Gəncənin Şah Abbas və Hüseyniyyə məscidlərinin mövcud vəziyyəti ilə tanışlıq
06.03.2025Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Gəncə şəhərindəki Şah Abbas və Hüseyniyyə məscidlərində olublar.
Məscidin imamı İsgəndər Məmmədov Birinci vitse-prezidentə Şah Abbas məscidi barədə məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, məscid 1606-cı ildə Səfəvi hökmdarı I Şah Abbasın əmri ilə memar Şeyx Bahəddin Məhəmməd Amilin layihəsi əsasında inşa edilib. Şah Abbas məscidi və ya Gəncə Cümə məscidi Gəncəçayın sol sahilində, Gəncənin tarixi mərkəzində yerləşir. Məscid XVII əsrə aid Arran memarlıq üslubunda ərsəyə gətirilib.
Bu tarixi məscid memarlıq kompozisiyası, planlaşdırma, konstruktiv və bədii-dekorativ xüsusiyyətlərinə görə orta əsr Azərbaycan memarlığının portal-günbəz ənənələrini yaşadır. Binanın memarlığında, xüsusilə günbəz və portalların həllində zəngin memarlıq ənənələrindən uğurla istifadə olunub. Bununla yanaşı, Arran memarlıq məktəbi üçün xarakterik olan lakoniklik və ifadəlilik də bu tarixi-dini abidədə əks etdirilib.
Bildirildi ki, 2008-ci ildə Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə məsciddə bərpa və təmir işləri aparılıb. Məscidin mövcud vəziyyətinə baxış zamanı bu tarixi-dini abidənin qorunub saxlanılması istiqamətində növbəti tapşırıqlar verildi.
Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevaya “Qurani-Kərim” hədiyyə olundu.
Hüseyniyyə məscidinin mövcud vəziyyəti ilə tanışlıq zamanı isə bildirildi ki, XIX əsrdə inşa edilən bu dini ocaq, eyni zamanda, Tatlar məscidi kimi tanınır. İbadətgah mədrəsə, sonralar isə məscid kimi fəaliyyət göstərib. Hazırda bu tarixi-dini abidədə təmir-bərpa işlərinin aparılmasına zərurət yaranıb.
Məscidə baxış zamanı burada müvafiq işlərin görülməsinə dair tapşırıqlar verildi.
Qeyd edək ki, bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin bir ailə kimi mehriban, dinc şəraitdə yaşadıqları ölkəmizdə tolerantlıq ənənələrinin qorunmasına xüsusi əhəmiyyət verən Heydər Əliyev Fondunun "Tolerantlığın ünvanı - Azərbaycan" layihəsi çərçivəsində dini abidələrdə, ziyarətgahlarda və tikililərdə təmir-bərpa işləri aparılır, mövzuya aid sərgilər təşkil olunur.

06.03.2025First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, accompanied by her daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva, visited the Shah Abbas and Huseyniyye mosques in the city of Ganja.
During the visit, Imam Isgandar Mammadov briefed the First Vice-President on the Shah Abbas Mosque.
The Shah Abbas Mosque, constructed in 1606 on the orders of Safavid ruler Shah Abbas I, was designed by architect Sheikh Bahaddin Muhammad Amili. Also known as the Ganja Friday Mosque, it is located on the left bank of the Ganja River, in the historical center of Ganja. This mosque, built in the 17th century, reflects the Arran architectural style.
The mosque revives the portal-dome traditions of medieval Azerbaijani architecture, evident in its architectural composition, planning, structure, and artistic-decorative elements. The dome and portal solutions successfully embody rich architectural traditions, while the simplicity and expressiveness characteristic of the Arran architectural school are prominent in this historical monument.
In 2008, following an initiative by President Ilham Aliyev, restoration and repair work was carried out at the mosque. During the visit, Mehriban Aliyeva received an update on the current state of the mosque and issued further instructions regarding the preservation of this historical-religious site.
Copies of the Quran were presented to Mehriban Aliyeva and her daughters during the visit.
They then visited the Huseyniyye Mosque, built in the 19th century, also known as the Tatlar Mosque. Originally serving as a madrasa and later as a mosque, the religious site now requires restoration and repairs. Instructions were given for necessary works to be carried out.
Azerbaijan is known for the harmonious coexistence of its diverse religious and ethnic communities. The Heydar Aliyev Foundation plays a vital role in preserving these traditions of tolerance. As part of the “Address of Tolerance – Azerbaijan” project, the Foundation conducts restoration and repair works at religious monuments, shrines, and buildings, as well as organizing exhibitions related to this theme.