Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Bakının Binə qəsəbəsində yeni inşa edilən 88 saylı məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış olub
Sentyabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Bakının Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində yeni inşa edilən 88 saylı tam orta məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış olub.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya 88 saylı tam orta məktəbdə yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, yeni tikilən təhsil müəssisəsi 1600 şagird yerlikdir. Məktəbdə müasir təhsil standartlarına uyğun 37 sinif otağı, məktəbəqədər hazırlıq, fənn kabinetləri və laboratoriyalar, informatika, hərbi hazırlıq kabineti, akt və idman zalları, kitabxana, yeməkxana yaradılıb. Burada 28 sağlam təhsil sinfi var. Məktəbin ibtidai sinif şagirdlərinin hamısı bu cür siniflərdə təhsil alacaqlar. Digər təhsil müəssisələrindən müəllim və şagirdlər buraya köçürüləcək. Beləliklə, Binə qəsəbəsində şagird sıxlığının aradan qaldırılmasına və tədrisin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə nail olunacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsil sahəsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, bu sferada innovativ və uğurlu beynəlxalq təcrübənin tətbiqi istiqamətində son illərdə çox böyük işlər görülüb. Dövlət səviyyəsində bu sahədə həyata keçirilən tədbirlərə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da olduqca mühüm töhfələr verib. Fondun bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələrinin coğrafiyası, sayı və miqyası ilbəil daha da genişlənir. Təhsil müəssisələrinin əsaslı təmiri, yenidən qurulması və yenilərinin inşası, onların zəruri tədris avadanlığı ilə təchiz olunması bu sahənin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyması, eyni zamanda, gənc nəslin daha savadlı və bilikli yetişməsi ilə nəticələnib. Yeni məktəb binalarının və tədris korpuslarının inşası həm də şagird sıxlığını aradan qaldırmaqla, onların daha keyfiyyətli təhsil almasına şərait yaradır. Bütün bu işlər bir daha sübut edir ki, Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir və dövlətin həyata keçirdiyi siyasətin prioritetlərindən biri də insan kapitalının daha da inkişaf etdirilməsidir.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в новой школе номер 88 в бакинском поселке Бина
24.09.202124 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханым Алиева ознакомилась с условиями, созданными в новой полной средней школе номер 88 в поселке Бина Хазарского района Баку.
Министр образования Эмин Амруллаев проинформировал Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиеву об условиях, созданных в полной средней школе номер 88.
Было отмечено, что новое учебное заведение рассчитано на 1600 ученических мест. В школе созданы 37 классных комнат, соответствующих современным стандартам образования, кабинеты дошкольной подготовки, предметные кабинеты и лаборатории, кабинеты по информатике, военной подготовке, актовый и спортивный залы, библиотека, столовая. Здесь имеются 28 классов здорового образования. В таких классах будут обучаться все ученики начальных классов школы. Сюда будут переведены преподаватели и учащиеся из других учебных заведений. Таким образом, можно будет добиться устранения плотности учащихся в школах посёлка Бина и повышения уровня образования.
Отметим, что под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева в последние годы в Азербайджане проделана очень большая работа по укреплению материально-технической базы сферы образования, применению инновационного и успешного международного опыта в этой сфере. Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, также внес весомый вклад в меры, принимаемые в этой области на государственном уровне. География, количество и масштаб проектов, реализуемых Фондом в этом направлении, с каждым годом расширяются. Капитальный ремонт, реконструкция и строительство новых учебных заведений, оснащение их необходимым учебным оборудованием привели к тому, что эта сфера выступила в качественно новый этап, способствуют формированию грамотного и обладающего знаниями молодого поколения. Вся эта работа еще раз доказывает, что в Азербайджане уделяется особое внимание развитию образования и науки и одним из приоритетов государственной политики является дальнейшее развитие человеческого капитала.