Dünya dini liderlərinin Bakı sammiti işə başlayıb
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sammitin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sammitdə dünyanın 33 ölkəsindən ənənəvi dünya dinlərini təmsil edən 200-dən çox yüksək səviyyəli nümayəndə iştirak edir. Həmçinin bu mötəbər tədbirə 14 nüfuzlu beynəlxalq təşkilatın, eləcə də Rusiya Federasiyasının 11 subyektinin dini rəhbərləri və nümayəndələri də qatılıblar.
Sammitin iştirakçıları əvvəlcə rəsmi foto çəkdiriblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sammitdə çıxış edib.
Rusiyanın Bakıdakı səfiri Vladimir Doroxin Prezident Dmitri Medvedevin sammit iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Moskva və Bütün Rusiyanın patriarxı Kirill, Türkiyənin Diyanət İşləri başqanı Əli Bardakoğlu, ermənilərin baş patriarxı katolikos II Qaregin, UNESCO-nun nümayəndəsi Bendev Badarç, Papa Şurasının dinlərarası dialoq üzrə nümayəndəsi, kardinal Jan Lui Taran, Ayətullah Məhəmməd Əli Təsxiri, Mitropolit Nikitas, İslam Konfransı Təşkilatının nümayəndəsi səfir Sadəddin Tasib, Çexiya və Slovakiya patriarxı Xristofor, Avropa Ravvinləri Konfransının nümayəndəsi Pinxas Qoldşmidt, Mitropolit Gerasim, Rusiya bütpərəstləri adından çıxış edən Sanjeylama Rimpoçet və ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri sammitdə nitq söyləyiblər.

Начал работу Бакинский саммит религиозных лидеров мира
В церемонии открытия саммита приняли участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
В саммите участвовали более 200 высокопоставленных представителей традиционных мировых религий из 33 стран мира. Кроме того, в этом представительном мероприятии принимают участие представители 14 влиятельных международных организаций, а также религиозные руководители 11 субъектов Российской Федерации.
Вначале участники саммита сфотографировались для официального фото.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на саммите.
Посол России в Баку Владимир Дорохин зачитал поздравительное послание Президента РФ Дмитрия Медведева участникам саммита.
На саммите выступили с речью председатель Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, Патриарх Московский и Всея Руси Кирилл, министр по делам религии Турции Али Бардакоглу, верховный патриарх, католикос всех армян Гарегин II, представитель ЮНЕСКО Бендев Бадарч, представитель Папского совета по межрелигиозному диалогу, кардинал Жан Луи Таран, его преосвященство аятолла Мохаммад Али Тасхири, митрополит Никитас, представитель Организации исламская конференция, посол Сададдин Тасиб, патриарх Чехии и Словакии Христофор, представитель Конференции европейских раввинов Пинхас Гольдшмидт, митрополит Герасим, от имени российских буддистов Санжейлама Римпочет и генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз бин Осман аль-Тувейджри.