Şamaxı rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilmiş Dəmirçi Arxeologiya Muzeyinin açılışı olub
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunmuş Dəmirçi Arxeologiya Muzeyinin açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, Şamaxı rayonunun ən qədim kəndlərindən olan Dəmirçinin tarixi XV əsrə gedib çıxır. İsmayıllı rayonunun Əhən kəndindən gələn dəmirçi ailələri mövsümi işlə əlaqədar burada müvəqqəti, sonralar isə daimi məskən salıblar. Sakinlərin məşğuliyyəti ilə əlaqədar kəndin də adı dəyişib və Dəmirçi olub. Dəniz səviyyəsindən 1500 metr hündürlükdə yerləşən bu kəndin iqlimi mülayimdir, yayı sərin keçir. Kəndin mərkəzi hissəsində turizm infrastrukturu, o cümlədən dəmirçi və misgərlik emalatxanası, kafe, çayxana, təndir, “Azərxalça” ASC-nin guşəsi, suvenir mağazası və “ABAD” dükanları, avtomobil dayanacağı yaradılıb, “Qala” və bulaq kompleksi inşa edilib. Dövlətimizin başçısının göstərişi ilə ölkəmizin ən qədim dini məbədlərindən olan kənd məscidi əsaslı şəkildə yenidən qurulub. Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ötən ilin oktyabrında Dəmirçi kəndinə səfərləri çərçivəsində kənd məscidinin yenidənqurmadan sonrakı vəziyyəti və burada yaradılan turizm infrastrukturu ilə tanış olublar.
Muzeydə yaradılan şəraitlə tanış olan Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın diqqətinə çatdırılıb ki, muzey binasının inşasına bu ilin fevralında başlanıb. Yüksək səviyyədə həyata keçirilən tikinti işləri avqustda başa çatdırılıb. Birmərtəbəli bina açıq və qapalı ekspozisiya zallarından, iki yardımçı otaqdan ibarətdir. Buradakı açıq muzey xüsusilə diqqəti cəlb edir.
Bildirilib ki, Dəmirçi-Lahıc yolunun çəkilişi zamanı kəndin 4-cü kilometrliyində Gədəli yaylağı adlanan ərazidə 3 hektar sahədə son antik və erkən orta əsrlərə aid nekropol aşkar edilib. Tədqiqat zamanı yer səthindən təqribən 50-80 santimetr dərinlikdə 30-dək daş qutu qəbirləri, qala divarları və yeraltı anbarlar aşkarlanıb. Kvadrat formasında olan qəbirlərin hamısının divarları çaydaşı və əhəngdaşından ibarət olan qaya parçalarından hörülüb, üstü isə sal daşlarla qapanıb. Qəbirlərdə skeletlər bükülmüş vəziyyətdə sol böyrü üstə başı əsasən şimal-şərq istiqamətində aşkar olunub. Həmin daş qutu qəbirlərdə alban dövrünə aid kifayət qədər zəngin maddi-mədəniyyət nümunələri qeydə alınıb. Tapıntılar arasında saxsı və çini məmulatlar sayca üstünlük təşkil edir. Daş qutu qəbirlərdə metal nümunələrə, o cümlədən silah və bıçaqlara, eləcə də tunc bəzək əşyalarına daha çox rast gəlinir. Bəzi qəbirlərdə skeletin başının altında gümüş cam üzə çıxıb. Elmi cəhətdən çox mühüm tapıntılardan biri həmin camların içərisində skeletin başı altındakı parça qalıqlarıdır. Bu da Azərbaycan ərazisində arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan ən qədim parça nümunəsi hesab olunur. Bir qəbirdə skeletin yanında qılınc və xəncər də qoyulub. Bu tapıntılar həmin qəbrin ən azı sərkərdə və camaat arasında xüsusi nüfuz sahibi olan hərbçiyə aid olduğunu ehtimal etməyə əsas verir.
Diqqətə çatdırılıb ki, muzeyin sərgi zalında ümumilikdə 7 bölmə yaradılıb. Burada Şamaxı rayonu ərazisində, həmçinin Dəmirçi kəndində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkarlanmış maddi-mədəniyyət nümunələri, nadir daş alətlər, əkinçilik mədəniyyətinə aid əmək alətləri, soyuq silahlar, mis, bürünc, gümüş sikkələr, aqlay materiallardan su boruları, qədim gil məmulatı və digər qiymətli tapıntılar, məişət əşyaları nümayiş olunur. Bu eksponatlar muzeyə gələn turistlərdə böyük maraq doğuracaq, onlara ölkəmizin tarixi ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı yaradacaq. Muzey, həmçinin bölgənin tarixinin müxtəlif dövrlərini araşdırmaq baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir.

Inauguration of the Demirchi Archaeological Museum constructed in Shamakhy following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative takes place
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Demirchi Archaeological Museum constructed in Shamakhy district following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
According to the information provided, the history of Demirchi, one of the oldest villages of Shamakhy, dates back to the 15th century. Blacksmith families coming from Ahan village of Ismailli district had settled here temporarily, then on a permanent basis. Due to the residents’ occupation, the village was later renamed, to become Demirchi. Located 1500 metres above the sea level, this village has a mild climate, with cool summer. A truism infrastructure, including a blacksmith and coppersmith workshops, cafe, teashop, tandir, corner of “Azerkhalcha”, souvenir shop, “ABAD” shops and a car parking lot have been created in the centre of the village, and “Gala” and a spring complex were built. Following the President’s instruction, the village mosque, one of the oldest religious temples of our country, was renovated. President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, in the framework of their visit to Demirchi village in October last year, became familiarized with the condition of the mosque after the reconstruction, and the tourism infrastructure created here.
Becoming acquainted with the conditions created in the museum, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were informed that construction of the museum building started in February this year. High level construction works were finished in August. The one-storey building is comprised of open and closed exposition halls, and two secondary rooms. An open museum here draws attention particularly.
While building the Demirchi-Lahyj road, necropolis related to late antic and early Middle Ages has been discovered in a three-hectare area on the territory called Gadali table, 4 kilometres off the village. Up to 30 stone box graves, fortress walls and underground storehouses have been discovered during the research works, about 50 to 80 centimetres from the surface. Walls of all the square-shaped graves have been built from rocks containing river stones and lime stones, with the top being covered with stone slabs. Skeletons in the graves were discovered in a wrapped position on the left side, with the head looking mainly in the north-east direction. Sufficient amount of rich material and cultural examples related to the Albanian era have been found in the box graves. Among the findings, earthenware and china products predominate by their numbers. Metal examples, including arms and knifes, as well as bronze adornment items are seen more often in stone box graves. In some graves, a silver cup was found under the skeleton’s head. One of the most important finding in scientific term was fabric remnants in the cup under the head, which is considered to be the oldest example of fabric found on the Azerbaijani territory during archaeological excavations. In one of the graves, there were a sword and a dagger next to the skeleton. These findings give us grounds to assume that that grave belonged to a warlord or at least a military man enjoying special respect among people.
In general, 7 sections have been created in the museum’s exhibition hall. Here are displayed material and cultural examples found during the archaeological excavations in Shamakhy district, as well as Demirchi village, with rare stone tools, labour tools related to farming culture, cold weapons, copper, bronze and silver coins, water pipes made of stone, ancient clayey products and other valuable findings, and household items. These exhibits will arouse great interest in tourists visiting this museum, giving them a chance to become closely acquainted with the history of our country. The museum is of significance also in terms of studying various periods of the district’s history.