Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında görülən işlərlə tanış olublar
29.08.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 29-da Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının videogörüntüsünü paylaşıb. Paylaşımda bu sözlər qeyd olunur: “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə növbəti səfərimiz. Şuşaya gedərkən”.
Avtomobildə çəkilən videogörüntüdə Prezident İlham Əliyev deyir: “Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına yaxınlaşırıq. Sol tərəfdə aerovağzal kompleksidir, qarşıda uçuş-enmə zolağı. Cəmi bir neçə ay ərzində hava limanı demək olar ki, artıq açılışa hazırlaşır. Hava limanının inşası bu il başlamışdır. Mən demişdim ki, bu il Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı istifadəyə veriləcək. Bəlkə də dünyada bu sürətli templərlə heç bir hava limanı tikilməmişdir. Artıq uçuş-enmə zolağı da hazırdır. Burada son tamamlama işləri aparılır. Bir daha qeyd etmək istəyirəm, bu il mən hava limanının təməlini qoydum, indi isə gəlirik inşaat işləri ilə tanış olmağa. Bu aeroport Qarabağın hava qapısıdır”.
Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı ən müasir səviyyədə inşa olunur. Baqaj konveyerlərinin, qeydiyyat və digər sistemlərin işə salınması nəzərə alınmaqla, sentyabr ayının sonuna qədər sərnişin terminalının istismara verilməsi işləri tam başa çatdırılacaq.
Hava limanında uzunluğu 3000 metr, eni 60 metr olan uçuş-enmə zolağı istismara verilib. Aeroport istənilən tip hava gəmisini qəbul etməyə imkan verəcək. Burada perron da inşa edilib. Avtomatlaşdırılmış sistemlərlə təchiz olunan Hava Hərəkətini İdarəetmə (HHİ) qülləsinin tikintisi başa çatdırılıb. Bunun sayəsində Füzuli hava limanına ICAO və IATA standartlarına müvafiq qaydada uçuşların başlanması mümkün olacaq.
Sərnişinlərin rahatlığını təmin etmək məqsədilə terminalın qarşısında 150 avtomobil üçün nəzərdə tutulmuş dayanacaq inşa olunub. Bundan başqa, Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına giriş üçün yolun tikintisi, həmçinin aeroportun ərazisində yaşıllaşdırma işləri aparılır.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Füzuli rayonunda belə bir qısa müddətdə bu cür ən müasir standartlara cavab verən Beynəlxalq Hava Limanının inşasının həyata keçirilməsi sözün əsl mənasında misli görünməmiş hadisədir və bu bir daha Azərbaycan Prezidentinin mənfur düşməndən azad olunmuş torpaqlarımızda böyük yenidənqurma və tikinti işlərinin aparılması barədə fikirlərinin bariz nümunəsidir.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva acquaint themselves with the construction works performed at the Fuzuli International Airport
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva acquaint themselves with the construction works at the Fuzuli International Airport, August 29.
First Lady Mehriban Aliyeva shared a video from the Fuzuli International Airport, entitling:” Our next trip to territories liberated from the occupation. Heading for Shusha”.
In the video made in the car, President Ilham Aliyev says: “We are approaching the Fuzuli International Airport. There is an air terminal complex on the left and the runway ahead. Only a few months have passed, and the airport is almost ready for inauguration. Construction of the airport started this year. I had told that the Fuzuli International Airport will be commissioned this year. Maybe no other airport in the world was constructed with such a rapid pace. The runway is almost ready. Final works are carried out here. I want to once more note that this year, I laid the foundation of the airport, and now we are coming to acquaint ourselves with the construction works. This airport is Karabakh’s air gate”.
The Fuzuli International Airport is constructed to meet the latest standards in this sphere. Commissioning of the passenger terminal is expected to be completed till the end of September, taking into consideration launching the operation of luggage conveyers, registration and other systems.
A 3000 m long, 60 m wide runway has been commissioned at the airport.  The airport will allow to receive any type of aircraft. A platform has also been constructed here.  Construction of the Air Communication Control Tower, which has been provided with automated systems, has been completed. Thanks to it, commencement of flights complying with ICAO and IATA standards will be possible.
A car parking for 150 cars has been built before the terminal in order to ensure passengers’ comfort. In addition, works are underway also on the construction of a road to enter the Fuzuli International Airport, as well as greenery planting works on territory of the airport.
Construction of the Fuzuli International Airport, meeting such standards, in a short span of time in Fuzuli district on the instruction of President Ilham Aliyev is indeed a matchless event, and this is an obvious example of the ideas of the Azerbaijani President about performing reconstruction and construction on the lands liberated from the disagreeable enemy.