05.05.2025Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva mayın 5-də ölkəmizdə səfərdə olan Mərakeş Krallığının xanım Şahzadəsi Lalla Hasnaa ilə görüşüblər.
Söhbət zamanı müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə edilib, Azərbaycan və Mərakeş arasında tarixi, mədəni və dini yaxınlığa əsaslanan səmimi dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğu vurğulanıb.
Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığı qeyd edilib.
Görüşdə digər istiqamətlərlə yanaşı, humanitar və mədəni sahələrdə münasibətlərin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu bildirilib. Bu xüsusda, Azərbaycan Mədəniyyət Günlərinin Mərakeşdə, Mərakeş Mədəniyyət Günlərinin isə ölkəmizdə keçirilməsi məmnunluqla xatırlanıb, həmin tədbirlərin xalqlarımızın zəngin mədəniyyəti ilə qarşılıqlı şəkildə yaxından tanış olmasına geniş imkan yaratdığı qeyd edilib.
Azərbaycanın mənzil-qərargahı Mərakeşdə yerləşən ICESCO ilə əməkdaşlığına toxunulub, bu il Bakıda ICESCO-nun ölkəmizdə regional ofisinin yaradıldığı vurğulanıb. Ölkəmizin İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi, müsəlman dövlətləri arasında təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyi qeyd olunub.
Söhbət zamanı Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Mərakeşə səfəri və bu çərçivədə keçirilmiş görüşlər xatırlanıb. Həmin görüşlərdə Heydər Əliyev Fondunun sosial sahədə fəaliyyəti, uşaqlara qayğı ilə bağlı məsələlərin müzakirə edildiyi vurğulanıb.
Xanım Şahzadə Lalla Hasnaanın ölkəmizə səfərinin onun Azərbaycanla daha yaxından tanış olması baxımından yaxşı imkan yaradacağına və əlaqələrimizin inkişafına töhfə verəcəyinə ümidvarlıq ifadə olunub.

05.05.2025On May 5, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and her daughter Leyla Aliyeva met with Princess Lalla Hasnaa of the Kingdom of Morocco, who is on a visit to Azerbaijan.
During the conversation, the sides praised the development of bilateral relations in various fields and emphasized the sincere ties of friendship and cooperation between Azerbaijan and Morocco, rooted in shared historical, cultural, and religious values.
The meeting highlighted the successful cooperation between the two countries within international organizations, including the UN and the Organization of Islamic Cooperation.
Both sides noted the significant potential for expanding relations in the humanitarian and cultural spheres, along with other sectors. In this context, the hosting of the Culture Days of Azerbaijan in Morocco and the Culture Days of Morocco in Azerbaijan was fondly recalled, with both sides emphasizing the value of such events in promoting mutual understanding of the nations’ rich cultures.
They also discussed cooperation with ICESCO, headquartered in Morocco, and noted the opening of a regional ICESCO office in Baku this year. Azerbaijan’s commitment to strengthening Islamic solidarity and promoting collaboration among Muslim countries in education, science, and culture was particularly underlined.
The meeting also recalled the visit of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva to Morocco and the meetings held there, which focused on the Foundation’s social initiatives and child welfare.
Princess Lalla Hasnaa’s visit was viewed as a valuable opportunity to gain deeper insight into Azerbaijan and to further strengthen the ties between the two countries.