28.12.2018Dekabrın 28-də Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib.
- Əziz uşaqlar, hörmətli müəllimlər, hörmətli valideynlər.
Artıq 15 ilə yaxındır ki, biz birlikdə ötən ili yola salırıq, keçmiş illə vidalaşırıq və yeni ili qarşılayırıq.
2018-ci il ölkəmiz üçün çox əlamətdar il idi. Yüz il bundan əvvəl Azərbaycan xalqı müsəlman dünyasının ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini yaratmışdır. Bu il – 2018-ci ildə biz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyini həm ölkəmizdə, həm bir sıra xarici dövlətlərdə ən yüksək səviyyədə qeyd etmişik.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ömrü qısa oldu. Lakin bu qısa zamanda ölkəmiz, xalqımız üçün çox vacib olan addımlar atıldı, qərarlar qəbul edildi. İlk çoxpartiyalı parlament fəaliyyətə başladı, ölkəmizin bayrağı təsis edildi, qızlar üçün ilk dünyəvi məktəb fəaliyyətə başladı, Azərbaycan Ordusu yaradıldı. Biz bu il, həmçinin Azərbaycan Ordusunun 100 illiyini qeyd etdik. Bu münasibətlə ölkəmizin baş meydanında keçirilən möhtəşəm parad bir daha göstərdi ki, Azərbaycan Ordusu dünyanın ən güclü orduları sırasındadır, istənilən vəzifəni icra etməyə qadirdir və hazırdır. Biz bu il, həmçinin Bakının azad olunmasının 100 illiyini birlikdə qeyd etdik.
Ölkəmizin tarixində şərəfli yer tutan bütün bu hadisələrin yüksək səviyyədə keçirilməsi onu göstərir ki, müstəqil Azərbaycan bu gün böyük uğurla inkişaf edir. Azərbaycan bu gün güclü, qüdrətli ölkədir. Azərbaycan dünya xəritəsində öz layiqli yerini tutub. Azərbaycan öz sözünü söyləyən, öz maraqlarını qoruyan dövlətdir. Biz inanırıq ki, siz – bu günün uşaqları, bu günün gəncləri gələcəkdə Azərbaycanın inkişafına, ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə öz töhfənizi verəcəksiniz.
Yola saldığımız 2018-ci ilə nəzər salsaq görərik ki, ölkəmizin inkişafı yüksək sürətlə davam edir. Bu il bir sıra çox vacib layihələr həyata keçirilib, yeni islahatlara start verilib. Dünya Bankının hesabatında Azərbaycan 10 islahatçı dövlət sırasına daxil edilib. Bu il biz həm ölkəmizin, həm regionun, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyinin qorunmasında mühüm rol oynayan “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin və onun tərkib hissəsi olan TANAP boru kəmərinin istifadəyə verilməsini qeyd etdik. Bu il, həmçinin növbəti telekommunikasiya peyki “Azerspace-2” orbitə buraxıldı.
Sosial sahəyə gəldikdə deməliyəm ki, Azərbaycan dövləti sosialyönümlü siyasət aparır. Sosial sahədə olan problemlərin həlli daim Azərbaycan dövlətinin və Azərbaycan hökumətinin diqqət mərkəzindədir. Son iki il ərzində 5000-dən çox məcburi köçkün və qaçqın ailəsi müvəqqəti olaraq yeni evlərlə, yeni mənzillərlə təmin edildi. Məktəblərin, bağçaların tikilməsi, təmiri və ya yenidən qurulması, yeni Olimpiya İdman komplekslərinin inşası davam edir. Bütün bu uğurları, görülən işləri, əldə etdiyimiz nailiyyətləri görərək biz daha da səmərəli işləməyə ruhlanırıq, xalqımıza daha da səmərəli xidmət etməyə hazırıq.
Əziz uşaqlar, siz bilməlisiniz ki, Azərbaycan kimi ölkədə yaşamaq xoşbəxtlikdir. Azərbaycan sülhsevər, sabit ölkədir və biz hər zaman öz müstəqilliyimizi, sabitliyimizi və təhlükəsizliyimizi qoruyacağıq. Görülən bütün işlər, atılan addımlar sizin gələcək xoşbəxtliyiniz naminədir. Bizim əsas amalımız gələcəkdə sizi mənəvi və fiziki cəhətdən sağlam, güclü, savadlı, Azərbaycanın layiqli vətəndaşı kimi görməkdir.
Əziz uşaqlar, əziz valideynlər, əziz dostlar. Mən ümidvaram ki, 2018-ci il sizin üçün uğurlu oldu və sizin xatirənizdə xoş anlarla yaşayacaq. Mən ölkəmizin hər bir uşağına, hər bir balacasına öz hədsiz məhəbbətimi çatdırıram. Əziz müəllimlər, sizin hər birinizə öz dərin minnətdarlığımı çatdırıram. Hər il Heydər Əliyev Fonduna dəstək göstərən və “Buta Palace”da bu şənlikdə iştirak edən və bu bayram ab-havasını yaradan bizim istedadlı sənət adamlarına öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Əziz dostlar, sizi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə möhkəm cansağlığı, uğurlar, xoşbəxtlik, Azərbaycan xalqına sülh və əmin-amanlıq arzulayıram. Qoy, Tanrı Azərbaycanı hər zaman qorusun! Qoy, Azərbaycanın səması daim açıq, dinc və aydın olsun! Sizi təbrik edirəm. Çox sağ olun.

28.12.2018On December 28, the Heydar Aliyev Foundation arranged traditional festivity for children on the eve of the World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year.
- Dear children, respected teachers and parents.
It has been already 15 years that we have been welcoming new years, seeing off and saying goodbye to past years.
The year 2018 was very significant for our country. A hundred years ago, the people of Azerbaijan established the Democratic Republic of Azerbaijan, the first democratic republic of the Muslim world. This year, we celebrated the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan both in our country and in a number of foreign countries at the highest level.
The Democratic Republic of Azerbaijan lived a short life. However, in the course of this short period, steps were made and decisions taken that were very important for our people and country. A multiparty parliament started to function, our country’s flag was introduced, first secular school for girls started to operate, and Azerbaijan’s National Army was built. This year, we also celebrated the 100th anniversary of the Azerbaijani Army. The grandiose parade organized on the main square of our country on this occasion showed once more that the Azerbaijani Army is among the strongest armies of the world, capable and ready to perform any duty. We also celebrated this year, the 100th anniversary of Baku’s liberation.
The high-level organization of these events, with their glorious place in the country’s history, show that independent Azerbaijan has been developing, making great achievements. Today, Azerbaijan is a strong and powerful state. Azerbaijan has its worthy place on the world map. Azerbaijan is a country having a say, and protecting its own interests. We believe that you, today’s children, today’s youth, would make your contribution in future to the development of Azerbaijan, strengthening the country’s independence.
Looking back to the year 2018, which we are seeing off, we see that the country’s development is continuing with rapid pace. A number of important project were implemented this year, new reforms launched. In the report issued by the World Bank, Azerbaijan is listed among the ten reformist countries. This year, we celebrated the commissioning of the “Southern Gas Corridor” project and its constituent part TANAP pipeline that have been playing a significant role in ensuring the energy security of our country, as well as of the region and Europe. This year, we also launched the second telecommunication satellite “Azerspace-2” into the cosmos.
When it comes to the social sphere, I should say that the state of Azerbaijan has been pursuing a socially oriented policy. Solution of social problems has always been a focus of attention for the state and government of Azerbaijan. In the course of the last two years, over 5000 refugee and IDP families were temporarily provided with new houses, and apartments. Construction, repair or reconstruction of schools, kindergartens, construction of Olympic Sports complexes are continuing. Seeing all these achievements, the works done, we are inspired to work more efficiently, serving our people in a more efficient manner.
Dear children, you should be aware that living in a country such Azerbaijan means happiness. Azerbaijan is a peace-loving and stable country, and we will always defend our independence, stability and security. All the works done, steps taken are for your future happiness. Our primary objective is to see you in future spiritually and physically strong, well-educated citizens worthy of Azerbaijan.
Dear children, dear parents, dear friends. I am hopeful the year 2018 was successful for you, and it will remain in your memories with pleasant moments. I would like to convey my endless love for every child of our country. Dear teachers, I would like to thank each of you. I want to thank our talented people of art that each year support the Heydar Aliyev Foundation, participating in this festivity in Buta Palace and creating this festive mood.
Dear friends, I want to thank you on the World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year, wishing you sound health, successes and happiness, and peace to the people of Azerbaijan. May God always protect Azerbaijan! May the sky above the Azerbaijani land always be open, peaceful and clear! Thank you very much!