08.06.2005Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun “Muğam dəstgahları” layihəsi çərçivəsində iyunun 8-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında növbəti muğam axşamı təşkil edilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva konsertdə olmuşdur.
Budəfəki muğam axşamında cavan nəslə mənsub ifaçılar - respublikanın əməkdar artisti Aygün Bayramova və Zabit Nəbizadə çıxış etmişlər. Musiqisevərlər Aygün Bayramovanın ifasında “Şahnaz” və “Kəsmə şikəstə”, Zabit Nəbizadənin oxuduğu “Çahargah” muğamlarını hərarətlə, dəfələrlə sürəkli alqışlarla qarşıladılar. Bu alqışlarda xanəndələri ustalıqla müşayiət edən tarzənlər Elçin Haşımov və Ələsgər Məmmədovun, kamançaçalanlar Elnur Əhmədov və Xəyyam Məmmədovun, digər musiqiçilərin də payı vardı.
Musiqi sənətimizin baş tacı olan muğamların qorunub saxlanması və təbliğinə son dövrdə göstərilən diqqət və qayğı həm ictimaiyyət, həm də incəsənət xadimləri tərəfindən çox böyük razılıqla qarşılanır və haqlı olaraq deyilir ki, "Muğamatın keşiyində duranları min yaşasın".
Konsertdən sonra respublikamızın bir qrup tanınmış ağsaqqal sənətçisi Mehriban xanım Əliyevaya yaxınlaşaraq, xalqımızın milli mədəniyyətinin, misilsiz sərvəti olan muğamlarımızın dünyada təbliği sahəsində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdilər və ona dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

08.06.2005Next mugham evening was arranged on June 8 at Azerbaijan State Philharmonic named after Muslum Magomayev in frame of the project 'Mugham destgahs' of Foundation of Friends of Azerbaijani Culture.
President of Heydar Aliyev Foundation and Foundation of Friends of Azerbaijani Culture, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the concert.
In this mugham evening singers of young generation - honored artist of republic Aygun Bayramova and Zabit Nebizade performed. Music lovers welcomed with warm and loud applauses the mughams 'Shahnaz' and 'Kesme shikeste' performed by Aygun Bayramova and 'Chahagah' in performance of Zabit Nebizade. Tar players Elchin Hashimov and Elesger Mammadov, kaman players Elnur Ahmadov and Khayyam Mammadov that masterly accompanied the singers, and other musicians shared these applauses.
Attention and care recently shown to protection and popularization of the mughams, which are crown of our music art, is welcomed with big satisfaction by both community and figures of art and it is rightly said that 'Long live those guarding the mughams'.
After the concert a group of famous elder artists of our republic came to Mrs Mehriban Aliyeva, highly valued the works she does in field of propaganda in the world of our mughams that are unique wealth of national culture of our people and expressed their deep gratitude to her.