Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunda yenidən qurulan təhsil və təlim müəssisələrinin açılışında iştirak edib
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsində Süleyman Rüstəm adına xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın, Şüvəlan qəsəbəsində 12 saylı xüsusi internat məktəbinin yeni inşa edilən yataqxana korpusunun, Buzovna qəsəbəsində yenidən qurulan 229 saylı uşaq bağçasının açılışlarında iştirak edib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva əvvəlcə Mərdəkan qəsəbəsində Süleyman Rüstəm adına xarici dillər təmayüllü gimnaziyanın yeni binasının açılışında iştirak etdi.
Birinci vitse-prezident təhsil kompleksində yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov məlumat verdi ki, 1960-cı ildən fəaliyyət göstərən gimnaziyanın ərazisindəki məktəb və yataqxana binaları istismara yararsız vəziyyətdə olduğundan sökülüb. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə onun yerində gimnaziyanın yeni binası tikilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, xarici dillər təmayüllü gimnaziya 1029 şagird yerlikdir. Gimnaziyanın yeni binasında sinif otaqları, laboratoriya otaqları, informatika sinfi, hərbi hazırlıq otağı, kitabxana, yeməkxana yaradılıb. Kompleksin həyətində yerləşən Laçın məktəbinin binası, yataqxana korpusu da yenidən inşa edilib. 216 şagird yerlik Laçın rayonu 32 nömrəli tam orta məktəbində 12 sinif otağı, akt və qapalı idman zalları da fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, açıq havada futbol və idman meydançası yaradılıb. Ərazidəki yataqxana korpusu 185 yerlikdir. Üçmərtəbəli yataqxana binası zəruri mebel və avadanlıqlarla təchiz edilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Şüvəlan qəsəbəsində istifadəyə verilən 12 saylı xüsusi internat məktəbinin yeni inşa edilən yataqxana korpusu ilə tanış oldu.
Məlumat verildi ki, 1972-ci ildən fəaliyyət göstərən 12 saylı xüsusi internat məktəbində dayaq-hərəkət pozğunluğu olan sağlamlıq imkanları məhdud 6-14 yaş həddində 120 şagird təhsil alır. Tədris korpusunun daxilində yerləşən yataqxana Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təmir olunaraq tədris otaqlarına uyğunlaşdırılıb və müəssisənin ərazisində yeni yataqxana korpusu inşa edilib. Yeni yataqxana korpusu üçmərtəbəli olmaqla 128 nəfərlikdir. Korpusda yemək zalı, mətbəx sahəsi, tibb otağı, istirahət zonası, kitabxana, asudə vaxtın təşkili otaqları yaradılıb.
Daha sonra Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Buzovna qəsəbəsində yenidən qurulan 229 saylı uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Qeyd edək ki, bu uşaq bağçası da Heydər Əliyev Fondunun məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin yenidən qurulması işinə daha bir töhfəsidir. Vaxtilə fərdi yaşayış evi kimi inşa olunan bina 1957-ci ildən uşaq bağçasına uyğunlaşdırılıb. 1937-ci ildə inşa olunan bina qəzalı vəziyyətdə olduğundan sökülərək Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə yerində yeni bağça binası inşa edilib.
İstifadəyə verilən üçmərtəbəli uşaq bağçasında oyun otaqları, idman, musiqi və rəsm zalları, yataq otaqları, yeməkxana, tibb otağı, geyinib-soyunma otaqları və digər texniki otaqlar yaradılıb. Bağça zəruri mebel və avadanlıqlarla təchiz edilib. Uşaqların asudə vaxtının təşkili məqsədilə açıq havada oyun meydançası da yaradılıb, ərazi yaşıllaşdırılıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində prioritet sahələr sırasında elm və təhsilin inkişafı üzrə proqram və layihələr xüsusi yer tutur. Fondun 2014-cü ildən reallaşdırdığı “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı bu sahədə mövcud problemlərin həllinə yönəlib. Heydər Əliyev Fondu qeyd olunan proqramı həyata keçirməklə bu istiqamətdə əhəmiyyətli töhfəsini verir. Proqram çərçivəsində təmirə ehtiyacı olan bağçaların yenidən qurulması və yeni bağçaların inşası həyata keçirilməkdədir.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends inaugurations of reconstructed education and training establishments in Khazar district
26.08.2021First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the inaugurations of the Gymnasium of Foreign Language bias named after Suleyman Rustam in Mardakan settlement, a new hostel building of Special Boarding School No.12 in Shuvalan settlement, and reconstructed Kindergarten No.229 in Buzovna settlement, Khazar district, August 26.
First Vice-president of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva first attended the inauguration of a new building of the Gymnasium of Foreign Language bias named after Suleyman Rustam in Mardakan settlement.
The first vice-president became familiar with the facilities created in the education institution.
Assistant to the Azerbaijani President Anar Alakbarov gave information that the school and hostel buildings on the gymnasium’s territory, which had been operating since 1960, had fallen into disrepair, becoming unfit for operation, therefore, they were demolished. A new building was constructed in their place, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
It was brought to attention that the gymnasium is meant for 1029 pupils. The new building of the gymnasium accommodates classrooms, laboratories, an IT classroom, a military training room, a library, and a canteen. The building of the Lachyn school and the hostel building located in the gymnasium’s yard were constructed anew. 12 classrooms, assembly and indoor sports halls are operating in the Lachyn District Secondary School No.32, meant for 216 pupils. At the same time, there have been created an open-air football pitch and a sports ground. The hostel building in the area is for 185 people. The three-storied hostel building has been provided with necessary furniture and equipment.
Then First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva arrived at the newly constructed hostel building of Special Boarding School No.12 in Shuvalan settlement and became familiar with the building.
According to the information given, 120 pupils aged 6 to 14 with restricted health condition due to musculoskeletal disturbance have been educated in the school, which started to operate in 1972. Located within the education building, the hostel was repaired by the Heydar Aliyev Foundation, adapting it to the education rooms, and a new education building was constructed on the institution’s territory. Being three-storied, the new hostel building is meant for 128 people. The building accommodates a dining hall, a kitchen, a first-aid room, a resting area, a library, as well as room for organizing leisure.
Thereafter, First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiar with the facilities in reconstructed Kindergarten No.229 in Buzovna settlement, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
This kindergarten too is another contribution by the Heydar Aliyev Foundation to the works carried out towards reconstruction of a preschool education institution. Once used as a residential house, this building had been operating, since 1957, as a kindergarten, after necessary adaptation works. As the building, which was built in 1937, had fallen into disrepair, it was demolished and a new building was constructed in its place on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation.
The commissioned three-storied kindergarten building accommodates play rooms, sports, music and art halls, sleeping rooms, a first-aid room, cloak-rooms, and other technical rooms. The kindergarten has been provided with necessary furniture and equipment. An open-air playground has been created to arrange children’s free time, and greenery was planted on the territory.
In the activities of the Heydar Aliyev Foundation, programmes and projects for the development of science and education have their special place among the priority fields. The programme “Development of preschool education institutions”, which has been implemented by the Foundation since 2014, is aimed at solution of existing problems in this field. By implementing this programme, the Heydar Aliyev Foundation has made significant contribution in this direction. Reconstruction of kindergartens and construction of new ones are being carried out within the framework of the programme.