Şamaxıda Ulu Öndərin abidəsini ziyarət
14.09.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva sentyabrın 14-də ulu öndər Heydər Əliyevin Şamaxı şəhərinin mərkəzində ucaldılmış abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstəsi qoyublar.
Burada rayon sakinləri ilə görüşən Birinci vitse-prezident Mehriban ƏLİYEVA dedi:
-Salam, xoş gördük. Şamaxı rayonunda olmaqdan, sizi görməkdən çox şadam.
Birinci vitse-prezident Şamaxıya bu dəfə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə səfər etdiyini vurğulayaraq bildirdi:
- Bilirsiniz ki, cənab Prezident zəlzələdən dərhal sonra - fevralın 7-də Şamaxıya səfər etdi, vəziyyətlə tanış oldu, lazımi göstərişlər verdi və maliyyə vəsaiti ayrıldı. Mən indi görürəm ki, işlər yaxşı gedir. Üç rayon üzrə təxminən 547 fərdi ev tam yararsız vəziyyətdə idi. Onların yarısından çoxu artıq inşa olunub və insanların istifadəsinə verilib. Bərpa işləri gedir. Ümidvaram ki, dövlət bu təbii fəlakətin nəticələrini qısa zamanda tamamilə aradan qaldıracaq. Heydər Əliyev Fondu da bu işlərdə iştirak edir. Hər üç rayonda - Şamaxı, Ağsu və İsmayıllıda əhalinin xahişi nəzərə alınaraq yeni məktəblər tikilib, tibb məntəqələrində təmir işləri aparılıb. Mən sizinlə görüşməyə çox şadam.
Sakinlər: Çox gözəl. Biz də Sizin gəlişinizə çox şadıq.
Mehriban Əliyeva: Sizi salamlayıram və cənab Prezidentin də böyük salamlarını sizə çatdırıram.
Sakinlər: Çox sağ olsun. Bizim də salamlarımızı cənab Prezidentə çatdırın.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2004-cü ildən bəri respublikamızın regionlarının inkişafı üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini və Şamaxı rayonunda da bu istiqamətdə silsilə tədbirlərin uğurla reallaşdırıldığını vurğuladı. O, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosialyönümlü olduğunu və bu çərçivədə abadlıq işlərinin aparılmasının, təhsil müəssislərinin, uşaq bağçalarının və səhiyyə obyektlərinin inşası və yenidən qurulmasının da başlıca hədəflərdən biri olduğunu bildirdi. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun da inkişafının daim diqqət mərkəzində saxlanacağını dedi və rayon sakinlərinə uğurlar arzuladı.
Şamaxılılar ümumi amallar naminə bundan sonra da səylərini əsirgəməyəcəklərini vurğuladılar, Prezident İlham Əliyevə xüsusi salamlarının çatdırılmasını xahiş etdilər.

Visiting the monument erected to the National Leader
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and her daughter Leyla Aliyeva visited the monument erected to National Leader Heydar Aliyev in the centre of Shamakhy, and put flowers before it, September 14.
Meeting with district residents here, First Vice-president Mehriban ALIYEVA said:
- Hello, I am glad to see you. I am very pleased to be in Shamakhy district, and see you.
The First Vice-president said this time she was tasked by President Ilham Aliyev to go on a visit to Shamakhy:
- Do you know that mister President undertook a trip to Shamakhy right after the earthquake hit the district, on February 7, and became familiarized with the after-effects, gave necessary instructions and allocated funds. Now I see everything is going on well. 547 individual homes had fallen into complete disrepair. Houses for more than half of them have already been constructed and commissioned into the owners’ use. Restoration works are continuing. I am hopeful the state would remove the after-effects of this natural disaster in a short time span. The Heydar Aliyev Foundation too is participating in this activities. Taking into account the appeals of the population in all the three districts – Shamakhy, Aghsu and Ismailli - new school were constructed and repair works carried out at medical stations. I am very glad to meet you.
Residents: Very good. We too are very pleased to see you.
Mehriban Aliyeva: My greetings to you, and I want to convey big greetings of mister President to you.
Residents: Thank You very much. Please deliver our greetings to mister President.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva noted that holistic measures have been taken since 2004, following President Ilham Aliyev’s initiative, for the advancement of the regions, and that series of actions are successfully being taken in Shamakhy district too. She said the state policy in Azerbaijan is socially-oriented, and that carrying out improvement works, construction and reconstruction of education institutions, kindergartens and healthcare facilities are among the priority matters. First Vice-president Mehriban Aliyeva said development of Shamakhy district too will be a constant focus of attention, wishing successes to the district residents.
Residents of Shamakhy noted that they would spare no efforts for the common cause, asking to convey their special greetings to President Ilham Aliyev.