Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin açılışı olub
27.12.2008Dekabrın 27-də Bakıda, dənizkənarı Milli parkda Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin açılışı olmuşdur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak etmişdir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərkəzin açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Heydər Əliyev Fondunun milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması və dünyada geniş təbliği ilə bağlı reallaşdırdığı möhtəşəm layihələr sırasında xüsusi əhəmiyyəti olan bu mərkəzin inşası fondun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilmişdir. Belə bir mədəniyyət ocağının tikilməsi, muğamın daha da inkişaf etdirilməsi və təbliği üçün görkəmli xanəndələrin, muğam bilicilərinin iştirakı ilə “dəyirmi masa” keçirilmiş və Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin yaradılması qərara alınmışdı. Bundan sonra 2005-ci il aprelin 6-da Prezident İlham Əliyev Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin yaradılması haqqında sərəncam imzalamışdı. Beləliklə, xalqımızın qədim mədəni irsinin ölməz nümunəsi, Azərbaycan musiqisinin zəngin fəlsəfi təməl üzərində təşəkkül tapmasında əvəzsiz rol oynayan muğama möhtəşəm abidə ucaldılması istiqamətində ciddi addım atılmışdır. Azərbaycan muğamının bəşər mədəniyyətinin nadir inciləri ilə bir sırada YUNESKO-nun Dünya irs siyahısına daxil edilməsi isə bütövlükdə onun nə dərəcədə bənzərsiz sənət növü olduğunu bir daha təsdiqləyir.
2005-ci ilin avqustunda Prezident İlham Əliyevin və ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın, YUNESKO-nun baş direktoru Koişiro Matsuuranın iştirakı ilə təməli qoyulmuş Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ümumi sahəsi 7,5 min kvadratmetr olan üçmərtəbəli binadan ibarətdir. Binanın forması Azərbaycanın qədim musiqi alətlərindən olan tarın hissələrini xatırladır. Ən müasir texnologiyadan istifadə edilməklə tikilən bina üçün lazımi avadanlıq İtaliya, Avstriya, Fransa və Türkiyədən gətirilmişdir. İnşaat işləri zamanı 2 mindən çox müxtəlif ölçülü şüşədən istifadə olunmuşdur.
Prezident İlham Əliyev və xanımı mərkəz ilə yaxından tanış oldular. Bildirildi ki, Azərbaycan-YUNESKO əməkdaşlığının bəhrəsi olan Beynəlxalq Muğam Mərkəzində 350 yerlik konsert salonu, klub, 80 nəfərlik restoran, dərs otaqları, səsyazma studiyası vardır. Bina müasir havalandırma və istilik sistemləri ilə təchiz edilmişdir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva tarın qolunu xatırladan dəhlizdə Azərbaycanın görkəmli muğam ifaçılarının büstlərinə və “Ud” restoranına baxdılar.
Sonra Muğam Mərkəzinin konsert salonunda açılış mərasimi keçirildi.
Salona toplaşanlar Azərbaycan Prezidentini və xanımını hərarətli alqışlarla qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev mərasimdə nitq söylədi.
Mərasim muğam konserti ilə davam etdirildi.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimin sonunda Azərbaycanın qocaman, ustad muğam ifaçıları ilə görüşüb onları bu əlamətdar hadisə münasibətilə bir daha təbrik etdilər.

В Баку состоялось открытие Международного центра мугама
27 декабря в Баку, в приморском Национальном парке, состоялось открытие Международного центра мугама.
В церемонии принял участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева разрезали ленту в знак открытия центра.
Центр, которому принадлежит особое место среди реализуемых Фондом Гейдара Алиева грандиозных проектов по сохранению и широкой пропаганде в мире национально-духовных ценностей азербайджанского народа, построен по инициативе президента Фонда, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой. Идея создания Международного центра мугама обсуждалась во время «круглого стола» с участием известных ханенде и знатоков мугама, посвященного вопросам дальнейшего развития и пропаганды древнейшего жанра азербайджанской музыкальной культуры. 6 апреля 2005 года Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о создании в Баку Международного центра мугама. Таким образом, был предпринят серьезный шаг, направленный на возведение величественного памятника мугаму, сыгравшему неоценимую роль в становлении азербайджанской музыки на богатой философской основе. Включение азербайджанского мугама наряду с уникальными жемчужинами общечеловеческой культуры в Список мирового наследия ЮНЕСКО еще раз подтверждает, насколько неподражаемым видом искусства он является.
Международный центр мугама, фундамент которого был заложен в августе 2005 года с участием Президента Ильхама Алиева, первой леди страны Мехрибан Алиевой, генерального директора ЮНЕСКО Коиширо Мацууры, расположился в трехэтажном здании общей площадью 7,5 тысячи квадратных метров. По форме здание напоминает части тара – одного из древних азербайджанских музыкальных инструментов. Необходимое оборудование для здания, построенного с использованием современных технологий, завезено из Италии, Австрии, Франции и Турции. В ходе строительных работ было использовано более 2 тысяч стекол различных размеров.
Президент Ильхам Алиев и его супруга обстоятельно ознакомились с центром. Было отмечено, что в Международном центре мугама, являющемся результатом сотрудничества Азербайджана и ЮНЕСКО, имеются концертный зал на 350 мест, клуб, ресторан на 80 человек, учебные помещения, студия звукозаписи. Здание оснащено современными системами вентиляции и отопления.
В коридоре, напоминающем гриф тара, Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посмотрели бюсты известных азербайджанских исполнителей мугама и ресторан «Уд».
Затем в концертном зале Центра мугама состоялась церемония открытия.
Собравшиеся в зале встретили Президента Азербайджана и его супругу бурными аплодисментами.
Президент Ильхам Алиев выступил на церемонии с речью.
Церемония была продолжена концертом мугама.
По окончании церемонии Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились со старейшими азербайджанскими мастерами мугама и еще раз поздравили их со знаменательным событием.