity was attended by children from children’s homes, pupils of boarding schools, children and juveniles in need of special care, as well as from martyrs’ families.
As it has been always, this time too, children arrived at the place of festivity in specially allocated for them buses. Decorated to taste, placed at children’s disposal, this place has been designed to make children happy, resembling the kingdom of fairy tales.
The festivity started with the show of a video about meetings of national leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva with children, and care and attention shown by them towards the young generation.
As it has been all previous years, this year too, following the tradition, children were presented staged fairy-tale and musical and entertaining programme.
Decorations built in Buta Palace for children based on this programme cheered them up. Joining dances, singing songs, showing their abilities in the gorgeous palace, children’s joy was limitless. The festivity arranged by the Heydar Aliyev Foundation and interesting performances of well-known artists, characters of favourite fairy tales and animation films were all meant for them. The joy of the children, the smile on their faces were the highest appreciation of the activities of the Heydar Aliyev Foundation, which made them experience this pleasant mood.
Like in previous years, children got together around Mehriban Aliyeva, their greatest patroness. Sincerely talking to children, Mehriban Aliyeva shared their joy.
Inhabitants of children’s homes, creative children and juveniles - a staff of up to 500 people, including renowned variety artists of Azerbaijan, were involved in the fairy tale and musical programme.
In the palace, reminiscent of a winter fairy tale, the children were surrounded by favourite characters, enjoying themselves together with them.
Mehriban Aliyeva addressed the festivity.
Thus, the festivity, a part of the multilateral activity of the Heydar Aliyev Foundation, made hundreds of children happy. At the end of the festivity, children were presented holiday gifts from the Heydar Aliyev Foundation, including books printed by the Baku Book Centre for children on the eve of the Ney Year.