Dünya dini liderlərinin Bakı sammiti işə başlayıb
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sammitin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sammitdə dünyanın 33 ölkəsindən ənənəvi dünya dinlərini təmsil edən 200-dən çox yüksək səviyyəli nümayəndə iştirak edir. Həmçinin bu mötəbər tədbirə 14 nüfuzlu beynəlxalq təşkilatın, eləcə də Rusiya Federasiyasının 11 subyektinin dini rəhbərləri və nümayəndələri də qatılıblar.
Sammitin iştirakçıları əvvəlcə rəsmi foto çəkdiriblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sammitdə çıxış edib.
Rusiyanın Bakıdakı səfiri Vladimir Doroxin Prezident Dmitri Medvedevin sammit iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə, Moskva və Bütün Rusiyanın patriarxı Kirill, Türkiyənin Diyanət İşləri başqanı Əli Bardakoğlu, ermənilərin baş patriarxı katolikos II Qaregin, UNESCO-nun nümayəndəsi Bendev Badarç, Papa Şurasının dinlərarası dialoq üzrə nümayəndəsi, kardinal Jan Lui Taran, Ayətullah Məhəmməd Əli Təsxiri, Mitropolit Nikitas, İslam Konfransı Təşkilatının nümayəndəsi səfir Sadəddin Tasib, Çexiya və Slovakiya patriarxı Xristofor, Avropa Ravvinləri Konfransının nümayəndəsi Pinxas Qoldşmidt, Mitropolit Gerasim, Rusiya bütpərəstləri adından çıxış edən Sanjeylama Rimpoçet və ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri sammitdə nitq söyləyiblər.

The two-day Baku Summit of world religious leaders started in Gulustan Palace, April 26.
Over 200 high-level representatives of world religions from 33 countries are participating in the summit. Heads of 14 influential international organizations, as well as religious leaders and representatives of the Russian Federation’s 11 subjects joined the event.
Participants of the summit first had official photos taken.
Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed the summit.
Russia’s ambassador to Azerbaijan Vladimir Dorokhin read President Dimitri Medvedev’s congratulation letter to the summit participants.
Chairperson of the Caucasian Muslims Department Sheikholislam Allahshukur Pashazadeh, Patriarch of Moscow and All Rus Kirill the 2nd, Turkey’s Religious Affairs Chief Ali Bardakoğlu, Catholicos-Patriarch of Armenians Garegin the 2nd, UNESCO’s representative Bendev Badarch, representative of the Papal Council for interreligious dialogue, Cardinal Jan Lui Taran, Ayatollah Mohammad Ali Taskhiri, Metropolitan Nikitas, representative of the Islamic Conference Organization, Ambassador Sadeddin Tasib, Patriarch of the Czech and Slovakia Christopher, representative of the European Rabbis Conference Pinkhas Goldschmidt, Metropolitan Gerasim, Sanjevlama Rimpochet, acting on behalf of the Russian Idolaters, and ISESCO’s Director General Abdulaziz bin Othman Al-Tweijri spoke at the Summit.