Mehriban Əliyeva Fransanın məşhur “Van Cleef & Arpels” zərgərlik evinin prezidenti Stanislas de Kersiz ilə görüşüb
04.05.2011Mayın 4-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva “Sənət inciləri” sərgisinin keçirildiyi Müasir İncəsənət Muzeyində dünyanın məşhur “Van Cleef & Arpels” zərgərlik evinin prezidenti Stanislas de Kersiz ilə görüşmüşdür.
Mehriban xanım Əliyeva Stanislas de Kersizi Azərbaycanda salamlamaqdan və Bakıda “Sənət inciləri” adlı sərginin açılmasından məmnunluğunu bildirdi. Azərbaycanın birinci xanımı qeyd etdi ki, dünyada üçüncü dəfədir təşkil edilən belə sərginin Bakıda keçirilməsi ölkələrimizin mədəni həyatında mühüm hadisədir. Mehriban xanım Əliyeva vurğuladı ki, sərginin təşkil edildiyi Müasir İncəsənət Muzeyi onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılmışdır. Bu möhtəşəm sərginin mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayan Azərbaycanın birinci xanımı bildirdi ki, ekspozisiyada nümayiş olunan zinət əşyaları “Van Cleef & Arpels” evinin inkişafının tarixini göstərir. Mehriban xanım Əliyeva Stanislas de Kersizin ölkəmizə səfərinin uğurlu keçəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
“Van Cleef & Arpels” evinin prezidenti Stanislas de Kersiz Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirdi, sərginin Azərbaycan ilə Fransa arasında mədəni əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayacağını qeyd etdi.

Mehriban Aliyeva meets with Stanislas de Quercize, the President of French jewellery house Van Cleef & Arpels
Mehriban Aliyeva, Azerbaijan’s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, met with Stanislas de Quercize, the President of French jewellery house Van Cleef & Arpels, at the Museum of Modern Art, where “Pearls of Art” exhibition opened, 4 May.
The First Lady praised the fact the exhibition, which is held for the third time, was arranged in Baku. "Organizing the exhibition in Baku is a remarkable event in the cultural life of Azerbaijan”, she said, noting the exhibition was organized by the Museum of Modern Art and the Heydar Aliyev Foundation. Mrs Aliyeva expressed confidence the exhibition would contribute to developing cultural relations. She mentioned jewels displayed in the exposition show the history of development of Van Cleef & Arpels. Azerbaijan`s First Lady expressed hope Stanislas de Quercize`s visit to Baku would be a success.
The Van Cleef & Arpels President said he was pleased to be in Azerbaijan. Mr De Quercize expressed confidence the exhibition would contribute to developing the cultural relations between Azerbaijan and France.