Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Gəncədəki 18 nömrəli tam orta məktəbdə olub
14.02.2019Fevralın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Gəncə şəhərində Nizami Aydın adına 18 nömrəli tam orta məktəbdə olublar.
Məlumat verilib ki, burada sonuncu dəfə 1988-ci ildə cari təmir işləri aparılıb və hazırda bu təhsil müəssisəsinin əsaslı şəkildə yenidənqurmaya ehtiyacı var. 1965-ci ildən istismarda olan məktəbdə tədris Azərbaycan və rus bölmələrində aparılır. 39 sinifdən 28-i Azərbaycan, 11-i isə rus bölməsinə aiddir. 640 yerlik məktəbdə hazırda 795 şagird təhsil alır. Onların təlim-tərbiyəsi ilə 56 nəfərdən ibarət pedaqoji heyət məşğul olur. 2017-2018-ci tədris ilində məktəbi 61 məzun bitirib və onlardan 20-si Azərbaycanın ali məktəblərinə qəbul olunub. Qəbul imtahanlarında məktəb üzrə 4 nəfər 600-dən, 5 nəfər isə 500-dən yuxarı bal toplayıb.
Məktəbin sinif otaqları ilə yaxından tanış olan Mehriban Əliyevaya məlumat verilib ki, əsaslı təmir işlərindən sonra bu təhsil ocağında tədrisin keyfiyyəti daha da yüksələcək və məktəb birnövbəli iş rejiminə keçəcək.
Şagirdlərlə söhbət edən Mehriban Əliyeva dedi:
- Sizə uğurlar arzulayıram. Gələn dəfə sizinlə yeni məktəbdə görüşəcəyik. Sizin üçün burada ən yaxşı şərait yaradılacaq. Əsas odur ki, siz yaxşı oxuyun, bilikli, güclü, vətənpərvər olun. Məktəbinizdə hər cür şərait olacaq. Sizə uğurlar, cansağlığı arzulayıram, sağ olun.
Şagird: Biz Sizi görməyimizə çox şadıq.
Mehriban Əliyeva: Sağ ol, əziz balam. Mən də sizi görməyimə çox şadam. Çox sevinirəm ki, belə gözəl balalarımız var.
Şagird: Arzu edirəm ki, nankor ermənilərin tapdağı altında olan torpaqlarımız tezliklə azad edilsin və belə gözəl məktəblər həmin rayonlarda da tikilsin.
Mehriban Əliyeva: Əhsən, inşallah.
Mehriban Əliyeva məktəbdəki mövcud vəziyyətin araşdırılması və təcili surətdə yenidən qurulması üçün tapşırıqlarını verib.

14.02.2019First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva visited Secondary School No.18 named after Nizami Aydin in Ganja city, February 14.
According to the information given, last repair works were carried out here in 1988, and, at the moment, there is a need for basic renovation of this education institution. Having been in operation since 1965, the school provides teaching in Azerbaijani and Russian languages. Of 39 classes, 28 are teaching in Azerbaijani, and 11 in Russian. 795 pupils are taught currently in the school building, designed for 640. A pedagogical staff comprised of 56 people have been engaged in the education of the pupils. 61 school-leavers finished the school in the school-year 2017-2018, of which 20 were admitted to higher schools of Azerbaijan. Four of them scored over 600 points, with other five getting 500.
Becoming familiarized with classrooms of the school, Mehriban Aliyeva was told that after the basic repair works, quality of education in the school would be improved, and the school would switch to a one-shift working regime.
Talking with schoolchildren, Mehriban Aliyeva said:
- I wish you successes. Next time we’re going to meet in the new school. Best conditions will be created for you here. What is more important is that you study well, and become knowledgeable, strong and patriotic citizens. You are going to have all necessary facilities. I wish you successes and sound health, thank you.
A pupil: We are very glad to see you.
Mehriban Aliyeva: Thank you, my dear baby. I am very glad to see you too. I’m happy to see such good children.
A pupil: I wish our lands under dishonourable Armenians’ feet to be liberated soon and such beautiful schools constructed in these districts.
Mehriban Aliyeva: Well done, Insha’Allah.
Mehriban Aliyeva set tasks with regard to examining the existing condition of the school and reconstructing it urgently.