Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunda yenidən qurulan təhsil və təlim müəssisələrinin açılışında iştirak edib
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsində Süleyman Rüstəm adına xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın, Şüvəlan qəsəbəsində 12 saylı xüsusi internat məktəbinin yeni inşa edilən yataqxana korpusunun, Buzovna qəsəbəsində yenidən qurulan 229 saylı uşaq bağçasının açılışlarında iştirak edib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva əvvəlcə Mərdəkan qəsəbəsində Süleyman Rüstəm adına xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın yeni binasının açılışında iştirak etdi.
Birinci vitse-prezident təhsil kompleksində yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov məlumat verdi ki, 1960-cı ildən fəaliyyət göstərən gimnaziyanın ərazisindəki məktəb və yataqxana binaları istismara yararsız vəziyyətdə olduğundan sökülüb. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə onun yerində gimnaziyanın yeni binası tikilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, xarici dillər təmayüllü gimnaziya 1029 şagird yerlikdir. Gimnaziyanın yeni binasında sinif otaqları, laboratoriya otaqları, informatika sinfi, hərbi hazırlıq otağı, kitabxana, yeməkxana yaradılıb. Kompleksin həyətində yerləşən Laçın məktəbinin binası, yataqxana korpusu da yenidən inşa edilib. 216 şagird yerlik Laçın rayonu 32 nömrəli tam orta məktəbində 12 sinif otağı, akt və qapalı idman zalları da fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, açıq havada futbol və idman meydançası yaradılıb. Ərazidəki yataqxana korpusu 185 yerlikdir. Üçmərtəbəli yataqxana binası zəruri mebel və avadanlıqlarla təchiz edilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Şüvəlan qəsəbəsində istifadəyə verilən 12 saylı xüsusi internat məktəbinin yeni inşa edilən yataqxana korpusu ilə tanış oldu.
Məlumat verildi ki, 1972-ci ildən fəaliyyət göstərən 12 saylı xüsusi internat məktəbində dayaq-hərəkət pozğunluğu olan sağlamlıq imkanları məhdud 6-14 yaş həddində 120 şagird təhsil alır. Tədris korpusunun daxilində yerləşən yataqxana Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təmir olunaraq tədris otaqlarına uyğunlaşdırılıb və müəssisənin ərazisində yeni yataqxana korpusu inşa edilib. Yeni yataqxana korpusu üçmərtəbəli olmaqla 128 nəfərlikdir. Korpusda yemək zalı, mətbəx sahəsi, tibb otağı, istirahət zonası, kitabxana, asudə vaxtın təşkili otaqları yaradılıb.
Daha sonra Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Buzovna qəsəbəsində yenidən qurulan 229 saylı uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Qeyd edək ki, bu uşaq bağçası da Heydər Əliyev Fondunun məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin yenidən qurulması işinə daha bir töhfəsidir. Vaxtilə fərdi yaşayış evi kimi inşa olunan bina 1957-ci ildən uşaq bağçasına uyğunlaşdırılıb. 1937-ci ildə inşa olunan bina qəzalı vəziyyətdə olduğundan sökülərək Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə yerində yeni bağça binası inşa edilib.
İstifadəyə verilən üçmərtəbəli uşaq bağçasında oyun otaqları, idman, musiqi və rəsm zalları, yataq otaqları, yeməkxana, tibb otağı, geyinib-soyunma otaqları və digər texniki otaqlar yaradılıb. Bağça zəruri mebel və avadanlıqlarla təchiz edilib. Uşaqların asudə vaxtının təşkili məqsədilə açıq havada oyun meydançası da yaradılıb, ərazi yaşıllaşdırılıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində prioritet sahələr sırasında elm və təhsilin inkişafı üzrə proqram və layihələr xüsusi yer tutur. Fondun 2014-cü ildən reallaşdırdığı “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı bu sahədə mövcud problemlərin həllinə yönəlib. Heydər Əliyev Fondu qeyd olunan proqramı həyata keçirməklə bu istiqamətdə əhəmiyyətli töhfəsini verir. Proqram çərçivəsində təmirə ehtiyacı olan bağçaların yenidən qurulması və yeni bağçaların inşası həyata keçirilməkdədir.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в открытии реконструированных учебных и образовательных учреждений в Хазарском районе
26.08.202126 августа Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в открытии гимназии с углубленным изучением иностранных языков имени Сулеймана Рустама в поселке Мардакян Хазарского района, нового корпуса общежития специальной школы-интерната номер 12 в поселке Шувелян, реконструированного детского сада номер 229 в поселке Бузовна.
Первый вице-президент Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева сначала приняла участие в открытии нового здания гимназии с углубленным изучением иностранных языков имени Сулеймана Рустама в поселке Мардакян.
Первый вице-президент ознакомилась с условиями, созданными в учебном комплексе.
Помощник Президента Азербайджана Анар Алакбаров проинформировал, что здания школы и общежития на территории гимназии, действующей с 1960 года, были снесены, так как находились в непригодном для эксплуатации состоянии. По инициативе Фонда Гейдара Алиева на его месте построено новое здание гимназии.
Было сообщено, что гимназия с углубленным изучением иностранных языков рассчитана на 1029 ученических мест. В новом здании гимназии созданы классные комнаты, лаборатории, класс информатики, кабинет военной подготовки, библиотека, столовая. Также реконструированы здание Лачинской школы, корпус общежития, расположенные во дворе комплекса. В полной средней школе номер 32 Лачинского района на 216 ученических мест функционируют 12 классных комнат, актовый и закрытый спортивный залы. Также созданы футбольная и спортивная площадки на открытом воздухе. Находящееся на территории общежитие рассчитано на 185 мест. Трехэтажное здание общежития оснащено необходимой мебелью и оборудованием.
Затем Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева ознакомилась с новым корпусом общежития специальной школы-интерната номер 12 в поселке Шувелян.
Было сообщено, что в действующей с 1972 года специальной школе-интернате номер 12 обучаются 120 учащихся с ограниченными возможностями здоровья, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата, в возрасте от 6 до 14 лет. Общежитие, расположенное внутри учебного корпуса, было отремонтировано Фондом Гейдара Алиева и адаптировано под учебные классы, на территории учреждения построен новый корпус общежития. Новое трехэтажное общежитие рассчитано на 128 человек. В корпусе созданы столовая, кухонная зона, медицинский кабинет, зона для отдыха, библиотека, комнаты для досуга.
Затем Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в реконструированном по инициативе Фонда Гейдара Алиева детском саду номер 229 в поселке Бузовна.
Отметим, что этот детский сад - очередной вклад Фонда Гейдара Алиева в реконструкцию дошкольных образовательных учреждений. Здание, которое было в свое время построено как частный жилой дом, с 1957 года адаптировано под детский сад. Здание, построенное в 1937 году, было снесено, так как находилось в аварийном состоянии, и на его месте по инициативе Фонда Гейдара Алиева построен новый детский сад.
В сданном в пользование трехэтажном детском саду созданы игровые комнаты, спортивный, музыкальный и художественный залы, спальни, столовая, медицинский кабинет, раздевалки и другие технические помещения. Детский сад оснащен необходимой мебелью и оборудованием. Для организации досуга детей также создана игровая площадка на открытом воздухе, территория благоустроена.
Отметим, что программы и проекты по развитию науки и образования занимают особое место среди приоритетных направлений деятельности Фонда Гейдара Алиева. Программа «Развитие дошкольных образовательных учреждений», реализуемая Фондом с 2014 года, направлена на решение существующих проблем в этой сфере. Реализуя данную программу, Фонд Гейдара Алиева вносит весомый вклад в развитие этой сферы. В рамках программы проводится реконструкция детских садов, нуждающихся в ремонте, строятся новые детские сады.