Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi ilə görüşüb
31.10.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva oktyabrın 31-də Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında həm ənənəvi enerji sahəsində, həm də qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığın geniş spektri müzakirə edildi. Ölkəmizin BP şirkəti ilə 25 ildən çoxdur ki, səmərəli əməkdaşlıq etdiyi qeyd olundu. Vurğulandı ki, hazırda Azərbaycanda qeyri-neft sektorunda Böyük Britaniya şirkətləri üçün yeni imkanlar açılır.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə, xüsusilə də humanitar sahədə əlaqələrin inkişafında Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonun rolunu yüksək qiymətləndirdi.
Baronessa Emma Nikolson Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu bildirərək, bundan sonra da əlaqələrimizin inkişafına töhfə vermək üçün səylərini davam etdirəcəyini vurğuladı. Dünyanın aparıcı neft şirkətlərindən biri olan BP-nin humanitar, o cümlədən təhsil, səhiyyə, ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində də əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirdi.
Böyük Britaniya Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi ölkəmizin inkişafında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi rolu olduğunu vurğuladı.

31.10.201931 октября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с торговым посланником премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронессой Эммой Николсон.
На встрече обсуждался широкий спектр сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией как в традиционной энергетической отрасли, так и в ненефтяном секторе. Отмечалось, что наша страна более 25 лет плодотворно сотрудничает с компанией ВР. Было подчёркнуто, что в настоящее время в Азербайджане открываются новые возможности для британских компаний в ненефтяном секторе.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева высоко оценила роль торгового посланника премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронессы Эммы Николсон в развитии связей между нашими странами в различных областях, в частности в гуманитарной сфере.
Говоря о налаживании успешного сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией, баронесса Эмма Николсон подчеркнула, что она и впредь продолжит усилия для внесения вклада в развитие наших связей. Она отметила, что ВР, как одна из ведущих нефтяных компаний мира, заинтересована также в сотрудничестве в гуманитарной сфере, в том числе в области образования, здравоохранения, охраны окружающей среды.
Торговый посланник премьер-министра Великобритании по Азербайджану подчеркнула особую роль Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в развитии нашей страны.