Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva 105 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında yenidənqurmadan sonra yaradılan şəraitlə tanış olub
11.09.2017Sentyabrın 11-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Bakının Sabunçu rayonunun Bakıxanov qəsəbəsində əsaslı şəkildə təmir edilərək yenidən qurulan 105 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olub.
1985-ci ildə inşa edilmiş bu müəssisə istifadəyə verildiyi vaxtdan heç vaxt təmir olunmayıb. Sonradan uşaq bağçasının bir hissəsində məcburi köçkünlər yerləşdiyindən müəssisədə ümumilikdə 60 uşaq olmaqla 4 qrup fəaliyyət göstərib. Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2011-2013-cü illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın tədbirlər planının icrası ilə əlaqədar uşaq bağçasında məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri Mehdiabad qəsəbəsində salınmış yeni yaşayış massivinə köçürüldükdən sonra burada əsaslı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilib. İndi uşaq bağçası 230 uşaq yerlik olmaqla 12 qrupla fəaliyyətə başlayıb. Bütün otaqlar zəruri avadanlıq və havalandırma sistemi ilə təchiz olunub.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в яслях-детском саду номер 105 после реконструкции
11.09.201711 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными после капитального ремонта и реконструкции в яслях-детском саду номер 105 в поселке Бакиханова Сабунчинского района Баку.
Построенное в 1985 году учреждение со времени сдачи в эксплуатацию никогда не ремонтировалось. Впоследствии из-за того, что в части детского сада размещались вынужденные переселенцы, здесь функционировали 4 группы, включающие в целом 60 детей. После того, как в связи с исполнением плана мероприятий «Государственной программы по социально-экономическому развитию города Баку и его поселков в 2011- 2013 годах», утвержденной соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева, размещенные в детском саду семьи вынужденных переселенцев были переселены в новый жилой массив, построенный в поселке Мехтиабад, здесь были проведены работы по капитальному ремонту и реконструкции. Сейчас детский сад рассчитан на 230 детских мест, здесь действуют 12 групп. Все комнаты оснащены необходимым оборудованием, вентиляционной системой.