Şamaxıda Ulu Öndərin abidəsini ziyarət
14.09.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva sentyabrın 14-də ulu öndər Heydər Əliyevin Şamaxı şəhərinin mərkəzində ucaldılmış abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstəsi qoyublar.
Burada rayon sakinləri ilə görüşən Birinci vitse-prezident Mehriban ƏLİYEVA dedi:
-Salam, xoş gördük. Şamaxı rayonunda olmaqdan, sizi görməkdən çox şadam.
Birinci vitse-prezident Şamaxıya bu dəfə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə səfər etdiyini vurğulayaraq bildirdi:
- Bilirsiniz ki, cənab Prezident zəlzələdən dərhal sonra - fevralın 7-də Şamaxıya səfər etdi, vəziyyətlə tanış oldu, lazımi göstərişlər verdi və maliyyə vəsaiti ayrıldı. Mən indi görürəm ki, işlər yaxşı gedir. Üç rayon üzrə təxminən 547 fərdi ev tam yararsız vəziyyətdə idi. Onların yarısından çoxu artıq inşa olunub və insanların istifadəsinə verilib. Bərpa işləri gedir. Ümidvaram ki, dövlət bu təbii fəlakətin nəticələrini qısa zamanda tamamilə aradan qaldıracaq. Heydər Əliyev Fondu da bu işlərdə iştirak edir. Hər üç rayonda - Şamaxı, Ağsu və İsmayıllıda əhalinin xahişi nəzərə alınaraq yeni məktəblər tikilib, tibb məntəqələrində təmir işləri aparılıb. Mən sizinlə görüşməyə çox şadam.
Sakinlər: Çox gözəl. Biz də Sizin gəlişinizə çox şadıq.
Mehriban Əliyeva: Sizi salamlayıram və cənab Prezidentin də böyük salamlarını sizə çatdırıram.
Sakinlər: Çox sağ olsun. Bizim də salamlarımızı cənab Prezidentə çatdırın.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2004-cü ildən bəri respublikamızın regionlarının inkişafı üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini və Şamaxı rayonunda da bu istiqamətdə silsilə tədbirlərin uğurla reallaşdırıldığını vurğuladı. O, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosialyönümlü olduğunu və bu çərçivədə abadlıq işlərinin aparılmasının, təhsil müəssislərinin, uşaq bağçalarının və səhiyyə obyektlərinin inşası və yenidən qurulmasının da başlıca hədəflərdən biri olduğunu bildirdi. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun da inkişafının daim diqqət mərkəzində saxlanacağını dedi və rayon sakinlərinə uğurlar arzuladı.
Şamaxılılar ümumi amallar naminə bundan sonra da səylərini əsirgəməyəcəklərini vurğuladılar, Prezident İlham Əliyevə xüsusi salamlarının çatdırılmasını xahiş etdilər.

Посещение памятника великому лидеру в Шамахе
14.09.201914 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и ее дочь Лейла Алиева посетили памятник великому лидеру Гейдару Алиеву в центре города Шамаха, возложили к нему цветы.
Встретившись здесь с жителями района, Первый вице-президент Мехрибан АЛИЕВА сказала:
- Здравствуйте, добрый день. Очень рада находиться в Шамахинском районе и встрече с вами.
Подчеркнув, что в этот раз посещает Шамаху по поручению Президента Ильхама Алиева, Первый вице-президент сказала:
- Вам известно, что господин Президент сразу после землетрясения – 7 февраля совершил поездку в Шамаху, ознакомился с ситуацией, дал необходимые указания и выделил финансовые средства. Я сейчас вижу, что дела идут хорошо. По трем районам примерно 547 частных домов находились полностью в непригодном состоянии. Более половины из них уже построены и переданы в пользование людей. Идут восстановительные работы. Надеюсь, что государство за короткий срок полностью устранит последствия этого стихийного бедствия. Фонд Гейдара Алиева также участвует в этих делах. Во всех трех районах – Шамахе, Агсу и Исмаиллы – с учетом просьб населения были построены новые школы, проведены ремонтные работы в медицинских пунктах. Я очень рада встрече с вами.
Жители: Прекрасно. Мы также очень рады Вашему приезду.
Мехрибан Алиева: Приветствую вас и передаю вам большой привет от господина Президента.
Жители: Большое ему спасибо. Передайте и господину Президенту наши приветствия.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева подчеркнула, что по инициативе Президента Ильхама Алиева с 2004 года осуществляются комплексные меры по развитию регионов нашей республики, и в Шамахинском районе также успешно реализован цикл мероприятий в этом направлении. Она отметила, что государственная политика в Азербайджане социально ориентированная, и в этих рамках проведение благоустройства, строительство и реконструкция учебных заведений, детских садов и объектов здравоохранения являются одной из главных целей. Первый вице-президент Мехрибан Алиева сказала, что развитие Шамахинского района также постоянно будет находиться в центре внимания, и пожелала жителям района успехов.
Шамахинцы подчеркнули, что и впредь будут прилагать все усилия во имя достижения общих целей, попросили передать Президенту Ильхаму Алиеву их особые приветствия.