Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət edib
27.09.2022Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa şəhərində Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət edib. Prezident və birinci xanım şəhidlərimizin ruhuna dualar oxuyub, məsciddə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan yenidənqurma və bərpa işləri ilə tanış olublar.
Bildirildi ki, tarixi Yuxarı Gövhər Ağa məscidində bərpa işləri 2021-ci ilin noyabr ayından başlayıb.
Şuşa şəhəri işğal altında olduğu müddətdə ermənilər tərəfindən dağıdılmış Yuxarı Gövhər Ağa məscidində konservasiya və bərpa işləri ilkin memarlıq üslubuna uyğun olaraq Azərbaycan, İtaliya və Türkiyə şirkətlərinin konsorsiumu tərəfindən və “Paşa Holdinq”in maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir. Bərpa prosesi Avstriyanın “Wehdorn Architekten” şirkətinin nəzarəti ilə aparılır.
Məscidin daxilindən götürülən məhlul, suvaq, təbii daş, kərpic, ağac və boya nümunələri təhlil və düzgün konservasiya üsullarını əldə etmək məqsədilə Türkiyədəki Fatih Sultan Mehmet Vəqfi Universitetinin nəzdindəki Ahmet Refik Ersen Restavrasiya və Konservasiya laboratoriyasına aparılır.
Bu günədək məsciddə möhkəmləndirmə işləri görülüb. Ermənistanın işğalı dövründə məscidə edilmiş müdaxilələr aradan qaldırılıb. Fasadlarda və binanın daxilində suvaq işləri başa çatdırılıb. Minarələrin boya işlərinə başlanılıb.
Hazırda Şuşa şəhərindən Bakıya gətirilmiş sal qaya parçalarından emalatxanada pəncərə haşiyələrinin daş kəsimi və fiqur hazırlanması işləri davam etdirilir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили в Шуше мечеть Юхары Говхар Ага
27.09.202227 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили в городе Шуша мечеть Юхары Говхар Ага. Президент и первая леди прочитали молитвы за упокой души шехидов, ознакомились с проводимыми в мечети Фондом Гейдара Алиева работами по реконструкции и восстановлению.
Было отмечено, что восстановительные работы в исторической мечети Юхары Говхар Ага начались в ноябре 2021 года.
Работы по консервации и восстановлению в мечети Юхары Говхар Ага, разрушенной армянами в период оккупации города Шуша, осуществляются в соответствии с первоначальным архитектурным стилем консорциумом, в состав которого входят компании Азербайджана, Италии и Турции, при финансовой поддержке «Паша Холдинг». Процесс восстановления проводится под контролем австрийской компании Wehdorn Architekten.
Для анализа и достижения правильных методов консервации взятые в мечети образцы раствора, штукатурки, природного камня, кирпича, дерева и краски доставляются в лабораторию по реставрации и консервации Ахмета Рефика Эрсена при Университете фонда Фатиха Султана Мехмета (Турция).
На сегодняшний день в мечети проделаны укрепительные работы. Устранены вмешательства, осуществленные в мечети во время армянской оккупации. На фасаде и внутри здания завершились штукатурные работы. Началась покраска минаретов.
В настоящее время в мастерской в Баку продолжаются работы в технике резьбы по камню оконных проемов с орнаментами из цельных скальных пород, доставленных из города Шуша.