Şamaxıda Məlikçobanlı kənd tam orta məktəbinin açılışı olub
14.09.2019Sentyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Şamaxı və İsmayıllı rayonlarında səfərdə olub.
Ölkənin bütün regionları kimi Şamaxı rayonunda da abadlıq, quruculuq və yenidənqurma işləri uğurla davam edir. Rayonda bir-birinin ardınca mühüm əhəmiyyətli iqtisadi və sosial obyektlər istifadəyə verilir. Onlardan biri də Şamaxının Məlikçobanlı kəndində yeni tikilmiş Gülağa Ağayev adına tam orta məktəbin binasıdır.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva məktəbin açılışında iştirak ediblər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Mehriban Əliyeva: Məlikçobanlı kəndində bir məktəb var?
Direktor Səftər Heydərov: Bəli, bir məktəb var.
Mehriban Əliyeva: Neçə şagird yerlik?
Səftər Heydərov: 360 şagird yerlik. 1976-cı ildə tikilmiş məktəb idi. İstismara tam yararsız idi.
Mehriban Əliyeva: Zəlzələ nəticəsində bir az da yararsız vəziyyətə düşdü.
Səftər Heydərov: Bəli.
Mehriban Əliyeva: Sakinlər tərəfindən müraciət olundu.
Səftər Heydərov: Çox sağ olun, Sizə müraciət etdik. Sizin tapşırığınız əsasında 3 mərtəbədən ibarət 460 şagird yerlik bina tikilib, bütün inventar və avadanlıqlarla təchiz edilib. Ərazi yaşıllaşdırılıb.
Mehriban Əliyeva: Yəqin şagirdlərin sayı da artıb.
Səftər Heydərov: Bəli. Başqa məktəbdə oxuyan şagirdlərimiz var idi. Yeni vəziyyəti görüb çoxu qayıdıb gəlib.
Mehriban Əliyeva: Yeni tədris ilinin başlanması və əlbəttə, yeni gözəl məktəbin açılması münasibətilə valideynləri və şagirdləri mənim adımdan təbrik edin. Mənim böyük hörmətimi və salamlarımı onlara çatdırın.
Səftər Heydərov: Çox sağ olun.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu təhsil sahəsində “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” layihələrini həyata keçirir. Bu layihələrin məqsədi ölkə miqyasında müasir standartlara cavab verən təhsil kompleksləri yaratmaq, dövlətin təhsil siyasətinin həyata keçirilməsinə dəstək göstərməkdir. Hazırda respublikada 4447 məktəb fəaliyyət göstərir. Bu il ümumilikdə ölkə üzrə 25 yeni məktəb binasının tikintisi, 9 məktəbin əsaslı, 253 məktəbin cari təmiri, 24 rayonda isə 3520 şagird yerlik 50 modul tipli məktəbin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Bu müasir təhsil müəssisəsinin istifadəyə verilməsi yeni dərs ili ərəfəsində Məlikçobanlı kəndinin sakinlərinə ən gözəl hədiyyədir.

В Шамахе состоялось открытие Меликчобанлинской сельской полной средней школы
14 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева совершила поездку в Шамахинский и Исмаиллинский районы.
Как и во всех регионах страны, в Шамахинском районе успешно продолжается работа по благоустройству, созиданию и реконструкции. В районе один за другим сдаются в эксплуатацию важные экономические и социальные объекты. Один из них – новое здание Меликчобанлинской сельской полной средней школы имени Гюльаги Агаева.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и ее дочь Лейла Алиева приняли участие в открытии школы.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в школе.
Мехрибан Алиева: В селе Меликчобанлы одна школа?
Директор Сафтар Гейдаров: Да, одна школа.
Мехрибан Алиева: На сколько ученических мест?
Сафтар Гейдаров: На 360 ученических мест. Школа была построена в 1976 году. Была полностью непригодной к эксплуатации.
Мехрибан Алиева: В результате землетрясения пришла в еще более непригодное состояние.
Сафтар Гейдаров: Да.
Мехрибан Алиева: Было обращение от жителей.
Сафтар Гейдаров: Большое спасибо, мы обратились к Вам. По Вашему поручению построено новое трехэтажное здание на 460 ученических мест, оснащенное всем необходимым инвентарем и оборудованием. Проведено озеленение территории.
Мехрибан Алиева: Наверное, увеличилось и число учащихся.
Сафтар Гейдаров: Да. У нас были ученики, которые учились в других школах. Многие возвратились, увидев новое состояние.
Мехрибан Алиева: Поздравьте от моего имени родителей и учащихся с началом нового учебного года и, конечно, открытием новой прекрасной школы. Передайте им мое большое уважение и приветствия.
Сафтар Гейдаров: Большое спасибо.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева реализует в сфере образования проекты «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу», «Поддержка образования». Цель этих проектов заключается в создании в масштабах страны образовательных комплексов, отвечающих современным стандартам, оказании поддержки государству в проведении политики в области образования. В настоящее время в республике действуют 4447 школ. В этом году в целом по стране планируется строительство 25 новых школьных зданий, капитальный ремонт 9 школ, текущий ремонт 253 школ, сдача в 24 районах 50 школ модульного типа на 3520 ученических мест.
Открытие современной школы является лучшим подарком жителям села Меликчобанлы накануне нового учебного года.