Zirə Cümə məscidi kompleksi istifadəyə verilib
Məscid kompleksi Aydın Qurbanov adına Fond tərəfindən, xeyriyyəçi Aydın Qurbanovun oğlu Səməd Qurbanovun təşəbbüsü ilə inşa olunub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva məsciddə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Azərbaycanda dini-mənəvi dəyərlərin qorunmasına hər zaman yüksək diqqət göstərilib. Həm ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti illərində, həm də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın dini-mənəvi dəyərlərinin qorunması və inkişafı diqqət mərkəzində saxlanılıb. Son bir neçə ildə ölkədə onlarla məscid, ibadətgah və dini ziyarətgah təmir olunaraq xalqın istifadəsinə verilib. Təbii ki, bu prosesdə Heydər Əliyev Fondu da xüsusi fəaliyyəti ilə seçilib. Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Zirə Cümə məscidinin istifadəyə verilməsi milli mənəvi dəyərlərin qorunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdəndir.
Zirə Cümə məscidi kompleksi paytaxtın ən qədim dini ibadətgahlarından biri olub. Uzun keçmişlər bu dini ocağın da həyatında öz izini qoyub. Tədricən yararsız vəziyyətə düşən məscidin ərazisində 2015-ci ilin əvvəllərindən başlanan tikinti işləri qısa vaxtda yeni məscid kompleksinin yaranması ilə nəticələndi. Yüksək keyfiyyətlə aparılan inşaat işləri sayəsində paytaxtın ən gözəl dini ibadətgahlarından biri yenidən öz qapılarını insanların üzünə açdı.
Ümumi sahəsi 3 min 400 kvadratmetr olan məscid kompleksinin hündürlüyü 30 metr olan 2 möhtəşəm minarə bəzəyir. Məsciddə dini ayinlərin icra olunması, insanların rahat ibadət etmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Burada eyni vaxtda 400 insan ibadət edə bilər. Bundan əlavə, ərazidə 250 nəfərlik mərasim zalı yaradılıb. Kompleksin əsas hissələrindən biri olan zalda dini mərasimlərin keçirilməsi üçün bütün tələblər nəzərə alınıb. Kompleksin ərazisində kişi və qadınlar üçün ayrıca dəstəmazxanalar yaradılıb. Texniki və yardımçı otaqlar da məscid kompleksinin əhəmiyyətini daha da artırır. Kompleksin ərazisində geniş yaşıllaşdırma işləri görülüb.
Kompleksin axundu sakinlər adından Azərbaycanın birinci xanımını salamlayaraq Milli Məclisin deputatı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Xəzər rayonunda böyük abadlıq və quruculuq işlərinin görüldüyünə görə təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, indi rayonda yeni məktəblər, xəstəxanalar, stadionlar qurulub.
Zirə Cümə məscidinin istifadəyə verilməsinin Qurani-Kərimin nazil olduğu Ramazan ayına təsadüf etdiyini deyən məscidin axundu ölkəmizdə dini-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirdi. İyirmi dörd ildir ki, bu məsciddə fəaliyyət göstərdiyini deyən dini ibadətgahın axundu bundan sonra da məscidin insanlara xidmət edəcəyini vurğuladı, sakinlərin sevincinin həddi-hüdudu olmadığını söylədi.
Müqəddəs Ramazan ayında yeni məscidin açılışı münasibətilə xalqımızı təbrik edən Mehriban Əliyeva son illər Azərbaycanda həm dövlət, həm də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yüzlərlə məscidin tikildiyini bildirdi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xüsusi qeyd etdi ki, təkcə Xəzər rayonunda dörd məscid yenidən inşa olunub.
Xəzər rayonunun sakinləri onlara bəxş edilən sevincə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun sakinləri ilə hər görüşünü məmnunluqla xatırladı, fəaliyyətində onların dəstəyini, məhəbbətini hiss etdiyini vurğuladı. Mehriban Əliyeva qəsəbə sakinlərinə onun böyük hörmətini və təbriklərini çatdırmağı xahiş etdi.

Введен в эксплуатацию комплекс Зиринской Джума-мечети
Комплекс мечети был построен Фондом имени Айдына Гурбанова по инициативе сына мецената Айдына Гурбанова – Самеда Гурбанова.
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева ознакомились с условиями, созданными в мечети.
В Азербайджане всегда уделялось большое внимание сохранению религиозно-духовных ценностей. И в годы, когда у власти в стране находился общенациональный лидер Гейдар Алиев, и под руководством Президента Ильхама Алиева сохранение и развитие религиозно-духовных ценностей нашего народа находились и находятся в центре внимания. За последние несколько лет в стране были отремонтированы и сданы в пользование народа десятки мечетей, мест паломничества и религиозных святилищ. Своей деятельностью в этом процессе особо отличился и Фонд Гейдара Алиева. Открытие в поселке Зиря Хазарского района Джума-мечети является одной из мер, направленных на сохранение национально-духовных ценностей.
Комплекс Зиринской Джума-мечети является одним из древнейших религиозных святилищ столицы. Далекое прошлое оставило следы и в жизни этого религиозного храма. К строительным работам на территории мечети, постепенно пришедшей в непригодное состояние, приступили в начале 2015 года. Работы были выполнены за короткое время, в результате чего создан новый комплекс мечети. Одно из красивейших религиозных святилищ столицы вновь распахнуло свои двери перед верующими.
Комплекс мечети, общая площадь которого составляет 3 тысячи 400 квадратных метров, украшают два грандиозных минарета высотой 30 метров. В мечети созданы все условия для выполнения религиозных обрядов, комфорта людей. Здесь одновременно могут молиться 400 человек. Кроме того, на территории создан церемониальный зал на 250 человек. В зале, являющемся одной из основных частей комплекса, учтены все требования для проведения религиозных церемоний. На территории комплекса отдельно для мужчин и женщин созданы места для омовения. В комплексе имеются также технические и подсобные помещения. На территории комплекса проведены широкие озеленительные работы.
Поприветствовав первую леди Азербайджана от имени жителей, ахунд мечети выразил признательность за проведение при поддержке депутата Милли Меджлиса, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой масштабных созидательных работ и благоустройства в Хазарском районе. Он отметил, что в районе построены новые школы, больницы, стадионы.
Отметив, что сдача в эксплуатацию Зиринской Джума-мечети совпало с месяцем Рамазан, когда был ниспослан священный Коран, ахунд мечети выразил глубокую признательность Президенту Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой за сохранение религиозно-духовных ценностей в нашей стране. Сообщив, что осуществляет деятельность в этой мечети уже 24 года, ахунд религиозного святилища подчеркнул, что мечеть и впредь будет служить людям, и они безгранично рады этому.
Поздравив наш народ с открытием новой мечети в священный месяц Рамазан, Мехрибан Алиева отметила, что за последние годы в Азербайджане как государством, так и Фондом Гейдара Алиева построены сотни мечетей. Президент Фонда Гейдара Алиева особо отметила, что только в Хазарском районе заново отстроены четыре мечети.
Жители Хазарского района выразили признательность за подаренную им радость. Депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева с удовлетворением вспомнила встречи с жителями Хазарского района, подчеркнула, что в своей деятельности ощущает их поддержку и любовь. Мехрибан Алиева попросила передать жителям поселка ее большое уважение и поздравления.