Yasamal Yaşayış Kompleksində ilk doqquzmərtəbəli binanın və məktəb binasının təməlqoyma mərasimi olub
Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin birinci layihəsi olan Yasamal Yaşayış Kompleksində inşa ediləcək ilk doqquzmərtəbəli binanın və məktəb binasının təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikanın Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Agentliyin ilk layihəsi olan bu Kompleks xarici dairəvi avtomobil yolunun kənarında yerləşir. Kompleksin ümumi sahəsi 11,6 hektar olacaq. Ərazinin yaxınlığında 5 hektara yaxın yaşıllıq zonası var.
Prezident İlham Əliyev Yasamal Yaşayış Kompleksində inşa olunacaq ilk doqquzmərtəbəli binanın təməlini qoyub.
Yaradılacaq bu ilk şəhərcik 29 çoxmənzilli yaşayış binasından ibarət olacaq. Bunlardan 17-sinin ikibloklu doqquzmərtəbəli, 12-sinin isə birbloklu 12 mərtəbəli olması planlaşdırılır. Bu binalardakı 1854 mənzildən 301-i birotaqlı, 1110-u ikiotaqlı, 443-ü isə üçotaqlı olacaq. Birotaqlı mənzillərin sahəsi təqribən 31 kvadratmetrdən 33 kvadratmetrədək, ikiotaqlı mənzillərin sahəsi təqribən 50 kvadratmetrdən 58 kvadratmetrədək, üçotaqlı mənzillərin sahəsi isə təqribən 70 kvadratmetr təşkil edəcək. Bütün mənzillər tam təmirli vəziyyətdə və mətbəx mebeli ilə birlikdə vətəndaşlara təklif olunacaq.
İnşa olunacaq mənzillərin vətəndaşlar tərəfindən alınması prosesində səffaflığın təmin edilməsinə xüsusi diqqət göstəriləcək. Bu məqsədlə “Elektron hökumət” portalında “Güzəştli mənzil” elektron sistemi yaradılacaq. Bu sistem vətəndaşlara virtual “şəxsi kabinet” yaratmaq yolu ilə qeydiyyatdan keçmək və gələcəkdə növbəlilik prinsipinə əsasən müvafiq xidmətlərdən faydalanaraq mənzil əldə etməyə əlverişli şərait yaradacaq. Sistem 2017-ci il mayın 1-dən etibarən fəaliyyətə başlayacaq.
Sonra dövlətimizin başçısı burada inşa ediləcək məktəb binasının təməlini qoyub.
Kompleksdə mənzillərlə yanaşı, bir sıra sosial obyektlər də tikiləcək. Onların arasında 240 yerlik uşaq bağçası və 960 şagird yerlik orta təhsil məktəbi də var. Ərazidə müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, həmçinin ictimai iaşə, məişət və digər xidmət obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələrinin də istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə çıxış edib.
Sonra Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktoru Samir Nuriyev və güzəştli mənzil almaq hüququna malik olan gənc ailənin üzvü Xanım Şamilova çıxış ediblər.

A ceremony of laying the foundation of the first nine-storied house and school building takes place at Yasamal Residential Complex
24.12.2016On December 24, a ceremony of laying the foundation of the first nine-storied house and a school building to be constructed at the Yasamal Residential Complex, a project by the State Agency for Housing Construction under the President of the Republic of Azerbaijan, took place.
The first project of the Agency, this Complex is located at the external circular highway. Total area of the Complex will be 11.6 hectares, with some 5 hectares of greenery zone in the vicinity of the area.
President Ilham Aliyev laid the foundation of the first nine-storied house to be constructed at the Yasamal Residential Complex.
This to-be-created village will consist of 29 apartment houses. Out of them, 17 buildings will be a two-block, with 12 being one-block, according to the plan. Out of 1854 apartments in these houses, 301 will be one-room apartments, 1110 two-room apartments, and 443 three-room apartments. Area of the one-room apartments will be 31 to 33 square metres, two-room apartments will be 50 to 58 square metres, while three-room apartments’ area will make up 70 square metres. All apartments will be offered to the citizens completely ready for occupation, with interior finishing completed and a kitchen furniture installed.
Special attention will be shown towards ensuring transparency in purchasing apartments by the apartments to be constructed. To this end, the electronic system “Apartments on preferential terms” will be created on the portal “Electronic Government”. This system will allow citizens to get registered by means of creating a virtual “personal cabinet” and acquire an apartment in future, having benefited from relevant services based on the principles of sequence. The system will start to function as of May 1, 2017.
Then, the Head of the State laid the foundation of the school building to be constructed here.
Along with apartment houses, a series of social objects too will be constructed at the complex. Among them are a kindergarten for 240, and a secondary education school for 960. Creation of relevant social infrastructure, as well as non-residential areas for public catering, personal services etc. are expected on the territory.
President of the Republic of Azerbaijan addressed the ceremony.
Then, Director of the State Agency for Housing Construction Samir Nuriyev and member of a young family eligible to acquire an apartment Khanum Ismailova delivered a speech.