Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşadakı inzibati binada və Şirin su hamamında aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar
10.05.2022Mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa şəhərində də səfərdə olublar.
Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma şəhərdəki inzibati binada aparılan son tamamlama və binanın ətrafında həyata keçirilən abadlıq işləri barədə məlumat verdi.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşadakı Şirin su hamamında aparılan bərpa işləri ilə tanış oldular.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov məlumat verdi ki, tarixi Şirin su hamamında bərpa işləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilir. Milli memarlıq ənənələrini özündə əks etdirən hamamın birmərtəbəli binası plan kompozisiyasına görə düzbucaqlı formadadır. Hamam ölkə əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin siyahısındadır və tarixi görkəmi qorunub saxlanılmaqla bərpa ediləcək.
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri qədim mədəniyyət və memarlıq abidələri ilə zəngindir. Qədim Şuşanın 17 məhəlləsinin hər birində hamam, məscid və bulaq olub. Şəhərin Mərdinli məhəlləsində yerləşən Şirin su hamamı 1880-ci ildə inşa edilib. Vaxtilə şəhərin digər hamamlarında ərazilərdəki şor quyu sularından istifadə olunub. Bu hamam isə Xan qızı Xurşidbanu Natəvanın Şuşaya çəkdirdiyi içməli şirin su ilə təchiz edilib. Məhz buna görə də hamam Şirin su hamamı adlandırılıb. 1986-cı ildə aparılan ölçü işlərindən sonra memar Ədalət Məmmədov tərəfindən hazırlanan layihə üzrə abidədə əsaslı bərpa-təmir işləri görülüb. Şirin su hamamı 1992-ci il mayın 8-də Şuşa şəhəri ermənilər tərəfindən işğal edilənədək öz təyinatı üzrə fəaliyyət göstərib. İşğal dövründə digər bütün abidələrimiz kimi bu qədim hamam da ermənilər tərəfindən dağıdılıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed restoration work carried out in administrative building and Shirin Su Bath in Shusha
10.05.2022President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have today arrived in the city of Shusha for a visit.
Special Representative of President in Shusha district Aydin Karimov informed the President and the First Lady of the final completion work in the administrative building and landscaping work carried out around it.
The President and the First Lady then viewed the restoration work carried out in Shirin Su Bath in Shusha.
Assistant to President Anar Alakbarov informed that the restoration work in the historical Shirin Su Bath is carried out by the Heydar Aliyev Foundation. The bath is on the list of immovable historical and cultural monuments of national importance and will be restored preserving its historical appearance.
The Shirin Su Bath was built in 1880. The bath was called "Shirin Su" (fresh water) thanks to the fact that it used drinking water, which was brought to city, back in 1873, by Khan gizi Khurshidbanu Natavan. It functioned until the occupation of Shusha by Armenians on May 8, 1992. Like all other monuments, this ancient bath was destroyed by Armenians during the occupation.