Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda yeni yaradılan “Gənclik” parkının açılışında iştirak ediblər
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakının Xətai rayonu ərazisində yeni yaradılan “Gənclik” parkının açılışında iştirak ediblər.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov burada yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bir zamanlar baxımsız ərazi olan bu yerin indi həmin görkəmindən əsər-əlamət qalmayıb. Paytaxtın Xətai rayonunda yerləşən ərazi yenidən qurularaq Azərbaycanın meşə tipli füsunkar parklarından birinə çevrilib.
Hələ 2019-cu il noyabrın 11-də “Gənclik” parkı yeni salınarkən Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin “Təbiət naminə birləş, Həyat naminə birləş!” layihəsi çərçivəsində ağacəkmə aksiyasında iştirak edən dövlətimizin başçısı parkın abadlaşdırılması, təbii mənzərəsinin qorunub saxlanılması, burada əyləncə və idmanla məşğul olmaq üçün şəraitlə yanaşı, iaşə obyektlərinin qurulması, insanların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili məqsədilə zəruri infrastrukturun yaradılmasına dair tapşırıqlar vermişdi. Üzərindən qısa zaman keçməsinə baxmayaraq, tapşırıqlar tam şəkildə icra olunub və nəticədə yeni istirahət mərkəzi paytaxtın ən gözəl məkanlarından birinə çevrilib.
Parkda şəhər sakinlərinin və qonaqların istirahəti üçün müxtəlif infrastruktur yaradılıb. Buraya üz tutanlar həm yay, həm də qış aylarında paytaxt Bakının, o cümlədən Xəzər dənizinin əsrarəngiz mənzərəsini də seyr edə bilərlər.
Gənclik parkı 43 hektar ərazini əhatə edir. Burada 300 minədək ağac və kol var, yaşıllıqlar salınıb. Bir sözlə, sakinlər və qonaqlar parkda asudə vaxtlarını səmərəli keçirə biləcəklər.
Yeni istirahət məkanında həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün idman və əyləncə sahələri yaradılıb, attraksion quraşdırılıb. Həmçinin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün idman və əyləncə sahəsi yaradılıb.
“Gənclik parkı”nın tərtibatı zamanı hər bir detal xüsusi zövqlə hazırlanıb. Burada təqdim olunan "Ürəklər" kompozisiyası paytaxtımıza, təbiətimizə, insanlarımıza olan sevgini tərənnüm edir.
Burada bağlı və açıq futbol meydançaları inşa olunub. Parkda ziyarətçilər üçün piknik məntəqələri də var. Qaçış üçün cığırlar, eləcə də velosiped yolları parkın idmansevərlərin də ən çox üz tutduqları məkana çevriləcəyindən xəbər verir.
Park ərazisinin genişliyi nəzərə alınaraq istirahət edən şəxslərin rahatlığı üçün müvafiq məlumatlandırıcı və istiqamətləndirici lövhələr quraşdırılıb. Ərazinin ən görməli yerlərindən biri də parkda yaradılan göldür.
Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün dövlət səviyyəsində həyata keçirilən layihələrə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da xüsusi diqqət yetirir. Fond ölkəmizdə yeni yaşıllıqların salınması və mövcud yaşıllıq sahələrinin qorunması üzrə layihələr icra edir. Bu sahədə Fondun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə ekoloji durumun daha da yaxşılaşdırılması, yeni yaşıllıqların salınması məqsədilə icra olunan layihələrin də mühüm rolu var.
Beləliklə, “Gənclik” parkı paytaxtda aparılan abadlıq-quruculuq işlərinə mühüm töhfə verməklə ölkənin sosial-ekoloji hədəflərinin reallaşdırılmasının davamlı xarakter aldığını bir daha təsdiqləyir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в Баку нового парка «Гянджлик»
26.08.202126 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии на территории Хатаинского района Баку нового парка «Гянджлик».
Помощник Президента Анар Алакбаров проинформировал главу государства и первую леди о созданных здесь условиях.
Сейчас от прежнего вида этого места, которое когда-то было заброшенной территорией, не осталось и следа. Территория, расположенная в Хатаинском районе столицы, была реконструирована и превращена в одну из восхитительных лесопарковых зон Азербайджана.
Еще 11 ноября 2019 года, когда закладывался парк «Гянджлик», глава государства, участвуя в акции по посадке деревьев в рамках проекта «Объединяйся во имя природы, объединяйся во имя жизни!» Общественного объединения «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева, дал поручения о благоустройстве территории, сохранении ее естественного ландшафта, создании условий для развлечений и занятий спортом, а также строительстве объектов общественного питания, необходимой инфраструктуры для эффективной организации досуга людей. Несмотря на то, что прошло не много времени, поручения были полностью выполнены, и в результате новый центр отдыха стал одним из красивейших мест столицы.
В парке создана различная инфраструктура для отдыха жителей и гостей города. Находясь здесь, посетители и зимой, и летом могут любоваться живописной панорамой столицы и Каспийского моря.
Парк «Гянджлик» занимает территорию площадью 43 гектара. В настоящее время здесь имеются до 300 тысяч деревьев и кустарников. В парке также заложены полосы озеленения. В новой зоне отдыха созданы спортивно-развлекательные площадки как для детей, так и для взрослых, установлены аттракционы. Кроме того, Министерство труда и социальной защиты населения создало спортивно-развлекательную зону для лиц с физическими ограничениями.
В оформлении парка «Гянджлик» тщательно продумана каждая деталь. Представленная здесь композиция «Сердца» воспевает любовь к нашей столице, природе, людям.
На территории построены крытая и открытая футбольные площадки. В парке также созданы места для пикников, имеются беговые и велосипедные дорожки, что будет привлекать сюда любителей спорта.
С учетом того, что территория парка достаточно большая, для удобства отдыхающих установлены соответствующие информационные табло и указатели. Одно из самых красивых мест на территории - созданное в парке озеро.
Возглавляемый первой леди Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева также уделяет особое внимание осуществляемым на государственном уровне проектам по улучшению экологической ситуации в Азербайджане. Фонд реализует проекты по созданию новых и охране существующих озеленительных полос в нашей стране. Важную роль в этом деле играют реализуемые по инициативе и при поддержке вице-президента Фонда, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой проекты, направленные на дальнейшее улучшение экологической ситуации.