Şamaxıda zəlzələdən qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində inşa edilən evdə yaradılan şəraitlə tanışlıq
14.09.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva sentyabrın 14-də Şamaxıya səfəri çərçivəsində şəhərin Şirvanşah İbrahim küçəsi 26 ünvanında yaşayan Hicran İsmayılovaya məxsus, bu il fevralın 5-də və 6-da baş verən zəlzələ nəticəsində qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən inşa edilən evdə yaradılan şəraitlə tanış olub.
Mehriban Əliyeva: Sizi görməyə çox şadam.
Hicran İsmayılova: Çox sağ olun, Allah razı olsun.
Mehriban Əliyeva: Sağ olun, bir daha xoş gördük.
Hicran İsmayılova: Allah Sizdən razı olsun.
Mehriban Əliyeva: Bu ev Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə inşa olunub.
Hicran İsmayılova: Bəli. Siz bizi evlə təmin etmisiniz.
Mehriban Əliyeva: Qısa zamanda inşa edildi.
Anar Ələkbərov: Mehriban xanım, biz bu evi Sizin tapşırığınızla iki ay ərzində tikib təhvil vermişik.
Hicran İsmayılova: Çox sağ olun Mehriban xanım.
Qeyd edək ki, həmin zəlzələ zamanı Şamaxı ilə yanaşı, İsmayıllı və Ağsu rayonlarında da fərdi evlər qəzalı vəziyyətə düşmüş, sosial və infrastruktur obyektlərinə ziyan dəymişdi. Təbii fəlakətdən sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərinə əsasən zəlzələnin fəsadlarının dərhal aradan qaldırılmasına başlanıldı. Bu məqsədlə dövlətimizin başçısının imzaladığı müvafiq Sərəncamla Prezidentin Ehtiyat Fondundan vəsait ayrıldı. Prezident İlham Əliyevin sentyabrın 12-də və 13-də imzaladığı sərəncamlara əsasən isə Ağsu və Şamaxı rayonlarında yaşayış evlərinə dəyən ziyanın aradan qaldırılması işlərinin davam etdirilməsi məqsədilə bu rayonların hər birinə 2 milyon manat vəsait ayrıldı.
Xatırladaq ki, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin nümayəndələri də zəlzələdən dərhal sonra təbii fəlakətdən zərərçəkən ərazilərdə olub, yeraltı təkanların vurduğu fəsadları araşdıraraq sakinlərin müraciətlərini qeydə alıblar.

Familiarization with the conditions created in a house constructed in place of the earthquake-damaged home in Shamakhy
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, in the framework of her visit to Shamakhy, became familiarized with the conditions created in a house constructed in place of the home damaged by the earthquake occurred on February 5-6 this year, belonging to Hijran Ismayilova, residing at 26, Shirvanshah Ibrahim Street of the city.
Mehriban Aliyeva: I am very glad to see you.
Hijran Ismayilova: Thank You. May God be pleased.
Mehriban Aliyeva: Thank you, I am pleased to see you.
Hijran Ismayilova: MayGod be pleased.
Mehriban Aliyeva: This house has been constructed with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Hijran Ismayilova: Yes. You have provided us with the home.
Mehriban Aliyeva: It was constructed in a short time span.
Anar Alakbarov: Mehriban khanum, following your instruction, we constructed and commissioned this house within two months.
Hijran Ismayilova: Thank You very much, Mehriban khanum.
Private homes had fallen into an emergency state in the districts of Aghsu and Ismailli too, along with Shamakhy, as a result of the earthquake, and social and infrastructure objects suffered damage. After the natural disaster, works started immediately on removing the after-effects of the earthquake, following the task and instructions of President Ilham Aliyev. To this end, funds were allocated from the President’s Reserve Fund by a relevant Resolution signed by the head of the state. In accordance with the resolutions signed by President Ilham Aliyev on 12th and 13th September, 2 million Manats were allocated to each of Aghsu and Shamakhy districts to continue the works on removing the damage caused to residential houses in these districts.
Representatives of the Regional Development Public Association of the Heydar Aliyev Foundation too visited immediately the areas affected by the natural disaster, and recorded appeals of citizens, examining the after-effects of the earthquake.