Gəncənin Şah Abbas və Hüseyniyyə məscidlərinin mövcud vəziyyəti ilə tanışlıq
06.03.2025Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Gəncə şəhərindəki Şah Abbas və Hüseyniyyə məscidlərində olublar.
Məscidin imamı İsgəndər Məmmədov Birinci vitse-prezidentə Şah Abbas məscidi barədə məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, məscid 1606-cı ildə Səfəvi hökmdarı I Şah Abbasın əmri ilə memar Şeyx Bahəddin Məhəmməd Amilin layihəsi əsasında inşa edilib. Şah Abbas məscidi və ya Gəncə Cümə məscidi Gəncəçayın sol sahilində, Gəncənin tarixi mərkəzində yerləşir. Məscid XVII əsrə aid Arran memarlıq üslubunda ərsəyə gətirilib.
Bu tarixi məscid memarlıq kompozisiyası, planlaşdırma, konstruktiv və bədii-dekorativ xüsusiyyətlərinə görə orta əsr Azərbaycan memarlığının portal-günbəz ənənələrini yaşadır. Binanın memarlığında, xüsusilə günbəz və portalların həllində zəngin memarlıq ənənələrindən uğurla istifadə olunub. Bununla yanaşı, Arran memarlıq məktəbi üçün xarakterik olan lakoniklik və ifadəlilik də bu tarixi-dini abidədə əks etdirilib.
Bildirildi ki, 2008-ci ildə Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə məsciddə bərpa və təmir işləri aparılıb. Məscidin mövcud vəziyyətinə baxış zamanı bu tarixi-dini abidənin qorunub saxlanılması istiqamətində növbəti tapşırıqlar verildi.
Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevaya “Qurani-Kərim” hədiyyə olundu.
Hüseyniyyə məscidinin mövcud vəziyyəti ilə tanışlıq zamanı isə bildirildi ki, XIX əsrdə inşa edilən bu dini ocaq, eyni zamanda, Tatlar məscidi kimi tanınır. İbadətgah mədrəsə, sonralar isə məscid kimi fəaliyyət göstərib. Hazırda bu tarixi-dini abidədə təmir-bərpa işlərinin aparılmasına zərurət yaranıb.
Məscidə baxış zamanı burada müvafiq işlərin görülməsinə dair tapşırıqlar verildi.
Qeyd edək ki, bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin bir ailə kimi mehriban, dinc şəraitdə yaşadıqları ölkəmizdə tolerantlıq ənənələrinin qorunmasına xüsusi əhəmiyyət verən Heydər Əliyev Fondunun "Tolerantlığın ünvanı - Azərbaycan" layihəsi çərçivəsində dini abidələrdə, ziyarətgahlarda və tikililərdə təmir-bərpa işləri aparılır, mövzuya aid sərgilər təşkil olunur.

Ознакомление с текущим состоянием мечетей Шаха Аббаса и Гусейния в городе Гянджа
06.03.2025Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили мечети Шаха Аббаса и Гусейния в городе Гянджа.
Имам мечети Искендер Мамедов проинформировал Первого вице-президента о мечети Шаха Аббаса.
Было отмечено, что мечеть была построена в 1606 году по приказу сефевидского правителя Шаха Аббаса I на основе проекта архитектора Шейха Бахаддина Мухаммеда Амиля. Мечеть Шаха Аббаса, или Гянджинская Джума-мечеть расположена на левом берегу реки Гянджачай, в историческом центре Гянджи. Она построена в арранском архитектурном стиле XVII века.
Эта историческая мечеть благодаря архитектурной композиции, планировке, конструктивным и художественно-декоративным особенностям хранит традиции средневековой азербайджанской портально-купольной архитектуры. В архитектуре здания, особенно в оформлении купола и порталов, успешно использованы богатые традиции зодчества. В то же время в этом историко-религиозном памятнике нашли отражение лаконизм и выразительность, характерные для арранской архитектурной школы.
Было сообщено, что в 2008 году по инициативе Президента Ильхама Алиева в мечети были проведены реставрационные и ремонтные работы. Во время осмотра мечети были даны очередные поручения по сохранению этого историко-религиозного памятника.
Первому вице-президенту, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и ее дочерям Лейле Алиевой и Арзу Алиевой был преподнесен в дар Священный Коран.
В ходе ознакомления с текущим состоянием мечети Гусейния было сообщено, что этот религиозный памятник, построенный в XIX веке, также известен как мечеть татов. Религиозный очаг функционировал как медресе, а позднее - как мечеть. В настоящее время этот историко-религиозный памятник нуждается в ремонтно-реставрационных работах.
Во время осмотра мечети были даны поручения провести здесь соответствующие работы.
Отметим, что в рамках проекта «Адрес толерантности – Азербайджан» Фонда Гейдара Алиева, придающего особое значение сохранению традиций толерантности в нашей стране, где представители всех религий и этнических групп живут как одна семья в условиях дружбы и согласия, проводятся ремонт и реставрация религиозных памятников, святилищ и мест поклонения, организуются выставки на эту тему.