Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yeni inşa edilən Autizm Mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olub
31.12.2021Bakının Nizami rayonunda Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yeni inşa edilən Autizm Mərkəzi istifadəyə verilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Mərkəzin açılışında iştirak ediblər.
Autizm spektr pozuntulu uşaqlar üçün Bərpa Mərkəzi 2013-cü ildən fəaliyyət göstərir. Lakin indiyədək Mərkəzin özünün daimi yerləşdiyi binası olmayıb. 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı ərəfəsində istifadəyə verilən Mərkəzin binası autizm spektr pozuntulu uşaqlar üçün əsl hədiyyə oldu.
Bu autizm xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqların intensiv terapiya alması və onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün Mərkəzdə lazımi şərait yaradılıb. Binada sinif, sakitləşdirici, valideyn və uşaqlar üçün psixoloq, yataq və loqoped otaqları, akt və idman zalları var.
Qeyd edək ki, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların təlim-tərbiyəsi, təhsili, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili hər zaman Heydər Əliyev Fondunun prioritet istiqamətlərindən olub. Bu gün istifadəyə verilən Mərkəz də bunun gözəl nümunələrindəndir.
Mərkəz autizm spektr pozuntuları ilə üzləşmiş şəxslərə zəruri ünsiyyət və həyat bacarıqlarını öyrətmək, onları müstəqil həyata hazırlamaq üçün ailələr ilə işləmək, autizm sahəsində maarifləndirici layihələr həyata keçirmək istiqamətində fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə 23 yaşınadək şəxslərin qayğısı ilə müvafiq təlim keçən mütəxəssislər məşğul olurlar. Mərkəzin ərazisində velosiped yolu salınıb, oturacaqlar quraşdırılıb, idman və oyun meydançaları yaradılıb.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara mütəmadi surətdə baş çəkir, onların yüksək səviyyədə təhsil almalarını, eləcə də gündəlik qayğılarının həllini daim diqqətdə saxlayırlar. Fondun bu sahədəki fəaliyyəti xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, onların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması, təhsil problemlərinin həlli məqsədi daşıyır.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva bina ilə tanışlıqdan sonra autizm spektr pozuntulu uşaqlarla görüşdülər.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в новом Центре аутизма, построенном Фондом Гейдара Алиева
31.12.2021В Низаминском районе Баку сдан в пользование новый Центр аутизма, построенный Фондом Гейдара Алиева.
В открытии центра приняли участие Первый вице-президент Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Реабилитационный центр для детей с расстройствами аутистического спектра действует с 2013 года. Однако до сих пор у Центра не было здания для постоянного размещения. Здание Центра, сданное в пользование накануне 31 Декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года, стало настоящим подарком для детей с расстройствами аутистического спектра.
В Центре созданы необходимые условия для интенсивной терапии детей, страдающих аутизмом, и эффективного проведения ими своего досуга. В здании есть классные и антистрессовые комнаты, кабинеты психолога для родителей и детей, логопеда, спальни, актовый и спортивный залы.
Отметим, что обучение и воспитание детей, нуждающихся в особой заботе, эффективное проведение ими досуга всегда было одним из приоритетных направлений деятельности Фонда Гейдара Алиева. Открывающийся сегодня Центр является прекрасным примером этого.
Центр осуществляет деятельность в сфере обучения лиц с расстройствами аутистического спектра необходимому общению и жизненно важным навыкам, работы с семьями для подготовки этих лиц к самостоятельной жизни, реализации просветительских проектов в сфере аутизма. О лицах в возрасте до 23 лет в Центре заботятся специалисты, прошедшие соответствующее обучение. На территории Центра проложена велосипедная дорожка, установлены скамейки, созданы спортивная и игровая площадки.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева регулярно навещают детей, нуждающихся в особой заботе, всегда держат в центре внимания вопросы их образования, а также решение их повседневных проблем. Деятельность Фонда в этой сфере преследует цель усиления социальной защиты людей, нуждающихся в особой заботе, улучшения условий их жизни, решения образовательных проблем.
После ознакомления со зданием Первый вице-президент Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева встретились с детьми с расстройствами аутистического спектра.