13.06.2006İyunun 13-də Heydər Əliyev adına Sarayda Azərbaycan professional musiqisinin banisi, dahi Üzeyir Hacıbəyovun 120 illiyinə həsr edilmiş muğam konserti olmuşdur.
Salona toplaşanlar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı hərarətli alqışlarla qarşıladılar.
Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil olunmuş konsertdə xalq artistləri Möhlət Müslümovun (tar) və Fəxrəddin Dadaşovun (kamança) müşayiəti ilə xalq artistləri Arif Babayev, Ağaxan Abdullayev, Səkinə İsmayılova, Aygün Bayramova və Mənsum İbrahimovun ifasında səslənən muğamlar musiqi xəzinəmizin bənzərsiz incilərinin əzəmətini bir daha nümayiş etdirdi.
Üzeyir Hacıbəyovun 120 illiyi ilə əlaqədar "Space" televiziyasının keçirdiyi "Televiziya muğam müsabiqəsi-2005"in finalçılarının - Babək Niftəliyev, Vəfa Orucova, İlkin Əhmədov, Təyyar Bayramov, Qoçaq Əsgərov, Elnur Zeynalov, Elşad Aydınoğlu, Pərvaz İbrahimli, Zülfiyyə Məmmədova, Aytən Məhərrəmova, Bəyimxanım Mirzəyeva və Gülnar İsayevanın məharətli ifaları da xoş təsir bağışladı. Gənc ifaçıları istedadlı musiqiçilər - "Humay" mükafatı laureatları, tarzən Elçin Həşimov və kamançaçalan Elnur Əhmədov, habelə nağaraçalan Kamran Kərimov müşayiət edirdilər.
Xalq artisti Alim Qasımovun qızı Fərqanə ilə birgə çıxışı hərarətli alqışlarla qarşılandı.
Müvəffəqiyyətlə keçən konsert başa çatdıqdan sonra səhnə arxasına gələn Prezident İlham Əliyev muğam ifaçılarını təbrik edərək dedi:
- Çox gözəl konsert oldu. Hamımız müsabiqəni iki ay ərzində televiziya vasitəsilə izlədik. Bu, böyük hadisədir. Milli sərvətimiz olan muğam sənətimiz yaşayır və nə qədər ki, Azərbaycan xalqı yaşayacaq, muğam sənəti də yaşayacaqdır. Bu gün muğamın yeni dövrü başlayır. Mən hamınıza - həm ustadlara, həm də müsabiqə iştirakçılarına dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu konsertdə iki nəsil - həm ustadlarımız, həm də gənclərimiz, uşaqlarımız, balalarımız iştirak edirdilər. Çox gözəl bir konsert oldu. Həqiqətən, bütün salonda əhval-ruhiyyə çox yüksək idi. Ona görə dərin minnətdarlığımı bildirir və sizə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Xalq artistləri Arif Babayev, Mənsum İbrahimov Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edərək müraciətlə dedilər ki, cənab Prezident, bütün bunlar Sizin sayənizdə mümkün olmuş, hazırda muğamımız bu səviyyəyə yüksəlmişdir. Biz sənət adamlarıyıq. Yaşlılar, cavanlar - hamımız deyirik ki, Allah Sizə ömür versin, yüz yaşayasınız. Nə arzularınız varsa, hamısı həyata keçsin.
Onlar qədim muğam sənətimizin qorunub-saxlanması, zəngin tarixə malik ifaçılıq sənətinin gələcək nəsillərə çatdırılması, nəhayət, muğamın inkişafı, yeni ifaçılar nəslinin yetişdirilməsi sahəsində Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər və ona bir daha dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Mehriban xanımın rəhbərlik etdiyi həm Heydər Əliyev Fondu, həm də Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu tərəfindən müsabiqə təşkil olunmuşdur. Muğam Mərkəzi də tikiləcəkdir. Biz onun təməl daşını bərabər qoyduq. İndi yaxın zamanlarda tikinti başlayacaqdır və o, Muğam Mərkəzi kimi əbədi yaşayacaqdır.

13.06.2006Mugam concert was held on June 13 at Heydar Aliyev Palace on the 120th anniversary of genius Uzeyir Hajibeyov, founder of professional music of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva were warmly welcomed in the hall.
In the concert organized due to initiative and support of Heydar Aliyev Foundation and Azeri Culture Friends Foundation the mugam performed by people`s artists Arif Babayev, Agakhan Abdullayev, Sekina Ismailova, Aygun Bayramova and Mensum Ibrahimov that were accompanied by people`s artists Mohlat Muslumov in thar and Fakhraddin Dadashov in kaman showed once again the beauty of unique pearls of our music.
Performances by Babek Niftaliyev, Vefa Orujova, Ilkin Ahmadov, Teyyar Bayramov, Gochag Asgerov, Elnur Zeynalov, Elshad Aydinoglu, Pervaz Ibrahimli, Zulfiyya Mammadova, Aytan Maharramova, Beyimkhanim Mirzayeva and Gulnar Isayeva - finalists of `TV mugam contest - 2005` held by Space TV on the 120th anniversary of Uzeyir Hajibeyov were appreciated much. The young singers were accompanied by talented musicians - Humay Award laureates Elchin Hashimov in thar and Elnur Ahmadov in kaman.
Performance of people`s artist Alim Gasimov with his daughter Fergane was loudly applauded.
After the successful concert ended, President Ilham Aliyev, coming to the backstage, congratulated the mugam performers:
It was very nice concert. We all watched the contest on TV during 2 months. It is big event. Mugam that is our national wealth lives and it will live as long as Azerbaijani people lives. New era of mugam starts today. I express my deep gratitude to all you - both masters and contest participants. Two generations - our masters and youth, our children are present in this concert. It was very nice concert. Indeed, the spirit in the hall was high. That is why I express my deep gratitude and wish you success.
People`s artists Arif Babayev, Mensum Ibrahimov thanked the President and said: Mr President, all this were possible due to You, and our mugam reached this level. We are people of art. The elderly and youth - we all say God bless You. May all Your dreams come true.
They highly valued the works done by Mrs Mehriban Aliyeva, President of Heydar Aliyev Foundation and Azeri Culture Friends Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP, in field of protection of mugam, delivery of art of performance, possessing rich history, to future generations, development of mugam and education of new generation of singers and expressed deep gratitude to her.
President Ilham Aliyev noted the contest was organized by Heydar Aliyev Foundation and Azeri Culture Friends Foundation led by Mrs Mehriban Aliyeva. Mugam Center will be built as well. We laid its foundation together. Construction will soon start and it will live forever as Mugam Center.