Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Zirə qəsəbəsində aparılan tikinti-quruculuq işləri ilə tanış olublar
15.06.2006Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iyunun 15-də Bakının Əzizbəyov rayonunun Zirə və Binə qəsəbələrində bir sira yeni obyektlərin açılışında iştirak etmişlər.
Zirəlilər Prezident İlham Əliyevi və xanımını qəsəbənin girəcəyində milli memarlıq üslubunda tikilmiş alaqapı önündə səmimiyyətlə, gül-çiçəklə qarşıladılar.
Qəsəbənin ağbirçək sakini, təqaüdçü müəllimə vəsilə abbasova zirəlilər adından Azərbaycan Prezidentini və xanımını salamlayaraq dedi:
- Xoş gəlmisiniz. Milli qurtuluş günü - bu böyük bayram münasibətilə Sizi təbrik edir, xoş arzularımı bildirirəm. Bu bayramın nəticəsi olan bugünkü yaratdıqlarınız üçün Sizə minnətdarlığımı bildirirəm. Dövlətimizin başında həmişə Sizin kimi qədirbilən rəhbərin olmasını, xalq üçün görülən böyük işlərə hər zaman dayaq olmağınızı arzulayıram. Bu gün çox böyük işlər görürsünüz, nailiyyətlər qazanırsınız. Sizə bu yolda gələcəkdə də uğurlar diləyirəm. Bütün planlarınızın həyata keçəcəyinə ümid bəsləyir, inanırıq.
Mehriban xanım görüşlərin birində bizə söz vermişdi ki, bir neçə ildən sonra qəsəbəni tanınmaz vəziyyətdə, onun yaxşılığa doğru dəyişdiyini görəcəksiniz. İndi artıq bu, bizim üçün reallıqdır və onu gözümüzlə görürük. Buna görə bütün qəsəbə sakinləri və məktəbimizin müəllim kollektivi adından dərin minnətdarlığımızı bildirirəm.
Qəsəbə sakini Nazim Məmmədov rayonda son vaxtlar geniş vüsət alan quruculuq-abadlıq işlərinin sakinlərdə yüksək əhval-ruhiyyə doğurduğunu bildirdi, deputat kimi Mehriban xanımın bu sahədə şəxsi təşəbbüskarlığını xüsusi vurğuladı.
İLHAM ƏLİYEV: Mən də sizin hamınızı bayram münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Bu bayram günündə birlikdə olmağımız da çox boyük rəmzi xarakter daşıyır. Çünki Azərbaycanın hər bir yeri, hər bir qəsəbəsi gərək inkişaf etsin.
Bilirsiniz ki, Prezident kimi mən mütəmadi qaydada bölgələrə gedir, vəziyyətlə tanış oluram. Regionların inkişaf proqramı icra edilir. Bu yaxınlarda Bakıətrafı qəsəbələrin də inkişafına dair proqram qəbul olunub və artıq icrasına başlanmışdır. Çünki uzun illər ərzində Bakının xüsusilə uzaqda yerləşən qəsəbələrində o qədər də böyük inkişaf getmirdi. Sosial problemlər, insanların məişət problemləri, təhsil və səhiyyə ilə bağlı problemlər öz həllini gözləyir.
Bu gün artıq bütün Bakıətrafı qəsəbələrin yeni inkişaf dövrü başlayır. Yolların, elektrik xətlərinin çəkilməsi, məktəblərin, xəstəxanaların, poliklinikaların, idman komplekslərinin tikilməsi, parkların salınması - bütün bunlar bizim planlarımızda var. Əsas odur ki, indi yerlərdə olan insanlar da gərək bütün bu işlərə ürəklə qoşulsunlar.
Prezident kimi mən lazım olan bütün qərarları verdim və tədbirləri də görürəm. Millət vəkilləri də bu işlərə qoşulublar. Əzizbəyov rayonunda artıq böyük işlər görülübdür. Ancaq bu, işlərin hələ əvvəlidir. Biz bütün sahələrdə bu işlərin elə bil ki, təməlini qoyuruq. Əminəm ki, bir, iki, üç il ərzində bütün qəsəbələrin görkəmi tamamilə dəyişəcək, insanların həyat səviyyəsi yaxşılaşacaq, qaz, elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı problemlər tamamilə aradan qaldırılacaqdır. Uşaqlar yaxşı məktəblərdə oxumalıdır, əgər insanların müalicəyə ehtiyacı varsa, yüksək tibbi xidmət göstərilməlidir. İnsanın gündəlik həyatda təmasda olduğu bütün məsələlər ən yüksək səviyyədə həll edilməlidir. Bunu etmək üçün, əlbəttə, çox güclü iqtisadi potensial lazımdır. Bu da Azərbaycanda indi yaranır. Azərbaycan indi ən dinamik inkişaf edən ölkədir. Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə tikintisinə başlanmış və bu gün artıq reallığa çevrilmiş Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri işə düşübdür. Bu, bizim üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir, yəni tarixi bir hadisədir.
Maaşlar, pensiyalar artırılacaq, bütün başqa sosial bölmələrə daha çox vəsait ayrılacaqdır. Beləliklə, insanlar daha da yaxşı yaşayacaqlar.
Din xadimi axund hacı Əjdər müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin ruhuna dua oxudu, bu böyük insanın xatirəsini dindarların həmişə hörmətlə yad etdiyini söylədi. Bu əziz bayram günü Zirəyə gələn Azərbaycan Prezidentinin qəsəbənin tarixində buraya təşrif gətirən ilk dövlət rəhbəri olduğunu vurğuladı, ölkə başçısına, ailəsinə Allah-taaladan cansağlığı arzuladı. O dedi ki, Mehriban xanım bu qəsəbədə gördüyü işlərə görə artıq hər bir ailənin sevimlisinə çevrilmişdir.
İLHAM ƏLİYEV: Azərbaycanın, Bakının hər bir yeri mənim üçün əzizdir, doğmadır. Mən birinci dəfədir ki, Zirəyə gəlmişəm. Eyni zamanda, birinci dəfədir ki, Prezident buraya gəlir. Bu, əlamətdar hadisədir. Bundan sonra daha da tez-tez gələcəyəm.
Əlbəttə, bu bölgənin deputatı kimi Mehriban burada tez-tez olur. Deputat seçilən gündən çox fəal işə başlayıbdır.
Sonra Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım qəsəbənin mərkəzinə gəldilər. Burada onları gül-çiçək dəstələri ilə səmimiyyətlə qarşıladılar.
Qəsəbə sakini Sabir Əliyev Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəmərinin işə düşməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevi və xalqımızı səmimi qəlbdən təbrik etdi. Dedi ki, bədxahlarımız bu işə çox şübhə ilə yanaşırdılar. Ancaq ulu öndərin uzaqgörənliyi, zəkası, iradəsi sayəsində bu məsələ öz həllini tapdı və xalqımıza firavanlıq gətirəcəkdir. Heydər Əliyev həmişə bizim fəxrimiz olub, Allah onun ruhunu şad etsin.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, kəmərin istifadəyə verilməsi Azərbaycan üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən ən böyük hadisədir. Azərbaycan xalqı bundan sonra uzun illər, onilliklər ərzində firavan yaşayacaqdır.
Müəllimə Gülzar Qocayeva sakinlər adından müraciət edərək dedi: Hörmətli Prezident və nəinki Azərbaycan xalqı, bütün Zirə camaatı tərəfindən çox sevilən, bu rayonun hər bir qəsəbəsində həmişə səbirsizliklə gözlənilən, bəlkə də, dünya azərbaycanlı qadınlarının lideri olan Mehriban xanım, mən sizi yaşı min illəri ötən qədim Zirənin bütün sakinləri adından səmimi salamlayıram. Bu gün hər yerdə sizi sevirlər, hər yerdə səmimiyyətlə gözləyirlər. Qəsəbəmizə xüsusi diqqət və qayğınız göz qabağındadır. Bu gün elə burada olmağınız bizim hədsiz sevincimizə səbəb olur. Doğrudan da, hamımızın qəlbi böyük iftixar hissi ilə döyünür. Milli qurtuluş günü münasibətilə sizi səmimi qəlbdən təbrik edirik, sizə uzun ömür, cansağlığı arzulayırıq.
Zirəlilər camaatın yekdil arzusu ilə Mehriban xanımı qəsəbənin fəxri sakini seçdiklərini bildirdilər.
Azərbaycan Prezidenti və xanımı Zirədə doğulub boya-başa çatmış xalq rəssamı, onlarca gəncə rəssamlığın sirlərini öyrətmiş istedadlı pedaqoq Baba Əliyevin qəsəbədə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə qoyulmuş xatirə lövhəsinə baxdılar. Rəssamın ailə üzvləri Prezident İlham Əliyevə və xanımına minnətdarlıqlarını bildirdilər və Baba Əliyevin çəkdiyi avtoportreti xatirə olaraq Heydər Əliyev Fonduna bağışladılar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı qəsəbə sakinləri ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.
Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan Prezidentinə məlumat verərək dedi ki, son dəfə mən sakinlərlə görüşəndə bildirmişdilər ki, Zirədə xəstəxana yoxdur. İndi bu, dövlət proqramına salınıbdır. Qarşısında dayandığımız bu böyük, tikintisi yarımçıq binanın bir hissəsində uşaq bağçası olacaq, digər hissəsində isə poliklinika, xəstəxana və doğum evi yerləşəcəkdir. Yəqin ki, tikinti işləri çox qısa zamanda başa çatacaqdır.
Mehriban xanım Fond tərəfindən bu ərazidə həm də parkın, istirahət guşəsinin salınacağını, ulu öndər Heydər Əliyevin büstünün ucaldılacağını, digər sosial və idman obyektlərinin inşa olunacağını da bildirdi.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov Azərbaycan Prezidentinə tikililərin layihəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev tikinti-abadlıq işlərinin vaxtında başa çatdırılıması ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi.
Sakinlərin güzəranı, əsas məşğuliyyəti ilə bağlı məsələlərlə maraqlanan Prezidentə məlumat verildi ki, işləyən əhalinin 80 faizi Dövlət Neft Şirkətinin müəssisələrində çalışır. Son zamanlar bu strukturda əməkhaqqı bir neçə dəfə qaldırılmışdır. Hər ailənin torpaq sahəsi var, fərdi təsərrüfatla da məşğul olurlar.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились со строительно-созидательными работами в поселке Зиря
15.06.200615 июня Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан ханум Алиева приняли участие в открытии ряда объектов в поселках Зиря и Бина Азизбековского района Баку.
Жители Зиря радушно, с цветами встретили Президента Ильхама Алиева и его супругу у арки, сооруженной в национальном архитектурном стиле у въезда в поселок.
Пожилая жительница поселка, учительница-пенсионерка Василя Аббасова, приветствуя от имени жителей Зиря Президента Азербайджана и его супругу, сказала:
- Добро пожаловать. Поздравляю Вас с большим праздником - Днем национального спасения, передаю Вам свои добрые пожелания. Выражаю Вам признательность за все то, что Вы сделали по сей день, что является результатом этого праздника. Я желаю, чтобы во главе нашего государства во все времена стоял такой руководитель как Вы, который всему знает цену, хочу, чтобы Вы были опорой созидательной работы, проводимой для народа. Сегодня Вы много делаете, завоевываете успехи. Желаю Вам дальнейших достижений на этом пути. Мы очень надеемся на Вас, верим в то, что все Ваши планы будут претворены в жизнь.
На одной из встреч Мехрибан ханум обещала нам, что через несколько лет наш поселок станет неузнаваемым, изменится в лучшую сторону. Теперь это стало для нас реальностью, мы видим это воочию. Поэтому от имени всех жителей поселка и преподавательского коллектива нашей школы выражаю Вам глубокую признательность.
Житель поселка Назим Мамедов отметил, что получившие в последнее время широкий размах созидательные работы в районе вызвали большое воодушевление у жителей, он особо подчеркнул личную инициативу в этой сфере Мехрибан ханум как депутата.
ИЛЬХАМ АЛИЕВ: И я тоже сердечно поздравляю всех вас с праздником. Символично и то, что в этот праздничный день мы - вместе. Надо, чтобы развивался каждый уголок, каждый поселок Азербайджана.
Вам известно, что как Президент я регулярно посещаю регионы, знакомлюсь с положением в них. Программа развития регионов исполняется. Недавно была также принята программа по развитию прилегающих к Баку поселков, реализация которой тоже началась. Ведь долгие годы эти поселки, особенно отдаленные, практически не развивались. Социальные, бытовые проблемы людей, проблемы, связанные с образованием и здравоохранением, ждут своего решения.
Сегодня начинается новый период развития всех прилегающих к Баку поселков. Прокладка дорог, электролиний, строительство школ, больниц, поликлиник, спортивных комплексов, закладка парков - все это предусмотрено в наших планах. Главное теперь, чтобы люди на местах с душой включились в эту работу.
Как Президент я дал все необходимые указания и предпринимаю меры. Подключились к этим делам и депутаты. В Азизбековском районе уже многое сделано. Но это только начало. Мы как бы закладываем основу предстоящей работы во всех сферах. Уверен, что в течение года, двух-трех лет все поселки полностью преобразятся внешне, улучшится уровень жизни граждан, будут полностью устранены проблемы, связанные со снабжением газом, электроэнергией. Дети должны учиться в хороших школах, а если люди нуждаются в лечении, то им следует оказывать медицинские услуги на высоком уровне. Так должны решаться все вопросы, связанные с повседневной жизнью граждан. И для этого, конечно, нужен мощный экономический потенциал. А он сейчас создается в Азербайджане. В настоящее время Азербайджан - самая динамично развивающаяся страна. Введен в эксплуатацию ставший реальностью нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, строительство которого началось по инициативе выдающегося лидера Гейдара Алиева. Это событие имеет для нас жизненно важное значение, то есть это историческое событие.
Будут повышены заработная плата, пенсии, на все другие социальные сферы выделены еще больше средств. Таким образом, люди станут жить еще лучше.
Религиозный деятель ахунд гаджи Аждар прочитал молитву за упокой души создателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося лидера Гейдара Алиева и сказал, что верующие всегда с уважением чтят память этого великого человека. Он подчеркнул, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев, посетивший в этот дорогой праздничный день Зиря, является первым в истории поселка государственным руководителем, побывавшим здесь. Он просил у Всевышнего ниспослать Президенту Азербайджана и его семье здоровья. Он сказал, что Мехрибан ханум стала здесь любимицей каждой семьи за ту работу, которую она осуществила в этом поселке.
ИЛЬХАМ АЛИЕВ: Для меня дорог каждый уголок Азербайджана, Баку. Я впервые посещаю Зиря, в то же время это первый приезд сюда Президента страны. Это - знаменательное событие. Теперь я буду почаще приезжать.
Конечно, Мехрибан ханум как депутат этого региона часто бывает здесь. Она очень активно работает с первого дня избрания депутатом.
Затем Президент Ильхам Алиев и Мехрибан ханум направились в центр поселка. Здесь их радушно встретили цветами.
Житель поселка Сабир Алиев тепло поздравил главу государства и наш народ по случаю ввода в действие нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан. Он сказал: Наши недоброжелатели с большим сомнением подходили к этому вопросу. Однако благодаря дальновидности, уму, воле выдающегося лидера этот вопрос нашел свое решение, что принесет благоденствие нашему народу. Гейдар Алиев всегда был нашей гордостью, да возрадует Аллах его душу.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что сдача в эксплуатацию трубопровода является большим событием, имеющим историческое значение для Азербайджана. Азербайджанский народ в дальнейшем, на протяжении долгих лет, десятилетий будет жить в благополучии.
Учительница Гюльзар Годжаева, обращаясь от имени жителей, сказала: Уважаемый Президент, от имени всех жителей древнего Зиря, имеющего более чем тысячелетнюю историю, сердечно приветствую горячо любимую не только азербайджанским народом, но и всеми жителями Зиря Мехрибан ханум - лидера быть может азербайджанок всего мира, которую всегда и с нетерпением ожидают в каждом поселке этого района. Сегодня Вас любят повсюду и искренне всюду ждут. Особое внимание и забота о нашем поселке - налицо. То, что Вы сегодня здесь, вызывает у всех нас безграничную радость. Действительно, наши сердца преисполнены большой гордостью. Сердечно поздравляем Вас по случаю Дня национального спасения, желаем Вам долгих лет жизни, здоровья.
Зиринцы сообщили, что по их единодушному желанию Мехрибан ханум избрана почетным жителем поселка.
Президент Азербайджана и его супруга осмотрели установленную в поселке по инициативе Фонда Гейдара Алиева мемориальную доску родившегося в Зиря народного художника, талантливого педагога Бабы Алиева, передавшего десяткам молодых людей секреты живописи. Члены семьи художника выразили Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге признательность и преподнесли на память Фонду Гейдара Алиева автопортрет Бабы Алиева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга сфотографировались на память с жителями поселка.
Мехрибан Алиева, информируя Президента Азербайджана, сказала: В последний раз на встрече с жителями мне сообщили, что в Зиря нет больницы. Сейчас этот вопрос внесен в государственную программу. Одну часть этого большого строящегося здания, перед которым мы находимся, займет детский сад, а в другой разместятся поликлиника, больница и родильный дом. Скорее всего, строительные работы завершатся в кратчайшие сроки.
Мехрибан ханум отметила, что на этой территории Фондом будут заложены парк и уголок отдыха, установлен бюст выдающегося лидера Гейдара Алиева, возведены социальные и спортивные объекты.
Исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алекберов подробно проинформировал Президента Азербайджана о проекте строительства.
Президент Ильхам Алиев дал поручения и рекомендации по своевременному завершению работы по строительству и благоустройству.
Президенту, интересовавшемуся вопросами, связанными с жизнью, основной занятостью жителей, было сообщено, что 80 процентов трудоспособного населения работают на предприятиях Государственной нефтяной компании. В последнее время в этой структуре в несколько раз повысилась заработная плата. У каждой семьи есть земельный участок, они занимаются и индивидуальным хозяйством.