02.07.2007İyulun 2-də Heydər Əliyev Fondunda Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun təsis etdiyi “Muğam” jurnalının ilk nömrəsinin və “Muğam-Antologiya” layihəsi çərçivəsində çap olunmuş Səfiyəddin Urməvinin (1217-1294) “Şərəfiyyə risaləsi” və “Kitabül-ədvar”, habelə Fətullah Şirvaninin (1417-1486) “Musiqi məcəlləsi” əsərlərinin təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
“Muğam” jurnalının baş redaktoru, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun (AMDF) prezidenti Mehriban xanım Əliyevadır. AMDF nəzdindəki “Muğam mərkəzi”ndə tərtib edilmiş və “Şərq-Qərb” mətbəəsində Azərbaycan, ingilis və rus dillərində çap olunmuş jurnalın birinci nömrəsinin oxuculara ünvanlanmış ön sözdə Mehriban xanım Əliyeva nəşrin konsepsiyası haqqında məlumat verir.
Oxucular Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun muğamla bağlı keçirdiyi müxtəlif tədbirlərdən, YUNESKO-nun Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin təməlinin qoyulması mərasimindən, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin görkəmli musiqiçilərlə görüşündə çəkilmiş fotoşəkillərin də verildiyi jurnalda Cəmilə Həsənovanın görkəmli bəstəkar Fikrət Əmirovun simfonik muğamları haqqında məqaləsi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı idarə heyətinin sədri, xalq artisti, professor Firəngiz Əlizadə, qədim xalq çalğı alətləri ansamblının bədii rəhbəri Məcnun Kərimovla müsahibələrlə, xalq artisti Alim Qasımov, zəmanəmizin görkəmli violonçel ustalarından biri Yo-Yo-Ma haqqında məqalələrlə tanış ola biləcəklər. Bundan əlavə, klassik muğamların məzmunu və strukturuna da ayrıca məqalənin yer aldığı jurnalın “Tarixin səhifələri” bölməsində müxtəlif illərə təsadüf edən və muğamla bağlı olan hadisələr haqqında xülasə verilir, “Qədim dövrlərdən xəbər verən musiqi” məqaləsində Şərq vokal məktəbindən bəhs olunur. Jurnalda milli musiqi alətlərimiz tar və qaval, xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin “Muğam” poemasından parçalar da verilmişdir.
Səfiyəddin Urməvinin “Kitabül-ədvar” və “Şərəfiyyə risaləsi”, Fətullah Şirvaninin “Musiqi məcəlləsi” kitabları haqqında da qısa xülasələrin verildiyi jurnalın ilk nömrəsinin son səhifələrində “Biz muğam haqqında nə bilirik və onun gələcəyi varmı?” sorğusuna müxtəlif peşə sahiblərinin cavabları da dərc olunmuşdur.
Nəşrin baş redaktoru Mehriban xanım Əliyeva mərasimdə çıxış etmişdir.
Sənətşünaslıq doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü ZEMFİRA SƏFƏROVA yeni jurnalı və nəşrləri Azərbaycan ictimaiyyəti üçün önəmli və əlamətdar hadisə kimi səciyyələndirmişdir. O demişdir ki, xalqımızın musiqi irsinin ən qiymətli incisi olan muğama həsr edilmiş və orta əsrlərdə yazılmış üç risalənin və “Muğam” jurnalının təqdimatı musiqiçilər üçün böyük töhfədir. Bir xalqın musiqi mədəniyyətindən, musiqi irsindən yalnız o vaxt danışmaq olar ki, o xalq öz dəyərlərini qiymətləndirə və yaşada bilsin. Bu baxımdan qloballaşma dövründə musiqi dəyərlərimizin qorunması, gələcək nəsillərə çatdırılması çox vacibdir.
Z.Səfərova vurğulamışdır ki, Azərbaycan muğamı hazırda özünün dirçəliş dövrünü yaşayır. Böyük muğam layihələri həyata keçirilir. Bu layihələr çərçivəsində bu gün təqdim olunan üç risalə orta əsr musiqi mədəniyyətimizin güzgüsüdür. Sənətşünas risalələr haqqında ətraflı məlumat vermiş, onların nəşri sahəsində böyük xidməti olan Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür etmişdir.
Muğam ifaçısı, xalq artisti ALİM QASIMOV jurnalın nəşri münasibətilə musiqisevərləri təbrik etmiş, muğamın Azərbaycanda, habelə dünyada təbliği baxımından nəşrin əhəmiyyətini vurğulamışdır. Başda Mehriban xanım olmaqla, jurnalın ərsəyə gəlməsində zəhməti olan hər kəsə muğamsevərlər adından təşəkkür edən xanəndə qısa muğam parçası ifa etmişdir.
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, xalq artisti SİYAVUŞ KƏRİMİ demişdir ki, jurnalın və kitabların nəşri milli musiqimizin təbliğində, o cümlədən gənclərə dəqiq çatdırılmasında çox mühüm təşəbbüsdür. Mehriban xanımın muğamın tədqiqinin muğam ifaçılığından çox-çox geridə qalması fikrini xatırladan S.Kərimi Azərbaycan musiqişünaslarının xarici ölkələrin arxiv və muzeylərində saxlanılan əsərlərinin tapılıb öyrənilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru MƏMMƏD ADİLOV “Muğam-antologiya” layihəsi çərçivəsində buraxılmış əsərlərin Azərbaycan musiqi elminin tədqiqinə böyük töhfə verdiyini bildirmişdir.
Jurnalın ərsəyə gəlməsindən çox sevindiyini söyləyən xalq artisti, professor ARİF BABAYEV demişdir ki, hazırda Azərbaycanda muğam çox sürətlə inkişaf edir, yayılır. Bu işdə Mehriban xanımın əməyi böyükdür.
A.Babayev “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatı alması münasibətilə Mehriban xanımı bir daha təbrik etmişdir.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı İdarə heyətinin sədri, xalq artisti FİRƏNGİZ ƏLİZADƏ muğamın təbliğinin ümumbəşəri əhəmiyyətinə toxunmuşdur. O, Mehriban xanımın muğamın təbliğindəki xüsusi xidmətlərini vurğulamış, muğam ifaçılarına göstərilən diqqəti yüksək qiymətləndirmişdir. F.Əlizadə “Muğam” jurnalının nəşrə başlamasını muğamın təbliği işində yeni mərhələ kimi səciyyələndirmişdir.

02.07.2007Presentation ceremony of the first issue of magazine Mugham, founded by Azeri Culture Friends Foundation, and works ‘Letter of Sharafiyya’ and ‘Kitabul-advar’ by Safiyaddin Urmavi (1217-1294), ‘Code of music’ by Fatullah Shirvani (1417-1486) published within the Mugham-Anthology Project took place on July 2 at Heydar Aliyev Foundation.
Chief editor of magazine Mugham is President of Azeri Culture Friends Foundation (ACFF) Mrs Mehriban Aliyeva. In the foreword of the first issue of the magazine prepared at the Mugham Center, affiliated to the ACFF, and published at Sherg-Gerb Publishing House in Azeri, English and Russian languages Mrs Aliyeva informs of the conception of the publication.
The magazine, including photos taken at various events organized by Heydar Aliyev Foundation and ACFF on mugham, cornerstone laying ceremony of UNESCO International Mugham Center, meeting of national leader Heydar Aliyev with famous musicians, contains an article of Jamila Hasanova on symphonic mughams of outstanding composer Fikrat Emirov, interviews of professor Firangiz Alizade, chairperson of Board of Azerbaijan Composers Union, people’s artist, Majnun Karimov, art director of ancient folk musical instruments group, articles on people’s artist Alim Gasymov, one of the prominent cellists of our time Yo-Yo-Ma. In addition, the magazine’s part ‘Pages of history’ containing a special article on substance and structure of classic mughams presents a summary of events taking place in different years concerning mugham. Article ‘Music informing from ancient times’ talks about the Eastern vocal school. The magazine also includes the information on our national musical instruments tar and gaval (tambourine), parts from poem ‘Mugham’ by people’s poet Bakhtiyar Vahabzade.
Last pages of the first issue of the magazine containing the summary on books ‘Letter of Sharafiyya’ and ‘Kitabul-advar’ by Safiyaddin Urmavi, ‘Code of music’ by Fatullah Shirvani present replies of people from different professions to question ‘What do we know of mugham and does it have future?’.
Chief editor of the publication Mrs Mehriban Aliyeva addressed the ceremony.
ZEMFIRA SAFAROVA, doctor of Oriental studies, associate member of National Academy of Sciences of Azerbaijan, valued the new magazine and publications as important and eminent event for the Azeri public. ‘Presentation of 3 letters written in middle ages and dedicated to mugham, the most precious pearl of musical heritage of our people, and magazine Mugham is big contribution for musicians. A nation can talk of its musical culture and heritage only when it assesses and protects its values. On this point, protection of our music values in era of globalization and deliver them to future generations is very necessary.’ she said.
Z.Safarova underlined ‘Azeri mugham is in the era of rebirth. Great mugham projects are executed. 3 letters presented today in frame of these projects are mirrors of our music culture of middle ages.’ She gave detailed information on the letters, thanked Mrs Mehriban Aliyeva who has great services in field of their publication.
ALIM GASYMOV, mugham singer, people’s artist, congratulated the music lovers on the publication of the magazine, noted its importance for propaganda of mugham in Azerbaijan and world. He expressed gratitude to Mrs Mehriban Aliyeva and everyone with trouble in the creation of the magazine, sang a short part of mugham.
SIYAVUSH KARIMI, rector of Azerbaijan National Conservatory, people’s artist, said ‘Publication of the magazine and books is very essential initiative in propaganda of our national music and delivering it exactly to the youth.’ Recalling the vision of Mrs Aliyeva that the study of mugham is much weaker than its performance S.Karimi noted the necessity for study of works of Azerbaijani music critics stored in archives and museums of foreign countries.
MAMMAD ADILOV, director of Mahammad Fuzuli Manuscripts Institute of National Academy of Sciences of Azerbaijan, doctor of sciences of philology, evaluated the works published within the Mugham-Anthology Project as great contribution to the study of the science of music of Azerbaijan.
Expressing his deep happiness of creation of the magazine people’s artist, professor ARIF BABAYEV mentioned ‘Mugham is very rapidly developing and expanding in Azerbaijan. Mrs Mehriban Aliyeva has big trouble in this work.’
He once again congratulated Mrs Aliyeva on receiving the Golden Heart International Award.
FIRANGIZ ALIZADE, professor, chairperson of Board of Azerbaijan Composers Union, people’s artist, talked of universal importance of propaganda of mugham. She emphasized special services of Mrs Aliyeva in propaganda of mugham, highly valued attention towards mugham singers, assessed publication of magazine Mugham as a new phase in propaganda of mugham.