Heydər Əliyev Mərkəzində akademik Zərifə Əliyevanın 100 illiyi münasibətilə konsert olub
28.04.2023Aprelin 28-də Heydər Əliyev Mərkəzində görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş konsert proqramı təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva konsertdə iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl görkəmli alim, həkim, Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, bütün işlərdə ona dayaq olan Zərifə Əliyevanın həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotosərgi nümayiş olunub.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə hazırlanan konsert akademik Zərifə Əliyeva haqqında filmin nümayişi ilə başlayıb.
Sonra isə səhnə əfsanəvi “Dan ulduzu” instrumental ansamblının ixtiyarına verilib. Konsertdə ansamblın repertuarından sevilən mahnılar ifa olunub. Konsertin proqramına Elza İbrahimova, Emin Sabitoğlu, Firəngiz Babayeva, İbrahim Topçubaşov, Oqtay Kazımi, Sevil Əliyeva və Tofiq Əhmədovun əsərləri, “Dan ulduzu” instrumental ansamblının yaradıcısı Gülarə Əliyevanın “Şüştər” muğamı əsasında yazdığı “Şüştər” rapsodiyası daxil edilib.
Zalda quraşdırılan ekranlarda akademik Zərifə Əliyeva haqqında, “Dan ulduzu” ansamblının çıxışlarını, ötən illərin və müasir dövrün Azərbaycanını əks etdirən kadrlar yayımlanıb.
Konsert bəstəkar Emin Sabitoğlunun “Nə gözəldir Azərbaycan” mahnısının bütün müğənnilər tərəfindən birgə ifa olunması ilə yekunlaşıb.

28.04.202328 апреля в Центре Гейдара Алиева была представлена концертная программа, посвященная 100-летию со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
На концерте присутствовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева.
Перед концертом была представлена фотовыставка, отражающая жизнь и деятельность видного ученого, врача, супруги великого лидера Гейдара Алиева Зарифы Алиевой, которая была ему опорой во всех делах.
Концерт, организованный Фондом Гейдара Алиева, начался с показа фильма об академике Зарифе Алиевой.
Затем на сцену вышел легендарный инструментальный ансамбль «Дан улдузу». На концерте прозвучали любимые всеми песни из репертуара ансамбля. В программу концерта вошли произведения Эльзы Ибрагимовой, Эмина Сабитоглу, Фирангиз Бабаевой, Ибрагима Топчубашова, Огтая Казыми, Севиль Алиевой и Тофига Ахмедова, рапсодия «Шуштер», написанная основательницей инструментального ансамбля «Дан улдузду» Гюлярой Алиевой на основе мугама «Шуштер».
На установленных в зале экранах транслировались кадры об академике Зарифе Алиевой, Азербайджане прошлых лет и современной эпохи, фрагменты выступлений ансамбля «Дан улдузу».
Концерт завершился песней «Как прекрасен Азербайджан» композитора Эмина Сабитоглу, которую исполнили вместе все певцы.