Şamaxıdakı Pirsaat Baba ziyarətgah-məscid kompleksinin bərpa və yenidənqurmadan sonra açılışı olub
01.11.2021Noyabrın 1-də Şamaxıdakı Pirsaat Baba ziyarətgah-məscid kompleksinin bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra açılışı olub.
Şamaxı rayonunda Pirsaat çayının sahilində yerləşən Pirsaat Baba ziyarətgahı əhalinin ən çox ziyarət etdiyi müqəddəs ocaqlardan biridir. 2019-cu ildə Şamaxıda baş verən zəlzələ zamanı ziyarətgahın divarlarında çatlar əmələ gəlmişdi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2020-ci ildə burada bərpa-yenidənqurma işlərinə və yeni məscid binasının inşasına başlanıldı. Elə həmin il mayın 25-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ziyarətgahın yenidən qurulması çərçivəsində görülən işlərlə tanış oldular. Mütəxəssislərin iştirakı ilə həyata keçirilən işlər nəticəsində tarixi abidə və müqəddəs ziyarətgah-məscid kompleksi qısa müddətdə yenidən quruldu. Məsciddə ibadət zalı ilə yanaşı, mərasim zalları da inşa olunub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti sayəsində dini ziyarətgahlarımız və dini məbədlərimiz yenidən qurulur. Bu sahəyə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da öz töhfəsini verir, istər ölkəmizdə, istərsə də xaricdə dini abidələrin bərpası üzrə layihələr reallaşdırır. Bunlardan biri də Şamaxı şəhərinin girəcəyində, Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil yolunun kənarında yerləşən Pirsaat Baba ziyarətgahıdır.
Onu da deyək ki, müxtəlif zamanlarda dağıntıya məruz qalmış orta əsrlərə aid bu ziyarətgah 1918-ci ildə Hacı Cəfərqulu adlı xeyirxah şəxs tərəfindən türbə şəklinə salınıb. Ziyarətgah sovetlər dövründə dağıdılsa da, müstəqilliyimizin bərpasından sonra 1993-cü ildə yenidən inşa edilib, lakin zəlzələ nəticəsində dini ocağa zərər dəymişdi. Ötən ildən başlayaraq həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma işləri nəticəsində artıq dini ibadətgah yenidən əhalinin ixtiyarına verilir.

В Шамахе состоялось открытие после реставрации и реконструкции комплекса святилища-мечети Пирсаат Баба
01.11.20211 ноября состоялось открытие после реставрации и реконструкции комплекса святилища-мечети Пирсаат Баба в Шамахе.
Святилище Пирсаат Баба, расположенное на берегу реки Пирсаат в Шамахинском районе, является одним из самых посещаемых населением священных мест. Во время землетрясения в Шамахе в 2019 году в стенах святилища образовались трещины. По инициативе президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в 2020 году здесь начались работы по реставрации и реконструкции, строительство нового здания мечети. 25 мая того же года Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проделанной в рамках реконструкции святилища. В результате работ, проведенных с участием специалистов, исторический памятник и комплекс святилища-мечети были реконструированы в короткие сроки. Наряду с молельным залом в мечети также построены залы для поминальных церемоний.
Отметим, что благодаря особому вниманию Президента Ильхама Алиева проводится работа по реконструкции наших религиозных храмов и святилищ. Возглавляемый первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева также вносит вклад в это дело, реализуя проекты по реставрации религиозных памятников как в нашей стране, так и за рубежом. Один из них – святилище Пирсаат Баба, расположенное на въезде в город Шамахы, на краю автомобильной дороги Баку-Шамахы-Евлах.
Отметим также, что это средневековое святилище, которое в разное время подвергалось разрушениям, в 1918 году было приведено в форму усыпальницы меценатом по имени Гаджи Джафаргулу. В советское время святилище было разрушено, а в 1993 году, после восстановления нашей независимости, отстроено заново. Однако в результате произошедшего в Шамахе землетрясения религиозный храм был поврежден. После проведенных здесь с прошлого года широкомасштабных работ по реконструкции он вновь передан в распоряжение населения.
На территории, прилегающей к комплексу святилища-мечети, проведена масштабная работы по благоустройству и озеленению.