Azərbaycan tələbələrinin II qurultayının iştirakçılarına
Sizi – Azərbaycan tələbələrinin II qurultayının iştirakçılarını səmimi qəlbdən salamlayır, sizin simanızda ölkəmizin bütün tələbə gənclərinə ən xoş arzularımı yetirir və qurultayın işinə uğurlar arzulayıram.
Bugünkü ali məclisinizin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli”nə təsadüf etməsi əlamətdar haldır. Ölkəmizdə ana dilində tədrisə başlanılması, ilk universitetin yaradılması və azərbaycanlı gənclərin xaricdə ali təhsil almağa göndərilməsinin təməli Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş, bu ənənə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən davam etdirilmişdir. Məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə azərbaycanlı gənclər keçmiş Sovetlər Birliyinin məşhur ali məktəblərində təhsil alaraq vətənimizin yüksəlişi naminə cəmiyyət həyatının ən müxtəlif sahələrində əzmkarlıqla çalışmışlar.
Müstəqil Azərbaycanda milli təhsil quruculuğu sahəsində əhəmiyyətli addımlar atılmış, gəncliyin inkişafı və təhsili ilə bağlı bir sıra dövlət proqramları qəbul edilmişdir. Ümidvaram ki, həmin proqramlar müvəffəqiyyətlə həyata keçiriləcək, gənclərimiz ən yeni bilik və texnologiyaları mənimsəyərək yüksək hazırlıqlı kadrlar kimi ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatda təqdirəlayiq fəaliyyətləri ilə ölkəmizin tərəqqisi naminə öz töhfələrini verəcəklər.
Əziz gənclər!
Siz çiçəklənən gözəl bir ölkədə yaşayırsınız. Hamılıqla uğurlarınıza ürəkdən sevinirik. Zəngin bilikli və dərin mənəviyyatlı vətənpərvər gənclik olaraq formalaşmağınız gələcəyə inamımızı artırır, qəlbimizi qürur hissi ilə doldurur. Sizinlə fəxr edirik.
Azərbaycanın gələcəyi məhz sizlərin bilik səviyyənizdən və müasir innovativ texnologiyalara yiyələnmək bacarığınızdan asılı olacaqdır. Sizin dövlətimizin və xalqımızın etimadını layiqincə doğruldacağınıza inanıram.

To the participants of the Azerbaijani Students’ 2nd Congress
I would like to welcome the participants of the 2nd Congress of Azerbaijani Students from the bottom of my heart, convey my best wishes to all the students of our country in your person, and wish success to the activities of the Congress.
The fact that your today’s high assembly coincides with the “Year of the Democratic Republic of Azerbaijan” is of significance. Foundation of teaching in the mother tongue and establishment of the first university in our country, and sending Azerbaijani students to foreign countries for education was laid at the time of the Democratic Republic of Azerbaijan, and this tradition was continued by our people’s national leader Heydar Aliyev. Following the initiative of the National Leader, Azerbaijani youth studied at famous universities of the former Soviet Union and, returning to the country, they worked resolvedly in various areas of the public life, for the Homeland’s progress.
Significant steps have been made in independent Azerbaijan towards building the national education system, and a series of state programmes adopted for the advancement of the youth and education. I am hopeful, these programmes will be implemented successfully, and our youth will make their contribution to our country’s progress as highly qualified specialists, having mastered the latest knowledge and technologies, by their worth-of-esteem activities in the public and political, economic and cultural life.
Dear students!
You are living in a nice and flourishing country. We are all rejoicing over your achievements. Your formation as a knowledgeable and patriotic youth with deep morality strengthens our belief in future, filling our hearts with the feeling of pride.
Azerbaijan’s future depends on your level of knowledge, and your ability to master contemporary innovative technologies. I believe you would worthily justify the confidence of the state, and the people.