Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin açılışında iştirak ediblər
29.08.2021Avqustun 29-da Şuşa şəhərində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin açılışı olub.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım heykəlin üzərindəki örtüyü götürdülər.
Qeyd edək ki, 1985-ci ildə Üzeyir Hacıbəylinin 100 illik yubileyi münasibətilə Şuşada bəstəkarın heykəli ucaldılmışdı. Heykəltaraş Əhməd Salikov tərəfindən hazırlanan abidə 1992-ci ildə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizminə məruz qalaraq tamamilə məhv edilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq bəstəkarın yeni heykəli hazırlanıb.
Məlumat verildi ki, heykəlin modeli qalmadığından yeni abidə o dövrün mətbuatında dərc olunan və arxivdə saxlanılan fotolar əsasında yaradılıb.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bürüncdən hazırlanan heykəl Şuşa şəhərində öz əvvəlki yerində ucaldılıb. Abidə heykəltaraşlar Aslan Rüstəmov, Teymur Rüstəmov, Mahmud Rüstəmov tərəfindən hazırlanıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of Uzeir Hajibeyli’s statue in Shusha
29.08.2021On August 29, inauguration of the statue of eminent composer of Azerbaijan Uzeir Hajibeyli took place in Shusha city.
The head of the state and the first lady unveiled the statue.
In 1985, a statue of Uzeir Hajibeyli was erected in Shusha city to celebrate the composer’s 100-year jubilee. Made by sculptor Ahmad Salikov, the statue was completely destroyed in 1992, having been subjected to Armenian vandalism during the 1st Karabakh War. A new statue was made following Azerbaijani President Ilham Aliyev’s instruction.
According to the information given, as there was no model of the statue left, the new statue was created based on the photos published in that time’s press and kept in archives.
Made of bronze with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the statue is erected in its previous place in Shusha city. The statue was made by sculptors Aslan Rustamov, Teymur Rustamov, and Mahmud Rustamov.