Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxıda Çarhan kənd orta məktəbinin yeni binasının açılışında iştirak ediblər
01.11.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 1-də Şamaxı rayonunda akademik Heydər Hüseynov adına Çarhan kənd tam orta məktəbinin yeni binasının açılışında iştirak ediblər.
Məktəbin əvvəlki binası 1972-ci ildə inşa olunmuşdu. Orta təhsil müəssisəsi tədris üçün artıq yararsız vəziyyətə düşdüyündən Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə məktəb üçün yeni binanın tikilməsinə qərar verildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, 420 şagird yerlik məktəb binası 5 korpusdan ibarətdir. Burada sinif otaqları, fizika, kimya və biologiya laboratoriyaları, informatika, hərbi təlim, tibb, əmək təlimi otaqları, kitabxana, yeməkxana, akt və idman zalları, açıq idman meydançası var.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu elmin və təhsilin inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayır, bu sahədə dövlət tərəfindən görülən işlərə öz töhfəsini verir. Fondun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə təhsil sahəsində ardıcıl olaraq irimiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bu layihələr sırasına “Uşaq evlərinin və internat məktəblərinin inkişaf proqramı”, “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” və “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramları daxildir. Fondun bu proqramları çərçivəsində Şamaxı rayonunda da müxtəlif illərdə yeni təhsil ocaqlarının tikintisi, təmiri və lazımi avadanlıqla təmin edilməsi üzrə bir sıra layihələr reallaşdırılıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового здания Чарханской сельской средней школы в Шамахе
01.11.20211 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в Шамахинском районе нового здания Чарханской сельской полной средней школы имени академика Гейдара Гусейнова.
Прежнее здание школы было построено в 1972 году. Оно пришло в непригодное состояние, поэтому по инициативе Фонда Гейдара Алиева было принято решение построить для школы новое здание.
Было сообщено, что здание школы на 420 ученических мест состоит из 5 корпусов. Здесь имеются классные комнаты, физическая, химическая и биологическая лаборатории, кабинеты информатики, военной подготовки, медицинский кабинет, комната трудового обучения, библиотека, столовая, актовый и спортивный залы, открытая спортивная площадка.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева постоянно держит в центре внимания развитие науки и образования, вносит вклад в работу, проводимую государством в этой сфере. По инициативе президента Фонда Мехрибан Алиевой последовательно реализуются крупномасштабные проекты в сфере образования. Среди них - программы «Развитие детских домов и школ-интернатов», «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу», «Поддержка образования» и «Развитие дошкольных образовательных учреждений». В рамках этих программ Фонда в Шамахинском районе в разные годы был реализован ряд проектов по строительству, ремонту учебных заведений и оснащению их необходимым оборудованием.