15.04.2025Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva aprelin 15-də Bakının Nəsimi rayonunda yerləşən 1 saylı körpələr evində və Nizami rayonundakı 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində olublar.
1 saylı körpələr evində hazırda 3 yaşadək 63 uşaq var. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mütəmadi surətdə burada olur, körpələrin sağlamlıqları, onların yaşayış şəraiti ilə daim maraqlanır, balacalara xüsusi qayğı ilə yanaşırlar.
Qeyd edək ki, körpələr evinin 1930-cu ildə tikilən binasında Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə əsaslı təmir və yenidənqurma işləri aparılıb. 2015-ci il mayın 10-da Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə körpələr evinin açılışı olub.
Daim nəcib təşəbbüsləri ilə seçilən Heydər Əliyev Fondu valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların fiziki və mənəvi cəhətdən sağlam yetişməsinə, onların savadlı olmasına xüsusi diqqətlə yanaşır. Beləliklə, gələcəyimiz olan uşaqlarla bağlı Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi siyasətə mühüm töhfələr verir.
Sonra Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində oldular.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva bu müəssisəni də tez-tez ziyarət edir, bayram günlərində buranın sakinləri ilə görüşür, onları hədiyyələrlə sevindirirlər.
Hazırda 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində 3 yaşdan 18 yaşadək 100 uşaq var. Onların təhsil alması, idmanla məşğul olması və sağlamlıqlarının təmin edilməsi üçün burada hər cür şərait yaradılıb.
Müəssisənin sakinləri sevimli qonaqları olan birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyevanı həmişə şeir, mahnı və ədəbi proqramla qarşılayıblar. Bu dəfə də istisna olmadı.
Heydər Əliyev Fondu yarandığı gündən bu müəssisəni diqqətdə saxlayır, burada yaşayan yeniyetmələrin ali təhsil müəssisələrində oxuması, onların işlə təmin edilməsi, peşə vərdişlərinin aşkara çıxarılması istiqamətində mühüm işlər görür. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir olunan bu müəssisənin açılışı 2005-ci ildə Azərbaycanın birinci xanımının iştirakı ilə olub. 2017-ci ildə isə buranın iki sakini ailə həyatı qurub. Onların toyu Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil edilib, gənclərə mənzil və avtomobil hədiyyə olunub.

15.04.2025First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva visited Nursery No.1 in Nasimi district and Orphanage social service institution No.1 in Nizami district of Baku on April 15th.
Nursery No.1 currently cares for 63 children under the age of three. First Vice-President Mehriban Aliyeva and Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva regularly visit this facility, showing care and attention to the children and ensuring their well-being.
The Heydar Aliyev Foundation initiated a comprehensive renovation of the nursery’s building, originally constructed in 1930. The renovated facility was inaugurated on May 10, 2015, with the participation of First Lady Mehriban Aliyeva.
Afterwards, First Vice-President Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva visited Orphanage No. 1.
The First Lady and Leyla Aliyeva are frequent visitors to the Orphanage No. 1, where they celebrate holidays with the residents and bring gifts.
Currently, Orphanage No.1 provides care for 100 children between the ages of 3 and 18. The facility offers comprehensive resources for education, sports, and healthcare.
As always, the residents of the facility welcomed their esteemed guests, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva, with a program of poems, songs, and literary performances.
Since its establishment, the Heydar Aliyev Foundation has kept this institution in focus, working to ensure that its residents have access to higher education, employment opportunities, and the development of professional skills. The facility underwent a major renovation with the support of the Heydar Aliyev Foundation and was reopened in 2005 with the participation of the First Lady of Azerbaijan. In 2017, two residents of the facility married. The Heydar Aliyev Foundation organized their wedding and gifted the young couple an apartment and a car.