Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Bakıdakı Autizm sindromlu uşaqlar üçün reabilitasiya Mərkəzini ziyarət edib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva oktyabrın 31-də paytaxtın Nərimanov rayonundakı “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Autizm sindromlu uşaqlar üçün reabilitasiya Mərkəzini ziyarət edib. Autizm sindromlu uşaqlar üçün reabilitasiya Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva uşaqlarla görüşdü, onların yaşayış şəraiti, göstərilən sosial və reabilitasiyayönümlü xidmətlərlə tanış oldu.
İctimai Birliyin sədri Aytən Eynalova məlumat verdi ki, burada autizm sindromlu uşaqların qayğısı ilə müvafiq təlim keçən mütəxəssislər məşğul olur.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi Azərbaycanda autizmspektr pozğunluqları olan uşaqlar və onların ailələri ilə işləyən qeyri-hökumət təşkilatıdır. 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən təşkilatın məqsədi autizmspektr pozğunluqları ilə üzləşən uşaqlara zəruri ünsiyyət və həyat bacarıqlarını öyrətmək, onları müstəqil həyata hazırlamaq üzrə ailələrlə işləmək, ölkə və beynəlxalq səviyyədə autizm sahəsində maarifləndirici layihələr həyata keçirməkdir.
Qeyd olundu ki, hazırda Mərkəzdə 70-dək uşaq intensiv terapiyadan faydalanır.
Mərkəzin yetirməsi olan, hazırda Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin ikinci kursunda təhsil alan Əlisahib Bayramov da öz məharətini göstərdi.

First Vice-president Mehriban Aliyeva pays a visit to the Rehabilitation Centre for Children with Autism in Baku
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visited the Rehabilitation Centre for Children with Autism, operating under the “United and Healthy” Public Union in Narimanov district of Baku. Rehabilitation Centre for Children with Autism has been functioning with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
First Vice-president Mehriban Aliyeva met with children and became familiarized with their living conditions, as well as social and rehabilitation-oriented services provided.
According to chairperson of the public union Aytan Eynalova, properly trained specialists are engaged in taking care of children here.
“United and Healthy” Public Union is a non-government organization working, in Azerbaijan, with children with autism, and their families. Having been in operation since 2013, the organization’s objective is training children facing autism-spectrum disturbances to intercourse with people, learn life skills, and to work with their families in order to prepare them for an independent life, implementing enlightening projects, domestically and on an international level.
It was mentioned that some 70 children are currently benefiting here from intensive therapy.
Alisahib Bayramov, a graduate of the Centre, currently a second-year student of the Azerbaijan Culture and Art University, showed his skills too.