Bakıda Azərbaycan-İtaliya biznes forumu keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarella biznes forumda iştirak ediblər.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və İtaliya Prezidentinin qızı Laura Mattarella da biznes forumda olublar.
Biznes forumda Azərbaycan və İtaliya tərəfindən rəsmi şəxslərlə yanaşı, enerji, tikinti, dizayn və memarlıq, infrastruktur, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, logistika, mühəndislik, sənaye sahələrində fəaliyyət göstərən 350-dək iş adamı iştirak edib.

19.07.2018Azerbaijan-Italy Business Forum took place at the Heydar Aliyev Centre in Baku, July 19.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Italy Sergio Mattarella, who is on an official visit to Azerbaijan, attended the business forum.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and Italian President’s daughter Laura Mattarella too were present at the business forum.
Along with officials, up to 350 businessmen operating in the spheres of energy, construction, design and architecture, infrastructure, transport, agriculture, logistics, engineering etc. from the Azerbaijani and Italian sides participated in the business forum.