Şuşada dahi Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin bərpadan sonra açılışı olub
29.08.2021Avqustun 29-da Şuşada dahi Azərbaycan şairi və ictimai-xadimi Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər, görülən işlərlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, 1982-ci il yanvarın 14-də xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzi Şuşa şəhərində Molla Pənah Vaqifin məzarı üzərində ucaldılan əzəmətli məqbərənin açılışı olmuşdu. Məhz bu səfər çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyev Vaqif Poeziya Günlərinin keçirilməsi ilə bağlı göstəriş verdi və həmin ilin 29 iyul – 3 avqust tarixlərində Şuşada Vaqif Poeziya Günləri keçirildi.
Muzey-məqbərə kompleksi Cıdır düzünə yaxın bir ərazidə dahi şairin məzarı üstündə inşa edilmişdi. Dördkünc quruluşa malik və mərmərlə bəzədilən türbənin inşası məsələsi həll edilərkən ətrafdakı dağ mənzərəsi və şəhərsalma xüsusiyyəti nəzərə alınaraq, Azərbaycanın qülləvari türbələrinin kompozisiya quruluşundan istifadə edilmişdi. Məqbərənin inşasında xalq memarlığının yerli ənənələrinə, monumental-dekorativ və tətbiqi plastika vasitələrinə yer verilmişdi. Türbənin daxilində Molla Pənah Vaqifin heykəltaraş Albert Mustafayev tərəfindən hazırlanan büstü qoyulmuşdu. 1992-ci ildə Şuşa şəhərinin Ermənistan tərəfindən işğalı nəticəsində kompleksin binası və burada sərgilənən bütün eksponatlar məhv edildi. Müzəffər Azərbaycan Ordusunun şanlı Zəfərindən sonra, 39 il əvvəl məqbərənin açıldığı gündə - yanvarın 14-də Şuşa şəhərinə səfəri zamanı məqbərəni ziyarət edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, burada təmir-bərpa və yenidənqurma işlərinə start verildi.
Məqbərədə təmir-bərpa və yenidənqurma işləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılıb. 2021-ci ilin mart ayından başlayaraq türbə ilkin mərhələdə konstruktiv müayinədən keçirilərək, tələb olunan hissələr üzrə gücləndirmə tədbirləri araşdırılıb və bu çərçivədə işçi layihələr hazırlanıb. İşçi layihələr əsasında xarici mütəxəssislər tərəfindən təyin edilən xüsusi kimyəvi materiallarla elementlərin konstruktiv bərpa işləri yerinə yetirilib, korroziyaya qarşı əlavə tədbirlər görülüb. Həmçinin abidənin dam örtüyü yenidən qurulub. Topoqrafiya işləri nəticəsində əldə edilən məlumatlar üzrə, o cümlədən ərazidə axtarış işləri keçirməklə qırılmış, dağılmış üzlük hissələrin əldə edilməsi ilə birlikdə abidənin ilkin ölçülərinin bərpası məqsədilə memarlıq işçi layihələri hazırlanıb. Bu layihələr əsasında isə fasadın və daxili hissələrin divar səthləri mərmərlə üzlənib və abidənin tarixi görkəmi bərpa edilib.
Bundan əlavə, ərazidən tapılan tökmə alüminium şəbəkə nümunəsi əsasında hazırlanmış işçi layihələr üzrə bütün şəbəkə və dekorlar, o cümlədən giriş qapısı tökmə üsulu ilə alüminium materialdan tarixi ölçüləri qorunmaqla hazırlanıb, Şuşa şəhərinə gətirilərək layihə üzrə quraşdırılıb. Salonun mərkəzində qəbir daşı üzərində qara mərmərdən sənduqə qoyulub, ilkin formanın bərpası nəzərə alınmaqla büst ağ mərmərdən işlənib hazırlanaraq quraşdırılıb.
Abidənin hər detalında tarixi görkəm qorunub saxlanılıb. Abidə kompleksinin bütün infrastrukturu yenidən qurulub, yağış suları üçün drenaj xətləri və elektrik xətləri çəkilib quraşdırılıb. Landşaftda istinad divarları və meydança tarixi görkəmi çərçivəsində qranitlə üzlənib. Eyni zamanda, ətrafda o dövrün şəkillərində əks olunduğu kimi, müxtəlif növ qızılgül kolları əkilib.

Inauguration of the museum-mausoleum of Azerbaijan’s poetic genius Molla Panah Vagif takes place in Shusha city after restoration
29.08.2021On August 29, inauguration of the museum-mausoleum of Azerbaijan’s poetic genius Molla Panah Vagif took place in Shusha city after restoration and reconstruction works.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration ceremony and became familiar with the works performed here.
On January 14, 1982, inauguration of the grandiose mausoleum erected over the grave of Molla Panah Vagif in the city of Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, took place on the initiative and with participation of Azerbaijani people’s National Leader Heydar Aliyev. It was in the framework of this visit when National Leader Heydar Aliyev gave instruction with regard to holding Vagif’s Poetry Days, and in the period from July 29 to August 3 of the same year, Vagif’s Poetry Days were held in Shusha.
The museum-mausoleum complex had been constructed over the grave of the poet in an area close to the Jydyr Plain. When taking a decision on constructing the four-cornered mausoleum, the compositional structure of tower-shaped mausoleums of Azerbaijan was used, considering the surrounding landscape and town-building features. Local traditions of popular architecture, monumental and decorative and applied plastics means were used in the construction of the mausoleum. A bust of Molla Panah Vagif, made by sculptor Albert Mustafayev, was installed inside the mausoleum. As a result of the occupation of Shusha in 1992 by Armenia, the building of the complex and all exhibits here were destroyed. After the glorious Victory of the Azerbaijani Army, restoration and reconstruction works were launched here, based on the instruction of Azerbaijani President Ilham Aliyev given during his visit to Shusha city on January 14th - on the same day as the inauguration of the mausoleum 39 years earlier- at the time of visiting the mausoleum.
The restoration and reconstruction works on the mausoleum were performed by the Heydar Aliyev Foundation. Starting from March 2021, the mausoleum was subjected to structural examination in the primary stage, and reinforcement works were carried out on the required parts and working designs developed within this framework. Based on the working deigns, structural restoration of the parts was performed using the chemical materials recommended by foreign specialists, taking additional measures against corrosion. Using the data obtained as a result of topographical works, together with acquiring broken and destroyed facing materials by carrying out search works on the territory, architectural working designs were developed aiming to restore preliminary dimensions of the monument. And, based on these designs, walls of the interior parts and the façade were covered with marble, returning the monument’s historical appearance.
Moreover, all ornaments and decorative patterns, including the entry door, were made of aluminium by casting method - based on the working designs developed on the basis of cast aluminium ornament samples found on the territory, keeping the original dimensions - and were installed according to the design, after they were brought to Shusha city. A tombstone made of black marble was placed over the grave in the centre of the salon, and a bust was prepared of white marble, considering the preliminary form’s restoration.
Historical form was maintained in every detail of the monument. All the infrastructure of the monumental complex was rebuilt, and rain water gutters and electricity lines were built. The supporting walls and the square on the landscape were covered with granite keeping their historical appearance. At the same time, rose-bushes of different types - as depicted on pictures of that time - were planted.