Şamaxının Muğanlı kəndində zəlzələdən qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində yeni ev inşa olunub
Sentyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun Muğanlı kənd sakini Zamiq Səfərova məxsus, zəlzələ nəticəsində qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində inşa olunan evə baxıb.
Mehriban Əliyeva: Xoş gördük, sizi salamlamağa çox şadam. Bu balacalar sizin nəvələrinizdir? Nə gözəl qızlardır.
Zamiq Səfərovun xanımı: Xoş gəlmisiniz. Allah Sizə cansağlığı versin.
Mehriban Əliyeva: Fevralın 5-də zəlzələ oldu, 7-də Şamaxıya Prezident gəldi və vəziyyətlə tanış oldu. Dərhal göstərişlər verdi, maliyyə vəsaiti ayrıldı. Mən çox şadam ki, yararsız, yəni, qəzalı binaların demək olar, yarısı artıq yenidən tikilərək istifadəyə verilib.
Səfərovlar ailəsi ən çətin anlarda onların yanında olmalarına və zəlzələnin törətdiyi fəsadların aradan qaldırılması üçün göstərdikləri köməyə görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya təşəkkürlərini bildirdi.

A new house is constructed in place of the one fallen into an emergency state a result of the earthquake in Mughanly village of Shamakhy
On September 14, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visited the house constructed in place of the one fallen into an emergency state a result of the earthquake, which belonged to Zamig Safarov, a resident of Mughanly village of Shamakhy.
Mehriban Aliyeva: Hello, I am glad to see you. Are these little girls your grandchildren? What beautiful girls !
Zamig Safarov’s wife: Welcome. May God bless You with sound health.
Mehriban Aliyeva: There was an earthquake in Shamakhy on February 5. On February 7, President Ilham Aliyev came to Shamakhy and became familiarized with the situation. Instructions were given immediately, and financial aid was allocated. I am very glad to see that new houses have been constructed in place of almost all of those that had become useless for living.
The family of Safarovs thanked President Ilham Aliyev and First Vice-president Mehriban Aliyeva for being at their side at difficult for them times and for the support they have provided to remove the after-effects of the earthquake.