Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Zirə qəsəbəsində aparılan tikinti-quruculuq işləri ilə tanış olublar
15.06.2006Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iyunun 15-də Bakının Əzizbəyov rayonunun Zirə və Binə qəsəbələrində bir sira yeni obyektlərin açılışında iştirak etmişlər.
Zirəlilər Prezident İlham Əliyevi və xanımını qəsəbənin girəcəyində milli memarlıq üslubunda tikilmiş alaqapı önündə səmimiyyətlə, gül-çiçəklə qarşıladılar.
Qəsəbənin ağbirçək sakini, təqaüdçü müəllimə vəsilə abbasova zirəlilər adından Azərbaycan Prezidentini və xanımını salamlayaraq dedi:
- Xoş gəlmisiniz. Milli qurtuluş günü - bu böyük bayram münasibətilə Sizi təbrik edir, xoş arzularımı bildirirəm. Bu bayramın nəticəsi olan bugünkü yaratdıqlarınız üçün Sizə minnətdarlığımı bildirirəm. Dövlətimizin başında həmişə Sizin kimi qədirbilən rəhbərin olmasını, xalq üçün görülən böyük işlərə hər zaman dayaq olmağınızı arzulayıram. Bu gün çox böyük işlər görürsünüz, nailiyyətlər qazanırsınız. Sizə bu yolda gələcəkdə də uğurlar diləyirəm. Bütün planlarınızın həyata keçəcəyinə ümid bəsləyir, inanırıq.
Mehriban xanım görüşlərin birində bizə söz vermişdi ki, bir neçə ildən sonra qəsəbəni tanınmaz vəziyyətdə, onun yaxşılığa doğru dəyişdiyini görəcəksiniz. İndi artıq bu, bizim üçün reallıqdır və onu gözümüzlə görürük. Buna görə bütün qəsəbə sakinləri və məktəbimizin müəllim kollektivi adından dərin minnətdarlığımızı bildirirəm.
Qəsəbə sakini Nazim Məmmədov rayonda son vaxtlar geniş vüsət alan quruculuq-abadlıq işlərinin sakinlərdə yüksək əhval-ruhiyyə doğurduğunu bildirdi, deputat kimi Mehriban xanımın bu sahədə şəxsi təşəbbüskarlığını xüsusi vurğuladı.
İLHAM ƏLİYEV: Mən də sizin hamınızı bayram münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Bu bayram günündə birlikdə olmağımız da çox boyük rəmzi xarakter daşıyır. Çünki Azərbaycanın hər bir yeri, hər bir qəsəbəsi gərək inkişaf etsin.
Bilirsiniz ki, Prezident kimi mən mütəmadi qaydada bölgələrə gedir, vəziyyətlə tanış oluram. Regionların inkişaf proqramı icra edilir. Bu yaxınlarda Bakıətrafı qəsəbələrin də inkişafına dair proqram qəbul olunub və artıq icrasına başlanmışdır. Çünki uzun illər ərzində Bakının xüsusilə uzaqda yerləşən qəsəbələrində o qədər də böyük inkişaf getmirdi. Sosial problemlər, insanların məişət problemləri, təhsil və səhiyyə ilə bağlı problemlər öz həllini gözləyir.
Bu gün artıq bütün Bakıətrafı qəsəbələrin yeni inkişaf dövrü başlayır. Yolların, elektrik xətlərinin çəkilməsi, məktəblərin, xəstəxanaların, poliklinikaların, idman komplekslərinin tikilməsi, parkların salınması - bütün bunlar bizim planlarımızda var. Əsas odur ki, indi yerlərdə olan insanlar da gərək bütün bu işlərə ürəklə qoşulsunlar.
Prezident kimi mən lazım olan bütün qərarları verdim və tədbirləri də görürəm. Millət vəkilləri də bu işlərə qoşulublar. Əzizbəyov rayonunda artıq böyük işlər görülübdür. Ancaq bu, işlərin hələ əvvəlidir. Biz bütün sahələrdə bu işlərin elə bil ki, təməlini qoyuruq. Əminəm ki, bir, iki, üç il ərzində bütün qəsəbələrin görkəmi tamamilə dəyişəcək, insanların həyat səviyyəsi yaxşılaşacaq, qaz, elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı problemlər tamamilə aradan qaldırılacaqdır. Uşaqlar yaxşı məktəblərdə oxumalıdır, əgər insanların müalicəyə ehtiyacı varsa, yüksək tibbi xidmət göstərilməlidir. İnsanın gündəlik həyatda təmasda olduğu bütün məsələlər ən yüksək səviyyədə həll edilməlidir. Bunu etmək üçün, əlbəttə, çox güclü iqtisadi potensial lazımdır. Bu da Azərbaycanda indi yaranır. Azərbaycan indi ən dinamik inkişaf edən ölkədir. Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə tikintisinə başlanmış və bu gün artıq reallığa çevrilmiş Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri işə düşübdür. Bu, bizim üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir, yəni tarixi bir hadisədir.
Maaşlar, pensiyalar artırılacaq, bütün başqa sosial bölmələrə daha çox vəsait ayrılacaqdır. Beləliklə, insanlar daha da yaxşı yaşayacaqlar.
Din xadimi axund hacı Əjdər müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin ruhuna dua oxudu, bu böyük insanın xatirəsini dindarların həmişə hörmətlə yad etdiyini söylədi. Bu əziz bayram günü Zirəyə gələn Azərbaycan Prezidentinin qəsəbənin tarixində buraya təşrif gətirən ilk dövlət rəhbəri olduğunu vurğuladı, ölkə başçısına, ailəsinə Allah-taaladan cansağlığı arzuladı. O dedi ki, Mehriban xanım bu qəsəbədə gördüyü işlərə görə artıq hər bir ailənin sevimlisinə çevrilmişdir.
İLHAM ƏLİYEV: Azərbaycanın, Bakının hər bir yeri mənim üçün əzizdir, doğmadır. Mən birinci dəfədir ki, Zirəyə gəlmişəm. Eyni zamanda, birinci dəfədir ki, Prezident buraya gəlir. Bu, əlamətdar hadisədir. Bundan sonra daha da tez-tez gələcəyəm.
Əlbəttə, bu bölgənin deputatı kimi Mehriban burada tez-tez olur. Deputat seçilən gündən çox fəal işə başlayıbdır.
Sonra Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım qəsəbənin mərkəzinə gəldilər. Burada onları gül-çiçək dəstələri ilə səmimiyyətlə qarşıladılar.
Qəsəbə sakini Sabir Əliyev Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəmərinin işə düşməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevi və xalqımızı səmimi qəlbdən təbrik etdi. Dedi ki, bədxahlarımız bu işə çox şübhə ilə yanaşırdılar. Ancaq ulu öndərin uzaqgörənliyi, zəkası, iradəsi sayəsində bu məsələ öz həllini tapdı və xalqımıza firavanlıq gətirəcəkdir. Heydər Əliyev həmişə bizim fəxrimiz olub, Allah onun ruhunu şad etsin.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, kəmərin istifadəyə verilməsi Azərbaycan üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən ən böyük hadisədir. Azərbaycan xalqı bundan sonra uzun illər, onilliklər ərzində firavan yaşayacaqdır.
Müəllimə Gülzar Qocayeva sakinlər adından müraciət edərək dedi: Hörmətli Prezident və nəinki Azərbaycan xalqı, bütün Zirə camaatı tərəfindən çox sevilən, bu rayonun hər bir qəsəbəsində həmişə səbirsizliklə gözlənilən, bəlkə də, dünya azərbaycanlı qadınlarının lideri olan Mehriban xanım, mən sizi yaşı min illəri ötən qədim Zirənin bütün sakinləri adından səmimi salamlayıram. Bu gün hər yerdə sizi sevirlər, hər yerdə səmimiyyətlə gözləyirlər. Qəsəbəmizə xüsusi diqqət və qayğınız göz qabağındadır. Bu gün elə burada olmağınız bizim hədsiz sevincimizə səbəb olur. Doğrudan da, hamımızın qəlbi böyük iftixar hissi ilə döyünür. Milli qurtuluş günü münasibətilə sizi səmimi qəlbdən təbrik edirik, sizə uzun ömür, cansağlığı arzulayırıq.
Zirəlilər camaatın yekdil arzusu ilə Mehriban xanımı qəsəbənin fəxri sakini seçdiklərini bildirdilər.
Azərbaycan Prezidenti və xanımı Zirədə doğulub boya-başa çatmış xalq rəssamı, onlarca gəncə rəssamlığın sirlərini öyrətmiş istedadlı pedaqoq Baba Əliyevin qəsəbədə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə qoyulmuş xatirə lövhəsinə baxdılar. Rəssamın ailə üzvləri Prezident İlham Əliyevə və xanımına minnətdarlıqlarını bildirdilər və Baba Əliyevin çəkdiyi avtoportreti xatirə olaraq Heydər Əliyev Fonduna bağışladılar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı qəsəbə sakinləri ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.
Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan Prezidentinə məlumat verərək dedi ki, son dəfə mən sakinlərlə görüşəndə bildirmişdilər ki, Zirədə xəstəxana yoxdur. İndi bu, dövlət proqramına salınıbdır. Qarşısında dayandığımız bu böyük, tikintisi yarımçıq binanın bir hissəsində uşaq bağçası olacaq, digər hissəsində isə poliklinika, xəstəxana və doğum evi yerləşəcəkdir. Yəqin ki, tikinti işləri çox qısa zamanda başa çatacaqdır.
Mehriban xanım Fond tərəfindən bu ərazidə həm də parkın, istirahət guşəsinin salınacağını, ulu öndər Heydər Əliyevin büstünün ucaldılacağını, digər sosial və idman obyektlərinin inşa olunacağını da bildirdi.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov Azərbaycan Prezidentinə tikililərin layihəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev tikinti-abadlıq işlərinin vaxtında başa çatdırılıması ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi.
Sakinlərin güzəranı, əsas məşğuliyyəti ilə bağlı məsələlərlə maraqlanan Prezidentə məlumat verildi ki, işləyən əhalinin 80 faizi Dövlət Neft Şirkətinin müəssisələrində çalışır. Son zamanlar bu strukturda əməkhaqqı bir neçə dəfə qaldırılmışdır. Hər ailənin torpaq sahəsi var, fərdi təsərrüfatla da məşğul olurlar.

President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva familiarized themselves with construction and development works in Zira settlement
15.06.2006On June 15, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended opening of several new units in Zira and Bina settlements of Azizbeyov district of Baku.
At the entry of Zira settlement, in front of the gateway built in national architectural style the residents sincerely met the President and First Lady, presented flowers to them.
Resident of the settlement, pensioner teacher Vasila Abbasova greeted the President and his spouse and said:
Welcome. I congratulate You on this great holiday - National Day of Salvation. I express my gratitude to You for the works You have done as a result of this holiday. I wish our state to be led always by an attentive leader like You, I wish You to support the works done for people. You gain very big assets today, implement very big works. I wish You success in this path. We hope and believe all Your plans will be realized.
In one of meetings Mrs Aliyeva promised that we will see in few years the settlement in fully another form, it will be changed positively. This is reality for us now and we see it. We express deep gratitude for this on behalf of the settlement residents and teaching staff of our school.
Settlement resident Nazim Mammadov said the reconstruction works implemented rapidly in the district lately caused high spirit of population, stressed personal initiative of Mehriban Aliyeva in this field as Member of Parliament.
ILHAM ALIYEV: I also sincerely congratulate you all on this holiday. It has a big symbolic sense that we are together in this holiday. Because every place, settlement of Azerbaijan must develop.
You know that I regularly visit regions and study the state as President. Regions development program is implemented. Program was recently adopted on development of Baku settlements and is under implementation. Because for long years settlements around Baku were not developed much. Social problems, domestic problems, education and health problems wait for their settlement.
New development era of all settlements around Baku starts today. Construction of roads, electric lines, schools, hospitals, polyclinics, sport complexes, parks - all these are our plans. The main is that people in places should willingly join these works.
As President I adopted all necessary decisions and take actions. MPs are involved in these actions. Big works were done in Azizbeyov district. But this is just beginning. We are as if laying foundation of these works in all fields. I am sure all settlements will be changed in a few years and people`s life will be improved, problems regarding gas, electricity supply settled. Children must attend to good school, high medical service provided if people need treatment. All issues people face in daily life must be settled in highest level. Very strong economic potential is required to do this. And this is being created in Azerbaijan. Azerbaijan develops now with highest rate. BTC pipeline construction of which started by initiative of genius leader Heydar Aliyev that is already reality has been commissioned. This has vital importance for us, this is historical event.
Wages, pensions will be lifted, more funds allocated to other social fields. Thus, people will live better.
Religious figure akhund hajji Ajdar said prayer for soul of constructor of independent Azerbaijan, great leader Heydar Aliyev, said the believers always honor the memory of this great man. He said the President of Azerbaijan coming to Zira on this holiday is the first head of state visiting the settlement, wished health to the President and his family. He noted Mrs Aliyeva is lovely member of every family for works she does in this settlement.
ILHAM ALIYEV: Every place in Azerbaijan, in Baku is native to me. I am in Zira for the first time. The President also comes here for the first time. This is remarkable event. I will visit frequently.
Of course, as deputy of this region Mehriban comes here often. She actively works since the day of election as MP.
Then, President Ilham Aliyev and Mehriban Aliyeva came to the center of the settlement. They were sincerely welcomed here, presented flowers.
Resident of the settlement Sabir Aliyev congratulated the President and nation on commissioning of BTC pipeline. He said: our enemies were suspicious about this project. But due to foresight, will and intellect of our great leader this issue was solved and it will bring prosperity to our people. Heydar Aliyev has always been pride for us, may God rest him in peace.
President Ilham Aliyev emphasized commissioning of the pipeline is historical event for Azerbaijan. Azerbaijani people will live in welfare for decades.
Teacher Gulzar Gojayeva said on behalf of residents: Dear President and Mrs Aliyeva, who is loved in all Azerbaijan, in Zira, in every settlement of this district and leader of world Azerbaijani women, I sincerely greet You on behalf of residents of Zira aging thousands of years. You are loved and sincerely waited everywhere. Your special care and attention to our settlement is evident. We are deeply happy that You are here today. We really are very proud. We sincerely congratulate You on National Salvation Day, wish You long life and health.
Zira residents said Mrs Mehriban Aliyeva was elected honor resident of the settlement upon unanimous desire of the residents.
President of Azerbaijan and his spouse saw the memorial board set on initiative of Heydar Aliyev Foundation in the settlement to talented pedagogue, people`s artist Baba Aliyev who was born in Zira and taught tens of youth secrets of painting. Members of family of the artist thanked the President and First Lady and presented the self-portrait painted by Baba Aliyev to Heydar Aliyev Foundation.
President Ilham Aliyev and his spouse were taken photo with residents.
Mrs Mehriban Aliyeva informed Azerbaijani President: in my last meeting with residents they said there is no hospital in the settlement. This was included in state program and there will be kindergarten in a part of this big building in front us, construction of which is incomplete and in another part there will be polyclinic, hospital and maternal home. Construction is likely to start soon.
Mrs Aliyeva noted within this area the park, rest corner will be built here by the Foundation, bust of great leader Heydar Aliyev will be set, other social and sport units constructed.
Executive director of Heydar Aliyev Foundation Anar Elekberov gave detailed information to the Azeri President on project of constructions.
President gave recommendations and instructions on timely completion of construction works.
The President, interested in life, major occupation of residents, was informed 80% of employed population works in units of State Oil Company. Wages have been lifted for several times in this structure lately. Every family got land area, deals with individual farm.