Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdamın Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 27-də Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak ediblər.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada yaradılmış şərait barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Ağdam rayonunda quruculuq işlərinin geniş vüsət aldığı yerlərdən biri də Sarıcalı kəndidir.
Kənd Birinci Qarabağ müharibəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 1993-cü il iyulun 23-də işğal olunmuşdu. İşğal dövründə kənd viran qoyularaq xarabalığa çevrilmişdi, burada evlərlə yanaşı, məktəb, uşaq bağçası, səhiyyə, ticarət, iaşə obyektləri də vəhşicəsinə məhv edilmişdi. Vətən müharibəsində Ordumuzun şanlı Qələbəsindən sonra üçtərəfli Bəyanata əsasən, Ağdam rayonu noyabrın 20-də Azərbaycana qaytarılıb. Sarıcalı kəndi işğaldan azad edildikdən sonra burada azərbaycanlılara aid kütləvi məzarlıq aşkarlanıb. İşğaldan əvvəl kənddə 239 ailə, ümumilikdə 1024 nəfər əhali yaşayıb.
Ağdam şəhərinin mərkəzindən 6 kilometr məsafədə yerləşən bu kəndin təməlini 2022-ci il oktyabrın 4-də Prezident İlham Əliyev qoyub.
Sarıcalı kəndi 1873 nəfər (425 ailə) əhali üçün planlaşdırılıb. Layihələndirilən ümumi ərazi 123 hektardan çoxdur. Ümumilikdə kənddə 2 mərhələ üzrə 425 fərdi evin inşası nəzərdə tutulub.
Burada əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb, təhsil, iqtisadi, sosial və məişət təyinatlı müxtəlif müəssisələr, klub-icma və mədəniyyət mərkəzləri tikilib. Burada sosial məsələlər də öz həllini tapıb. Kənddaxili yollar, elektrik, rabitə, su xətləri çəkilib, qaz təchizatı təmin olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Sarıcalı kəndində yerli icra strukturları üçün inşa olunmuş çoxfunksiyalı inzibati binanın açılışında iştirak ediblər.
Kəndin girişində inşa edilmiş bu binada bir sıra qurumlar fəaliyyət göstərəcək. Bu isə öz növbəsində əhaliyə göstəriləcək xidmətlərin vahid məkandan təqdim olunmasına və vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsinə imkan yaradacaq. Binada müxtəlif iclas və iş otaqlarında işçilərin yüksək səviyyədə fəaliyyət göstərmələri üçün bütün şərait mövcuddur.
Qeyd edək ki, kənddə inşa olunmuş bütün qeyri-yaşayış binalarının, o cümlədən inzibati binanın damında günəş panelləri quraşdırılıb. Bu panellər vasitəsilə binaların elektrik ehtiyacları təmin ediləcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Sarıcalı kəndində yeni inşa edilmiş fərdi yaşayış evlərində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, birinci mərhələ üzrə buraya 895 nəfərin (203 ailə) köçürülməsi planlaşdırılır. Artıq 203 fərdi ev inşa olunub. Evlər iki, üç, dörd və beşotaqlıdır. Məskunlaşdırılacaq əhalinin gələcək sayı nəzərə alınaraq, kəndin salınmasının birinci mərhələsi üçün 54 hektar torpaq sahəsi ayrılıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Sarıcalı kənd körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verildi ki, müasir standartlara uyğun inşa edilmiş 100 yerlik körpələr evi-uşaq bağçasında azyaşlıların təlim-tərbiyəsi və onların sağlam mühitdə yetişmələri üçün hər cür şərait var. Otaqların hamısı zəruri avadanlıqla təchiz olunub. Burada balacaların ilk yaşlarından intellektual, fiziki və əqli inkişafının təmin edilməsi, onların istedad və qabiliyyətlərinin üzə çıxarılması, sağlamlıqlarının qorunması, insanlarla ünsiyyətin qurulması kimi meyarlara xüsusi diqqət yetiriləcək. Körpələr evi-uşaq bağçasında 5 qrup fəaliyyət göstərəcək.
Bağçanın ərazisində uşaqların əylənməsi üçün meydança yaradılıb, müxtəlif attraksion və idman qurğuları quraşdırılıb, geniş abadlıq işləri görülüb.
Gələcəyimiz olan uşaqların təlim-tərbiyəsinin ən yüksək səviyyədə təşkili, onların vətənpərvər, bilikli, savadlı şəxsiyyət kimi yetişməsi istiqamətində Azərbaycan dövləti mühüm işlər görür. Bu məsələ işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə də diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu bölgələrimizdə bir çox uşaq təhsil-tərbiyə müəssisələrinin yaradılması prosesinin geniş vüsət alması bunu aydın nümayiş etdirir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Sarıcalı kənd tam orta məktəbinin binasının açılışında iştirak ediblər.
Bildirilib ki, 14 sinif otağı olan 360 şagird yerlik məktəbdə təhsil prosesinin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi üçün lazımi şərait yaradılıb, otaqlar zəruri dərs vəsaitləri ilə təchiz edilib. Burada laboratoriyalar, texnologiya, biologiya və informatika otaqları, çağırışaqədərki hazırlıq kabineti, kitabxana, akt və idman zalları, yeməkxana yaradılıb.
Məktəbin ərazisində idman meydançası inşa olunub. Bu meydançadan şagirdlərlə yanaşı, dərsdənkənar saatlarda kənd əhalisi də istifadə edə biləcək. Ərazidə oyun və istirahət sahələri yaradılıb, yaşıllıqlar salınıb.
Qeyd edək ki, 30 ilə yaxın davam etmiş işğal nəticəsində həmin rayonlardakı təhsil müəssisələri də tamamilə dağıdılıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhsil infrastrukturunun bərpası istiqamətində Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları və tapşırıqları ilə hazırda mühüm və ardıcıl işlər görülür. Bu, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda da öz əksini tapıb. Yeni məktəb binalarının inşası işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə köçən şagirdlərin savadlı və bilikli yetişməsi məsələsinə Azərbaycan dövlətinin nə qədər həssaslıqla yanaşdığını aydın nümayiş etdirir.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım yeni mənzillərə köçən sakinlərlə görüşüb və onlara evlərin açarlarını təqdim ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Sarıcalıya xoş gəlmisiniz.
Sakinlər: Siz də xoş gəlmisiniz, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Sizi ürəkdən təbrik edirəm.
Prezident İlham Əliyev: İlk növbədə, qarşıdan gələn Ramazan bayramı və Sarıcalı kəndinin bərpası münasibətilə sizi təbrik edirəm. Yəni, bu gün ikiqat bayramdır. Bu bayram ərəfəsində kəndi istifadəyə vermək, keçmiş köçkünlərin sərəncamına vermək xüsusi hadisədir.
Bu yaxınlarda Novruz bayramını qeyd etmişik. Novruz bayramı ərəfəsində Ağdərə rayonunun Həsənriz kəndinin sakinləri ilə görüşmüşdüm, onlara evlərinin açarlarını təqdim etmişdim. Bu gün isə burada - Ağdam rayonunun bərpa edilmiş birinci kəndinin sakinləri ilə görüşmək, əlbəttə ki, böyük xoşbəxtlikdir. Uzun fasilədən sonra siz doğma torpağınıza qayıtmısınız. Burada sizin üçün gözəl şərait yaradılıb.
Mən işğal dövründə keçmiş köçkünlərlə çoxsaylı görüşlərim zamanı onlara müvəqqəti yaşayış evlərini təqdim edərkən hər dəfə deyirdim ki, torpaqlar azad olunandan sonra daha da gözəl şərait yaradılacaq və biz sizi öz doğma torpağınıza qaytaracağıq. Bu gün də o sözlərimin təsdiqi bir daha öz yerini tapır. Artıq 13-cü yaşayış məntəqəsidir ki, keçmiş köçkünlər qayıdırlar. Bütün keçmiş köçkünlər üçün gələcəkdə bu cür şərait yaradılacaq. Ağdam rayonunun işğaldan sonra birinci yaşayış məntəqəsi keçmiş köçkünlərin sərəncamına verilir. Ancaq bu il digər kəndlərə də ağdamlılar qayıdacaqlar. Kəngərli, Xıdırlı kəndlərinə bu il qayıdış nəzərdə tutulub, digər kəndlərdə inşaat işləri gedir. Təbii olaraq, Ağdam şəhəri sıfırdan qurulur, yenidən qurulur və ölkəmizin ən gözəl şəhərlərindən birinə çevriləcək.
Ağdam şəhəri də, rayonun bütün kəndləri də mənfur düşmən tərəfindən tamamilə dağıdılmışdı, bir dənə də salamat bina qalmamışdı. Bu, bir daha düşmənin xislətini göstərir, bizə tamamilə əsassız olan düşmənçiliyi göstərir. Təsadüfi deyil ki, bəzi xarici ekspertlər, jurnalistlər Ağdama səfər edərkən öz təəccübünü və hətta hiddətini gizlədə bilmirlər. Çünki uzun illər işğal dövründə xarici vətəndaşlar Ağdam bölgəsinə, Ağdam şəhərinə, şəhərdən qalan o yerlərə gələ bilmirdilər. İşğala son qoyulandan sonra həm Azərbaycan vətəndaşları, həm xarici qonaqlar gəlməyə başladılar və gördülər ki, biz hansı düşmənlə üz-üzə idik. Yəni, işğal dövründə şəhər tamamilə söküldü, yerlə-yeksan edildi və Ağdamı “Qafqazın Xirosiması” adlandırırlar. Amma fərq ondadır ki, Xirosima atom bombası nəticəsində viran qoyulmuşdur, Ağdamı isə 30 il ərzində oğrular, talançılar, erməni talançılar sökərək daşlarını da aparıb müxtəlif yerlərdə satırdılar. Yəni, bu, misli görünməmiş vəhşilikdir. Mən bunu dəfələrlə demişdim, erməni faşizmi faşizmin ən yüksək nöqtəsidir. Biz Ağdamı yenidən qururuq və quracağıq. İndi genişmiqyaslı quruculuq işləri aparılır. İşğaldan sonrakı dövrdə bir çox önəmli infrastruktur obyekti istifadəyə verilib, ilk növbədə, yollar. Ağdam-Bərdə yolu yenidən quruldu. Heç sovet dövründə bu gözəllikdə yol olmamışdır. Ağdam-Xankəndi yolu inşa edilir. Bu da Bərdə-Ağdam yolu kimi dördzolaqlı olacaq. Dəmir yolu çəkilir, yəqin ki, bu il istifadəyə veriləcək. Yəni, Ağdama dəmir yolu ilə rahat gəlmək mümkün olacaq. Vağzal kompleksi inşa edilir. Ağdam məscidi bərpa edilmişdir. Mənfur düşmən bütün müsəlmanları, dünya müsəlmanlarını təhqir etmək üçün orada heyvan saxlayırdı. Birinci bərpa olunan bina Ağdam məscidi olmuşdur. Muğam Mərkəzi inşa edilir. “İmarət” Kompleksi bərpa edildi. Natəvanın qəbri bərpa olundu, düşmən tərəfindən dağıdılmış abidəsinin eynisi yenidən tikildi. Xaçınçay su anbarı yenidən quruldu. Düşmən onu da qurutmuşdu. Məktəb binası inşa edilir, xəstəxana tikilir, böyük sənaye kompleksi fəaliyyət göstərir. Artıq bir neçə müəssisə orada fəaliyyət göstərir və bu, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur bölgəsinin ən böyük sənaye kompleksi olacaq. Təbii ki, yaşayış evləri, bir neçə yaşayış kompleksi inşa edilir, bu il istifadəyə veriləcək.
Bununla bərabər, bölgənin turizm imkanları nəzərə alınaraq iki mehmanxana artıq fəaliyyətə başlayıb və həm Ağdam, həm Füzuli, həm ətraf bölgələrə xidmət göstərəcək. Bax, biz belə şəhər qururuq. Yadımdadır, işğaldan sonra ilk dəfə Ağdamda ağdamlılarla görüşəndə və yeni şəhərin təməlini qoyanda mən demişdim, elə bir şəhər quracağıq ki, bütün dünya bizə həsəd aparacaq.
Bütün bunlar öz gücümüzə həll olunan layihələrdir, məsələlərdir. Azərbaycan dövləti bu gün bu işləri görməyə qadirdir. Mən təkcə Ağdam rayonunda gedən işləri sadaladım. Amma əgər bütövlükdə azad edilmiş torpaqlarda gedən işləri götürsək, qısa müddət ərzində bu qədər bərpa işləri heç bir ölkədə heç vaxt görülməmişdir.
İkinci Qarabağ müharibəsi təbii olaraq, tarixdə bizim şanlı tariximiz kimi, şanlı səhifəmiz kimi əbədi qalacaq. Bildiyiniz kimi, müharibə zamanı Ağdam istiqamətində fəal hərbi əməliyyatlar keçirilmirdi, çünki düşmən güclü istehkamlar qurmuşdu və hər tərəf minalanmışdı. Ona görə biz Ağdam istiqamətində artıq Hadrut, Cəbrayıl, Füzuli, Şuşa azad olunandan sonra hərəkət etməyə başlamışdıq və faktiki olaraq, düşmənin qüvvələri mühasirədə qalmışdı. Azərbaycan yenə də humanistlik göstərdi və düşmənə şans verdi ki, öz xoşu ilə bu torpaqlardan çıxsın. Əks təqdirdə, bu bölgədə mühasirədə qalmış 10, bəlkə də 15 minlik Ermənistan ordusunun kontingenti tamamilə məhv ediləcəkdi. Yəni, yenə də Azərbaycan dövləti humanistlik göstərdi o ünsürlərə ki, onlar buna layiq deyillər. Çünki bizə qarşı heç bir humanistlik göstərilməmişdi. Bizə qarşı soyqırımı törədilmişdi. Xalqımız böyük əzab-əziyyətlərə məruz qalmışdır. Bizim şəhərlərimiz viran qoyuldu, kəndlərimiz, şəhərlərimiz dağıdıldı. Körpələrimiz, qadınlarımız vəhşi düşmən tərəfindən qətlə yetirildi. Amma mən müharibə zamanı demişdim, biz qisasımızı döyüş meydanında alırıq və almışıq.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində Ağdam şəhəri və o vaxt işğal altında olan kəndlər bir güllə atılmadan geri qaytarıldı. Ağdamla bərabər, Laçın və Kəlbəcər rayonları da. Biz onsuz da bu torpaqları azad edəcəkdik, ancaq müharibə davam etsəydi, çoxlu itkilər olacaqdı. Biz ona görə müharibəni vaxtında dayandırdıq, ancaq öz siyasətimizdən bir addım geri atmadıq. Ondan üç il sonra tam nəzarəti ələ götürdük, suverenliyi, ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik və bu gün separatizmin kökü kəsildi. Bu gün burada insanlar rahat yaşayacaqlar, heç kimdən qorxmadan, ləyaqətlə yaşayacaqlar. Əminəm ki, xoşbəxt yaşayacaqlar. Çünki artıq həm torpaqlar geri qaytarıldı, eyni zamanda, xalqımızın milli ləyaqəti bərpa edildi. Ermənistan 30 il ərzində hər vəchlə çalışırdı ki, bir santimetr torpaq da bizə qaytarılmasın. Onun arxasında duran xarici qüvvələr də onlarla həmrəy idi, əlbir idi. Amma onlar bir şeyi nəzərə almamışdılar, o da Azərbaycan dövlətinin gücü, iradəsi, cəsarəti və Ordumuzun qəhrəmanlığıdır. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, Allah Ordumuzun, Silahlı Qüvvələrimizin şəxsi heyətinin başını həmişə uca eləsin. Onların qəhrəmanlığı, fədakarlığı nəticəsində bax, bu gün biz burada durmuşuq və bu gün bu gözəl bayram ərəfəsində görüş keçirilir.
Bundan sonra bərpa işləri davam edəcək. Sarıcalı kəndinin, sadəcə olaraq, birinci mərhələsinin inşası başa çatdı. Burada hazırda 200-dən çox ev var. Amma ikinci mərhələ başa çatandan sonra təqribən evlərin sayı 400-ə çatacaq. Yaşamaq üçün bütün şərait var. Gözəl, yaraşıqlı evlər, elektrik, su, qaz, istilik, gözəl məktəb, uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, idman meydançası, ictimai xidmət yerləri, hətta bazar kompleksi də var. Evlərin həyətyanı sahəsi də kifayət qədər böyükdür - 12 sot. Eyni zamanda, ətraf ərazilərə su veriləndən sonra o torpaqlarda da əkin-biçin işləri aparmaq mümkün olacaq. Sərsəng su anbarı və Suqovuşan su anbarı bu imkanı bizə yaradacaq. Sadəcə olaraq, vaxtilə inşa edilmiş kanallar bərpa edilməlidir. Bu istiqamətdə də iş gedir. Yaxşı bilirsiniz, həm Sərsəng, həm Suqovuşan su anbarları Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə inşa edilmişdi ki, o cümlədən Ağdam və bir neçə ətraf rayon suvarma suyu ilə təmin olunsun. İşğal dövründə düşmən suyumuzu da kəsmişdi. İndi biz öz su resurslarımıza da sahib olduq. Xaçınçay su anbarı artıq bərpa edilib və Suqovuşandan gələn kanal vasitəsilə Ağdamın bütün ərazisi və qonşu rayonların əraziləri suvarılacaq. Bu gün təqribən 100 min hektar suvarılmayan torpağa su gətiriləcək.
Ona görə Ağdam rayonunda yaşayacaq vətəndaşlar buna hazır olmalıdırlar. Burada işlə təmin etmək üçün lazımi addımlar atılır, eyni zamanda, kənd təsərrüfatı da sahibkarlar tərəfindən inkişaf etdirilməlidir.
Bir daha sizi ürəkdən təbrik edirəm, cansağlığı arzulayıram. Xoşbəxt yaşayın.
Sonra açarların təqdim edilməsi mərasimi oldu və xatirə şəkilləri çəkdirildi.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kənd sakinləri ilə söhbət etdilər.
Sakin: Bu gün bizim hazırda durduğumuz yer bağ idi, meşə idi bura, burada böyük palıd ağacları var idi.
Prezident İlham Əliyev: Bəs evlər harada idi?
Sakin: Evlər bir az bundan aşağıda idi.
Prezident İlham Əliyev: Orada idi?
Prezident İlham Əliyev: Bu, Sarıcalının bağı idi?
Sakin: Meşə idi, qoz ağacları, palıd ağacları var idi.
Prezident İlham Əliyev: Qırdılar.
Sakin: Onların hamısını məhv etdilər.
Prezident İlham Əliyev: Siz işğal dövründə harada yaşamısınız?
Sakin: Bərdədə yaşamışam.
Prezident İlham Əliyev: Bərdədə hansı şəraitdə?
Sakin: Məktəbdə yaşayırdıq. Hazırda beşmərtəbələrdə oluruq. Çox sağ olun, Allah Sizə kömək olsun. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Cavanlar da gəlib. Həvəslə gəlmisiniz?
Sakinlər: Bəli, əlbəttə.
Prezident İlham Əliyev: Onlar heç görməyiblər buraları.
Sakin: Görməyiblər. Yəni, görməyənlər də belə gəlib görmək istəyirlər ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarımız nə cür bərpa olunur. Allah həmişə dövlətimizin bayrağını uca etsin.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Otuz il ərzində ədalətsizliklə üzləşmişdik. Bu ədaləti biz özümüz bərpa etdik və biz hər gün ədalət təntənəsini görürük.
Sakinlər: Allah Sizi qorusun.
Prezident İlham Əliyev: Azad edilmiş ərazilərdə indi 40 mindən çox insan yaşayır və çalışır. İlin sonuna qədər də təqribən 30 min, 40 min qayıtmalıdır. İndi Ağdam rayonunun ilk sakinləri sizsiniz. Amma yaxın aylarda qonşularınız da gələcək, Xıdırlıya, - yəqin ki, görmüsünüz, böyük inşaat işləri gedir, - Kəngərliyə, ilin sonuna qədər Ağdam şəhərinə. Burada rahat, xoşbəxt yaşayacaqsınız.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended opening of the first phase of Sarijali village in Aghdam
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the inauguration of the first phase of the village of Sarijali in Aghdam district on March 27.
Emin Huseynov, Special Representative of the President of Azerbaijan in Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts, briefed the head of state and the First Lady on the newly created living conditions in the village.
Sarijali village, one of the major reconstruction sites in Aghdam, was occupied by Armenian armed forces on July 23, 1993, during the First Karabakh War. During the occupation, the village was completely destroyed, including residential buildings, schools, kindergartens, healthcare facilities, and commercial establishments. Following Azerbaijan’s victory in the Patriotic War, Aghdam was returned to Azerbaijan on November 20, 2020, under the Trilateral Statement. After the liberation of Sarijali, a mass grave belonging to Azerbaijanis was discovered in the village. Prior to the occupation, the village had a population of 1,024 people (239 families).
Located six kilometers from Aghdam city center, the foundation of Sarijali village was laid by President Ilham Aliyev on October 4, 2022. The village is designed to accommodate 1,873 residents (425 families) across a total area exceeding 123 hectares. The construction plan includes 425 individual houses to be built in two phases.
To ensure employment opportunities for residents, various educational, economic, social, and public service institutions, as well as cultural and community centers, have been established. Infrastructure work, including internal roads, electricity, telecommunications, water and gas supply has also been completed.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening of a newly constructed multifunctional administrative building for local executive structures in Sarijali.
The administrative center, located at the village entrance, will house multiple government services, ensuring efficient and centralized service delivery for residents. The building is equipped with various offices and meeting rooms, providing modern working conditions for staff.
All non-residential buildings in the village, including the administrative facility, have been equipped with rooftop solar panels to meet their electricity needs.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited newly built individual residential houses in Sarijali village to inspect the living conditions provided for returning residents.
As part of the first phase, 203 families (895 people) are set to relocate to the village. A total of 203 houses have been constructed, offering two, three, four, and five-room layouts. Considering the future population growth, 54 hectares of land have been allocated for the first phase of the village’s construction.
Following this, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the newly built Sarijali village nursery-kindergarten.
The head of state and the First Lady were informed that the modern 100-seat facility is fully equipped to provide a high-quality learning and nurturing environment for young children. The kindergarten features well-equipped rooms designed to support the intellectual, physical, and mental development of children, as well as foster their talents, social skills, and well-being. Five educational groups will operate within the facility.
The kindergarten’s outdoor area includes a playground with various attractions and sports equipment, along with extensive landscaping.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the newly built secondary school in Sarijali village.
The school, designed for 360 students, features 14 classrooms and is equipped with all necessary teaching materials to ensure an efficient learning environment. The facility includes laboratories, technology, biology, and computer science rooms, a pre-conscription training cabinet, a library, an auditorium, a gym, and a canteen.
A sports field has also been built, which will be accessible to both students and local residents outside school hours. The school premises include recreational areas and green spaces.
The head of state and the First Lady then met with the residents who had moved into the new apartments and presented them with the keys to their homes.
The President of Azerbaijan addressed the event.
President Ilham Aliyev: Welcome to Sarijali.
Residents: You are also welcome, Mr. President.
President Ilham Aliyev: I sincerely congratulate you.
President Ilham Aliyev: First of all, I congratulate you on the upcoming Ramadan holiday and the restoration of the Sarijali village. In other words, it is a double holiday today. Opening the village and making it available to former displaced persons on the eve of this holiday is a significant event.
We recently celebrated the Novruz holiday. On the eve of Novruz, I met with the residents of Hasanriz village of Aghdara district and presented them with keys to their new homes. Meeting with the residents of the first restored village of Aghdam district today is, of course, a great happiness. After a long break, you have returned to your native land. Excellent conditions have been created for you here.
During numerous meetings with former displaced persons during the years of occupation, when I was presenting them with temporary housing, I always said that even better conditions would be created for them once the lands were liberated and that we would return them to our native land. Today, we are witnessing confirmation of those words again. This is the 13th settlement to which former IDPs have returned. Such conditions will be created for all IDPs in the future. The first settlement in Aghdam district is now available to former IDPs after the occupation, but the natives of Aghdam will also return to other villages this year. This year, people are expected to return to the villages of Kangarli and Khidirli, as construction work is underway in other villages as well. Of course, the city of Aghdam is being rebuilt from scratch and will turn into one of the most beautiful cities of our country.
The city of Aghdam and all villages of the district were razed to the ground by the invidious enemy. Not a single building survived. This shows the nature of the enemy yet again. It shows their completely unfounded hostility towards us. It is no coincidence that some foreign experts and journalists have been unable to hold back their astonishment and even disgust when visiting Aghdam. Because for many years during the occupation, foreign citizens could not come to Aghdam district, to the city of Aghdam, to the parts of the city that remained standing. After the occupation was ended, both Azerbaijani citizens and foreign visitors started coming here and saw what kind of an enemy we were faced with. That is, during the occupation, the city was completely demolished and razed to the ground. Aghdam has been described as a Hiroshima of the Caucasus, but the difference is that Hiroshima was devastated as a result of an atomic bomb, while Aghdam was taken apart by Armenian thieves and looters for 30 years. They took away its stones and sold them in various places. In other words, this is unprecedented barbarity. I have said this many times – Armenian fascism is the highest peak of fascism. We are rebuilding Aghdam from scratch, and we will rebuild it. Large-scale construction work is underway here now. In the post-occupation period, many important infrastructure facilities have been put into operation – first of all, roads. The Aghdam-Barda road has been rebuilt. There was never such a beautiful road here even during the Soviet era. The Aghdam-Khankendi road is undergoing reconstruction. It will also be a four-lane road, just like the Barda-Aghdam road. A railway is under construction. It will probably be put into operation this year. In other words, it will be possible to comfortably reach Aghdam by railway. A station is under construction as well. The Aghdam Mosque has been restored. The contemptible enemy kept animals in it to insult all Muslims, to insult Muslims of the world. The first building to be restored here was the Aghdam Mosque. A Mugham center is under construction. The Imarat complex has been restored. Natavan’s grave has been restored, an exact copy of the memorial destroyed by the enemy has been rebuilt. The Khachinchay water reservoir has been rebuilt - the enemy had drained it too. A school is under construction, a hospital is under construction, and a large industrial complex is already operational. Several enterprises are already operational there, and it will be the largest industrial complex in the Karabakh and East Zangezur regions. Of course, residential houses, several residential complexes are under construction as well, and they will be put into operation this year.
In addition, taking into account the tourism potential of the region, two hotels have already started operating and will serve Aghdam, Fuzuli and surrounding regions. So this is how we are building the city. I remember meeting with the people of Aghdam in Aghdam for the first time after the occupation and laying the foundation of the new city. I said back then that we would build such a city that the whole world would envy us.
We have implemented all these are projects on our own. The state of Azerbaijan is capable of doing these things today. I have only listed the work underway in Aghdam district. But if we consider the work underway in all of the liberated territories, we can say that no other country has ever done so much restoration work in such a short period of time.
The Second Karabakh War will, of course, go down in history as part of our glorious history, as a glorious page of our history. As you know, during the war, active military operations were not conducted in the Aghdam direction because the enemy had built strong fortifications and mined everything here. Therefore, we began to move forward in the Aghdam direction only after Hadrut, Jabrayil, Fuzuli and Shusha had been liberated and the enemy's forces were actually surrounded. Azerbaijan showed humanity again and gave the enemy a chance to vacate these lands of his own free will. Otherwise, the 10,000, perhaps even 15,000 contingent of the Armenian army that was surrounded in this region would have been completely destroyed. In other words, the state of Azerbaijan once again showed humanity towards those who did not deserve it. After all, no humanity was shown to us. An act of genocide was committed against us. Our people were subjected to great suffering. Our cities were devastated, our villages and towns were ravaged. Our babies and women were killed by the barbaric enemy. But I said during the war that we would take revenge on the battlefield, and we did exactly that.
As a result of the Second Karabakh War, we regained the city of Aghdam and the villages that were under occupation at the time without firing a single shot. Along with Aghdam, Lachin and Kalbajar districts were also returned to us. We would have liberated these lands anyway, but if the war had continued, there would have been many casualties. Therefore, we stopped the war in time, but did not back down a single step from our policy. Three years later, we took full control and restored our sovereignty and territorial integrity, and separatism has been completely eradicated today. People will live here comfortably now, without fear of anyone and with dignity. I am sure that they will live here happily. Because both our lands have been regained and the national dignity of our people has been fully restored. For 30 years, Armenia had been trying in every possible way not to return a single inch of our land to us. The foreign forces behind it were also in solidarity and in alliance with them. But they did not take into account one thing, and it is the strength, determination and courage of the state of Azerbaijan and the heroism of our Army. May Allah have mercy on all our martyrs, may Allah always keep the heads of our Army and the personnel of our Armed Forces high. As a result of their heroism and selflessness, we are standing here today and meeting on the eve of this beautiful holiday.
Restoration work will be continued. Only the first phase of the construction of Sarijali village has been completed. There are currently more than 200 houses here, but after the completion of the second phase, the number of houses will reach approximately 400. There are all the conditions for living here comfortably. There are beautiful and neat houses, there is electricity, water, gas, heating, there is a beautiful school, a kindergarten, a medical center, a sports ground, there are public service areas, there is even a market complex. The area adjoining to the houses is also quite large – 1,200 square meters. At the same time, after the surrounding areas are watered, it will be possible to carry out sowing and harvesting work there as well. The Sarsang reservoir and the Sugovushan reservoir can create these opportunities for us now. To do that, the canals that were built here in the past must be restored. Work in this direction is also underway. As you may know, both the Sarsang and Sugovushan reservoirs were built at the initiative of National Leader Heydar Aliyev in order to provide Aghdam and several surrounding districts with irrigation water. During the occupation, the enemy cut off our water. We have now regained ownership of our water resources. As I mentioned, the Khachinchay reservoir has already been restored, and the entire territory of Aghdam and neighboring districts will be irrigated through a canal originating from Sugovushan. Water will now be available to approximately 100,000 hectares of previously unirrigated land.
Therefore, those who will live in Aghdam district should be prepared for this. We are taking the necessary steps to create jobs here. At the same time, entrepreneurs should focus on developing agriculture.
I congratulate you from the bottom of my heart again and wish you good health. Live happily here.
Following the speech, a ceremony was held to present the keys to the new homeowners, and commemorative photographs were taken.