Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Şamaxı Cümə məscidini ziyarət edib
14.09.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva sentyabrın 14-də Şamaxı Cümə məscidini ziyarət ediblər.
Məscidin imamı Mərhəmət Mustafayev ziyarətə gələnlərin bu müqəddəs ocağın yenidən bərpa olunmasını minnətdarlıqla xatırladıqlarını bildirdi.
Mehriban Əliyeva: Buraya xaricdən turistlər çox gəlir?
Mərhəmət Mustafayev: Çox gəlirlər, gündə təxminən 500 nəfər.
Mehriban Əliyeva: Hansı ölkələrdən?
Mərhəmət Mustafayev: Bütün Avropadan, Səudiyyə Ərəbistanından, Amerikadan gələnlər var. Allah cənab Prezidentdən razı olsun.
Tarixin müxtəlif dövrlərində, təbii fəlakətlərə, repressiyalara və dağıntılara məruz qalmış Şamaxı Cümə məscidi Heydər Əliyev Fondunun “Tolerantlığın ünvanı – Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində əsaslı təmir edilib. Prezident İlham Əliyev Fondun bu təşəbbüsünə dəstək olub, Azərbaycan - Şərq memarlığının incisi olan bu abidəyə ikinci həyat bəxş edib, xalqımızın əsrlərlə formalaşan zəngin irsinin və mədəniyyətinin qorunmasına, gələcək nəsillərə ötürülməsinə töhfə verib. Bərpa və yenidənqurma işlərinə 2010-cu ilin martında başlanılıb. 2013-cü il mayın 17-də Prezident İlham Əliyev məscidin açılışında iştirak edib. Beləliklə, bu məscid təkcə Şamaxı sakinlərinin deyil, ölkəmizə gələn qonaqların da ziyarət etdiyi müqəddəs məkanlardan biridir.
Mehriban Əliyevaya müqəddəs Qurani-Kərim hədiyyə edən məscidin imamı Mərhəmət Mustafayev dedi:
-Sizi Azərbaycanın, Şamaxının bu qədim məscidində salamlamaqdan çox böyük şərəf duyuram. Allah sizlərdən razı olsun. Burada sizlərin çox böyük zəhməti var. Allah cənab Prezidentdən razı olsun. Allahın kitabını, İnşallah, Sizə hədiyyə edirəm. Allah Sizi hifz eləsin.

14.09.2019First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and her daughter Leyla Aliyeva visited Shamakhy Juma Mosque, September 14.
Imam of the mosque Marhamat Mustafayev said that those coming to the mosque remember with gratitude the reconstruction of this holy site.
Mehriban Aliyeva: Do you have a lot of foreign tourists coming here ?
Marhamat Mustafayev: Many, some 500 tourists a day.
Mehriban Aliyeva: From what countries ?
Marhamat Mustafayev: From Europe, Saudi Arabia, and America. God bless mister President.
Having been subjected to natural disasters, repressions and destructions in various periods of time, the Shamakhy Juma Mosque was basically repaired by the Heydar Aliyev Foundation in the framework of the project “Address of Tolerance – Azerbaijan”. President Ilham Aliyev supported this initiative of the Foundation, favouring this monument – a pearl of the Oriental architecture – with the second life, and contributed to preservation of our people’s centuries-long formed rich heritage and culture, and handing them over to future generations. Restoration and reconstruction works started in March 2010. On May 17, 2013, President Ilham Aliyev attended the opening of the mosque. This mosque is one of the holy sites visited not only by Shamakhy residents, but also guests coming to Azerbaijan.
Presenting the holy Qur’an to Mehriban Aliyeva, mosque’s imam Marhamat Mustafayev said:
- I am very much honoured to welcome You to this ancient mosque of Shamakhy. God bless you. You have done a lot of work here. God bless mister President. I am presenting you God’s book, Insha’Allah. May God protect You.