Mehriban Əliyeva Binə qəsəbəsində yeni tikilən körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olub
26.12.2016Dekabrın 26-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində yeni istifadəyə verilən 343 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olub.
Bağçanın binasının tikintisinə Heydər Əliyev Fondunun “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı çərçivəsində 2015-ci ildə başlanılıb. Tikinti işləri bu ilin avqust ayında tam yekunlaşıb.
İkimərtəbəli körpələr evi-uşaq bağçası 140 uşaq yerlikdir və 7 qrupdan ibarətdir. Burada müxtəlif yaş qrupları üçün məşğələ və yataq otaqları, idman və musiqi zalları, yeməkxana yaradılıb. Müəssisə uşaqların zövqünə uyğun qurulub, onların rahatlığını, istirahətini və ilkin biliklərə yiyələnməsini təmin etmək üçün lazımi inventarla təchiz edilib.
Uşaqların maraqları nəzərə alınaraq bağçanın gözoxşayan həyəti, xüsusi istirahət guşələri var. Bağça müasir yanğından mühafizə və videomüşahidə sistemləri ilə təchiz edilib.
Mehriban Əliyeva təhsil müəssisəsinin balaca sakinləri ilə görüşüb, onlarla söhbət edib, xatirə şəkli çəkdirib.
Xatırladaq ki, 2014-cü ilin fevral ayında Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramının təqdimatı zamanı Fondun məktəbəqədər təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyətin monitorinqinin nəticələri açıqlanıb. İlkin mərhələdə bu monitorinqin paytaxtı əhatə etdiyi, gələcəkdə onun bütün ölkədə aparılacağı bildirilib, yeni uşaq bağçalarının inşasına ehtiyacın olduğu müəyyənləşib. Binə qəsəbəsində inşa edilən körpələr evi-uşaq bağçası da bu istiqamətdə atılan addımlardan biridir.

Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в новых яслях-детском саду в поселке Бина
26.12.201626 декабря первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в новых яслях-детском саду номер 343 в поселке Бина Хазарского района.
Строительство здания яслей-детского сада началось в 2015 году в рамках программы Фонда Гейдара Алиева «Развитие дошкольных учебных заведений». Строительные работы были полностью завершены в августе этого года.
Двухэтажные ясли-детский сад рассчитаны на 140 мест, здесь действуют 7 групп. Учреждение оснащено инвентарем, необходимым для удобства детей, отдыха и получения начальных знаний. Здесь для разновозрастных групп созданы комнаты для занятий и спальни, спортивный и музыкальный залы, столовая. В яслях-детском саду созданы все условия для обучения и воспитания детей, а также выявления их способностей и талантов.
С учетом интересов детей в садике есть радующий глаз двор, специальные уголки отдыха. Детский сад оснащен современными системами противопожарной охраны и видеонаблюдения.
Мехрибан Алиева встретилась с маленькими воспитанниками яслей-детского сада, побеседовала с ними, сфотографировалась на память.
Напомним, что в феврале 2014 года в ходе презентации программы развития дошкольных учебных заведений под руководством президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой были обнародованы результаты проведенного Фондом мониторинга существующего положения в учреждениях дошкольного образования. Было сообщено, что на начальном этапе этот мониторинг охватил столицу, в будущем он будет проведен по всей стране, выявлена потребность в строительстве новых детских садов. строительство в поселке Бина яслей-детского сада является одним из шагов в этом направлении.