“Bakı-2017”: Cüdo üzrə komanda yarışlarında Azərbaycanın kişi idmançıları qızıl, qadın atletləri gümüş medal qazanıblar
Mayın 15-də IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Heydər Əliyev adına İdman Sarayında keçirilən cüdo yarışlarının sonuncu günündə komandalar qələbə uğrunda mübarizə aparıblar.
Azərbaycanın kişilərdən ibarət milli komandası yarışı qızıl, qadın yığmamız isə gümüş medallarla başa vurublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva kişi cüdoçular arasında komanda yarışının final qarşılaşmasına baxıblar.
Milli komandamız gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən həlledici qarşılaşmada Əlcəzair yığmasına 3:2 hesabı ilə qalib gələrək qızıl medal qazanıb.
Yarışda Azərbaycanı Nicat Şıxəlizadə (66 kq), Rüstəm Orucov (73 kq), Rüfət İsmayılov (81 kq), Məmmədəli Mehdiyev (90 kq) və Uşanqi Kokauri (+90 kq) təmsil ediblər.
Bürünc medallara Türkiyə və Özbəkistan yığmaları layiq görülüblər.
Sonra idmançıların mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Dövlətimizin başçısı qalib komandaların üzvlərinə medalları təqdim edib.
Çempion cüdoçularımızın şərəfinə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.
Həmin gün Azərbaycanın qadın cüdoçulardan ibarət yığma komandası isə finalda Türkiyə millisinə məğlub olaraq (0:5) İslamiadada ikinci yeri tutub.
Sonra idmançıların mükafatlandırılması mərasimi olub.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mükafatlandırma mərasiminə baxıblar.
Beləliklə, “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının cüdo yarışlarında Azərbaycan idmançıları ümumilikdə 26 medal - 11 qızıl, 12 gümüş və 3 bürünc medal qazanıblar.

On May 15, on the last day of the judo competitions at the Heydar Aliyev Sports Palace in the framework of the 4th Islamic Solidarity Games, teams competed for victory.
Azerbaijan’s national men’s team finished the competitions with a gold medal, while our women’s national team won a silver medal.
President of the Republic of Azerbaijan, President of the National Olympic Committee Ilham Aliyev and First Lady, Chairperson of the Baku-2017 Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva watched the finals of the team competitions among men-judoists.
Our national team, taking victory over the national team of Algeria in the final competition with the score of 3:2, won the gold medal.
At the competition, Azerbaijan was represented by Nijat Shykhalizadeh (66kg), Rustam Orujov (73kg), Rufat Ismayilov (81kg), Mammadali Mehdiyev (90kq) and Ushangi Kokauri (+90kg).
National teams of Turkey and Uzbekistan were awarded bronze medals.
Then, a ceremony of awarding the sportsmen took place.
The Head of the State presented medals to the members of the winning teams.
The state anthem of the Republic of Azerbaijan was played in honour of our judoists, and the state flag raised.
On the same day, Azerbaijan’s national women’s team, having been defeated by the Turkish national team (0:5), took the second place at the Islamiada.
Then, a ceremony of awarding the sportswomen took place.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched the awarding ceremony.
Thus, at the judo competitions of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games, Azerbaijani sportsmen/sportswomen won, altogether, 26 medals – 11 gold, 12 silver and 3 bronze.