Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Şamaxı Cümə məscidini ziyarət edib
14.09.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva sentyabrın 14-də Şamaxı Cümə məscidini ziyarət ediblər.
Məscidin imamı Mərhəmət Mustafayev ziyarətə gələnlərin bu müqəddəs ocağın yenidən bərpa olunmasını minnətdarlıqla xatırladıqlarını bildirdi.
Mehriban Əliyeva: Buraya xaricdən turistlər çox gəlir?
Mərhəmət Mustafayev: Çox gəlirlər, gündə təxminən 500 nəfər.
Mehriban Əliyeva: Hansı ölkələrdən?
Mərhəmət Mustafayev: Bütün Avropadan, Səudiyyə Ərəbistanından, Amerikadan gələnlər var. Allah cənab Prezidentdən razı olsun.
Tarixin müxtəlif dövrlərində, təbii fəlakətlərə, repressiyalara və dağıntılara məruz qalmış Şamaxı Cümə məscidi Heydər Əliyev Fondunun “Tolerantlığın ünvanı – Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində əsaslı təmir edilib. Prezident İlham Əliyev Fondun bu təşəbbüsünə dəstək olub, Azərbaycan - Şərq memarlığının incisi olan bu abidəyə ikinci həyat bəxş edib, xalqımızın əsrlərlə formalaşan zəngin irsinin və mədəniyyətinin qorunmasına, gələcək nəsillərə ötürülməsinə töhfə verib. Bərpa və yenidənqurma işlərinə 2010-cu ilin martında başlanılıb. 2013-cü il mayın 17-də Prezident İlham Əliyev məscidin açılışında iştirak edib. Beləliklə, bu məscid təkcə Şamaxı sakinlərinin deyil, ölkəmizə gələn qonaqların da ziyarət etdiyi müqəddəs məkanlardan biridir.
Mehriban Əliyevaya müqəddəs Qurani-Kərim hədiyyə edən məscidin imamı Mərhəmət Mustafayev dedi:
-Sizi Azərbaycanın, Şamaxının bu qədim məscidində salamlamaqdan çox böyük şərəf duyuram. Allah sizlərdən razı olsun. Burada sizlərin çox böyük zəhməti var. Allah cənab Prezidentdən razı olsun. Allahın kitabını, İnşallah, Sizə hədiyyə edirəm. Allah Sizi hifz eləsin.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева посетила шамахинскую Джума-мечеть
14.09.201914 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и ее дочь Лейла Алиева посетили шамахинскую Джума-мечеть.
Имам мечети Мархамат Мустафаев отметил, что посетители с благодарностью вспоминают восстановление этого святилища.
Мехрибан Алиева: Сюда приезжает много иностранных туристов?
Мархамат Мустафаев: Много, примерно 500 человек в день.
Мехрибан Алиева: Из каких стран?
Мархамат Мустафаев: Приезжают со всей Европы, из Саудовской Аравии, Америки. Да будет Аллах доволен господином Президентом.
Шамахинская Джума-мечеть, подвергавшаяся стихийным бедствиям, репрессиям, разрушениям в различные периоды истории, была капитально отремонтирована в рамках проекта Фонда Гейдара Алиева «Адрес толерантности - Азербайджан». Президент Ильхам Алиев поддержал данную инициативу Фонда, подарил вторую жизнь этому памятнику, являющемуся жемчужиной азербайджанской и восточной архитектуры, внес вклад в сохранение веками формировавшегося богатого культурного наследия нашего народа, передаче его грядущим поколениям. Работы по реставрации и реконструкции начались в марте 2010 года. 17 мая 2013 года Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии мечети. Таким образом, эта мечеть является одним из священных мест, которое посещают не только жители Шамахи, но и приезжающие в нашу страну гости.
Имам мечети Мархамат Мустафаев, подаривший Мехрибан Алиевой священный Коран, сказал:
- Для меня очень большая честь приветствовать Вас в этой древней мечети Азербайджана, Шамахи. Да будет Аллах доволен Вами. Здесь есть Ваш огромный вклад. Да будет Аллах доволен господином Президентом. Иншаллах, дарю Вам книгу Аллаха. Да хранит Вас Аллах.