Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Qadınlar – mədəniyyətlərarası dialoqun əsas təmsilçiləri” mövzusunda sessiya
Aprelin 8-də Bakıda, “Gülüstan” sarayında Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Qadınlar – mədəniyyətlərarası dialoqun əsas təmsilçiləri” mövzusunda sessiya keçirilib.
Mehriban Əliyeva sessiyada çıxış edib:
İlk növbədə, Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun bütün iştirakçılarını salamlayıram. Forumda iştirak etmək üçün ölkəmizə gələn bütün qonaqlara “Azərbaycana xoş gəlmisiniz!” deyirəm. Ümidvaram ki, bu Forum həqiqətən də real dialoqun inkişafına öz layiqli töhfəsini verəcək və Forumun yekunları əsasında konkret işlər, konkret tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
Son illər Bakı əsl dialoq məkanına çevrilmişdir. Yaxın keçmişə nəzər salaraq, bir sıra beynəlxalq tədbirləri sadalaya bilərik. Keçən il ölkəmizdə dünya dini liderlərinin Bakı sammiti keçirilmişdir. 2009-cu il Bakı İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı elan olunmuşdu. Həmin il İslam Konfransı Təşkilatına üzv olan ölkələrin və həm də Avropa dövlətlərinin mədəniyyət nazirlərinin toplantısı keçirilmişdir. 2008-ci ildə bu salonda bütün qitələri əhatə edən beynəlxalq qadın konfransı keçirilmiş və mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların roluna dair Bakı Bəyannaməsi qəbul edilmişdir.
Əslində, belə tədbirlərin keçirilməsi üçün Azərbaycanda həm güclü zəmin, həm də əlverişli mühit mövcuddur. Qədim dövrdən bu günə qədər Azərbaycan bütün dünyaya açıq olan bir diyar kimi tanınır və ölkəmizdə hökm sürən yüksək tolerantlıq mühitini insanlarımızla ilk təmasdan hiss etmək mümkündür. Bakıda yanbayan yerləşən müsəlman məscidi, katolik kastyolu, pravoslav kilsəsi, yəhudi sinaqoqu bu mühitin həm sübutu, həm də nəticəsidir.
Bu gün mən bu Forumun təşkilində əməyi olan hər bir insana öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Forumu dəstəkləyən bütün beynəlxalq təşkilatlara təşəkkürümü bildirirəm və ümidvaram ki, Forum xalqlar, millətlər, dövlətlər arasında formalaşan sağlam münasibətlərə xidmət edən növbəti bir addım olacaqdır.
Əziz dostlar, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoq indi dünyada ən aktual və ən populyar mövzulardan biridir. Bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində bu problemə həsr olunmuş “dəyirmi masa”lar, konfranslar, forumlar keçirilir. Şübhəsiz ki, hər bir belə görüş alqışlanmalı və dəstəklənməlidir. Ən azı ona görə ki, hər bir belə görüş özlüyündə bir növ dialoqdur.
Ancaq bu mövzu tez-tez gündəmə gətirilsə də, əfsuslar ki, mövcud vəziyyətə onun təsiri olduqca azdır. Bu fikri təsdiqləmək üçün heç bir araşdırma aparmaq lazım deyil. Sadəcə, istənilən televiziya kanalına, yaxud internetə müraciət etmək kifayətdir və hər bir informasiya agentliyinin xəbərləri bu fikri təsdiqləyəcəkdir.
Düşmənçilik, dözümsüzlük, etnik təmizləmələr, soyqırımı, müharibələr bugünkü dünyanın reallığıdır. Bu gün dünyada qarşıdurmaların və münaqişələrin sayı azalmır, əfsuslar olsun ki, artır. Əlbəttə, belə olan halda dialoq mövzusuna qatılan insanların - siyasətçilərin, dini və ictimai xadimlərin, alimlərin, sadə insanların, vətəndaşların sayı ildən-ilə artır. Bu da öz növbəsində gündəmə müxtəlif fərziyyələr, təkliflər, ssenarilər gətirir. Misal üçün, bir qrup alim əmindir ki, sivilizasiyalararası mövcud olan ziddiyyətlər mütləq qarşıdurma və münaqişə ilə bitəcək, dialoq imkanları artıq tükənməkdədir və belə bir multikulturoloji cəmiyyətin perspektivləri yoxdur.
Digər fikir ondan ibarətdir ki, qarşıdurmaların qabağını almaq üçün dünyanın bütün ölkələri Qərb modelini özünə örnək götürməlidir. Şübhəsiz ki, Qərbin demokratiya və azadlıq ideyaları, inkişafı və yüksək yaşam səviyyəsi təqdirəlayiqdir və bu, bu gün dünyada mövcud olan mütərəqqi bir modeldir. Lakin biz hamımız yaxşı anlayırıq ki, bütün bəşəriyyətin belə yaşaması mümkün deyildir. Buna, ilk növbədə, bu gün dünyada mövcud olan resurslar imkan verməz və hətta biz geosiyasi, tarixi, mədəni amilləri də unutmamalıyıq.
Üçüncü bir nəzər ondan ibarətdir ki, bu gün Qərbin bütün uğurları, o cümlədən elm, texnologiya, inkişaf sahəsindəki uğurları uzunmüddətli, tarix boyu müstəmləkəçilik siyasətinin nəticəsidir. Əlbəttə, belə yanaşma ilə də razılaşmaq mümkün deyil, belə fikirlər bizi gələcəyə yox, yalnız keçmişə aparır.
Fikrimcə, bütün bu yanaşmalar dialoqun qurulmasına xidmət etmir. Əskinə, yeni münaqişələrə, yeni qarşıdurmalara zəmin yaradır. Bu gün heç kim üçün sirr deyil ki, hər bir belə konsepsiyanın arxasında müəyyən siyasət, müəyyən siyasi qüvvələr və siyasi ambisiyalar durur. Fikrimcə, bu meyil müasir dünyada bir çox ciddi çağırışlar və təhlükələr yaradır.
Biz elə bir dövrdə yaşayırıq ki, hətta insanların ən müqəddəs, ən ülvi hissləri ilə oynamaq istəyənlər də tapılır. Bizim hər birimiz müxtəlif dinə mənsubuq və bu dinlərin dəyər sistemləri olduqca yaxındır. Biz müxtəlif dinlərdə bir Tanrıya dua edirik və dualarımızın mahiyyəti də eynidir. Lakin biz bu gün insanlıqdan kənar və ağlasığmaz bir faktla üzləşirik. Özünü din xadimi adlandıran biri müqəddəs kitabı – “Qurani-Kərim”i oda atıb yandırır. Nədir belə hərəkətin adı? Nədir onun məqsədi? Hansı siyasi qüvvələrin sifarişidir bu? Belə insanlar nəyə və kimə xidmət edirlər? Ancaq biz belə bir dəhşətli halın, hadisənin dünya ictimaiyyəti tərəfindən qəti şəkildə pislənməsi ilə də rastlaşmadıq. Nəticədə cəzasız qəddarlıq bir az da, daha da dəhşətli qəddarlıqla nəticələndi və biz bunun da şahidi olduq.
Hesab edirəm ki, zəmanəmizin ən böyük təhlükələrindən biri dinin siyasiləşdirilməsidir. Müxtəlif ekstremist qüvvələr və şüarlar din şüarları altında gündəmə gətirilməməlidir. Tamamilə aydındır ki, belə hərəkətlər, belə hallar dialoqa, normal münasibətlərə zidd olan hərəkətlərdir və yalnız yeni qarşıdurmalar üçün zəmin yaradır.
Əziz qonaqlar, bugünkü mövzuda suallar cavablardan çoxdur. Ancaq bir şey tamamilə aydındır ki, artıq mədəniyyətlərarası dialoq sırf kulturoloji problem çərçivəsindən çıxıb, böyük siyasətin probleminə çevrilibdir. Bu gün qloballaşan dünya artıq reallıqdır. Kimsə bunu alqışlayır, kimsə böyük bəla hesab edir. Lakin hər birimiz bu dəyişiklikləri öz həyatımızda hiss edirik. Xüsusilə də məkan və zaman anlayışında, gec-tez, yaxın-uzaq anlayışlarımızda biz bunu hiss edirik.
Fikrimcə, bu gün hər birimiz çox yaxşı dərk etməliyik ki, biz öz ölkəmizin vətəndaşı olmaqla yanaşı, bəşəriyyət adlı bir ailənin üzvüyük. Qloballaşma prosesi hər birimizi böyük və ümumi bir məkanın sakinlərinə çeviribdir. Bu məkanda insanlararası, dövlətlərarası, xalqlararası dialoq məhz etik normal, haqq-ədalət prinsipləri əsasında qurulmalıdır.
İndi dünyada həm siyasətdə, həm iqtisadiyyatda hökm sürən qanunlar, əfsuslar olsun ki, ədalətdən və etik normalardan çox uzaqdır. Əgər bu gün biz qlobal etika fərziyyəsi təklif ediriksə, - bu, bəlkə də bu gün bir növ utopiya kimi səslənir. Lakin gəlin xatırlayaq ki, bəşəriyyətin bugünkü bir çox nailiyyətləri əsasını vaxtilə məhz utopiya kimi qiymətləndirilən hərəkətlərdən və fikirlərdən götürür. Vaxtilə qadın hərəkatı, genderlik, bərabərlik hərəkatını başlayanda, çoxları bunu perspektivsiz utopiya kimi qiymətləndirirdi. Lakin bu gün bu sahədə əldə edilən nailiyyətlər belə yanaşmanın yanlış olduğunu sübut edir.
Əziz dostlar, biz bu gün qlobal etikadan danışırıqsa, bu, yenə də elmi bir fərziyyə ola bilər və yenə də burada suallar cavablardan çoxdur. Lakin mən əminəm ki, əgər biz sabahı düşünürüksə, gələcək nəsillər qarşısında öz məsuliyyətimizi dərk ediriksə, biz xalqlararası, millətlərarası münasibətləri məhz etika və ədalət platformasında qurmağa çalışmalıyıq. Bu, uzunmüddətli və ağır prosesdir. Lakin hər bir uzun yol ilk addımdan başlayır. Fikrimcə, hər birimiz öz əməllərimizlə kiçik də olsa, bu addımı atmalıyıq. Bunun üçün yalnız həmrəylik və xoş niyyət lazımdır. Mən əminəm ki, məhz bu halda humanizm və ədalət əsasında konstruktiv dialoqun qurulması mümkündür.

A session on the subject of "Women as key agents of intercultural dialogue" within the frame of the World Forum on Intercultural Dialogue
A session was held on the subject of "Women as key agents of intercultural dialogue" within the frame  of the World Forum on Intercultural Dialogue at Gulustan palace in Baku, April 8.
- Ladies and gentlemen,
I first of all greet all participants of the World Forum on Intercultural Dialogue. I say ‘Welcome to Azerbaijan!’ to all guests having arrived in our country to attend the Forum. I hope the Forum will really contribute to the development of the real dialogue and concrete measures will be taken in the basis of the Forum’s outcomes.
Over the recent years, Baku became a center of dialogue. Taking a tour to the near past, we can list a number of international events. Baku hosted the World Summit of Religious Leaders in 2010. Baku was declared the Capital of Islamic Culture in 2009. It became a venue for the Meeting of the Culture Ministers of the Organization of Islamic Conference (OIC) in 2009 and the Meeting of the Culture Ministers of the Council of Europe in 2008. The country also hosted the International Women's Conference in 2008 with representatives from all continents. The Conference adopted the Baku Declaration on the women’s role in intercultural dialogue.
To conduct such activities there is solid foundation, as well as a favorable environment in Azerbaijan. From ancient times to the present day Azerbaijan is known as a country open to the world. One can be witness of a high tolerance dominating in our country from the first minutes of communication with our citizens. Muslim mosque, a Catholic church, Orthodox church and Jewish synagogue that are located alongside in Baku is evidence to this.
I express my deep thanks to everyone involved in the organization of this forum. I thank all the international organizations for their support to the Forum and I hope the Forum will be the next step serving the sound relations of peoples, nations and states.
Dear friends, dialogue of cultures and civilizations is one of the topical issues in the world now. Round tables, forums, conferences dedicated to this problem are held in different countries. Every such meeting should be welcomed and supported. At least, because every such meeting is a kind of dialogue.
Unfortunately, the influence of this topic on the current situation is pretty weak, even if that is often discussed. There is no need for any research to verify this view. It is enough to watch any TV channel or visit Internet and news from every news agency will verify this opinion.
Hostility, intolerance, ethnic cleansings, genocides, wars are the realities of the world. A number of confrontations and conflicts does not drop, unfortunately, rises. In this event, the number of citizens, ordinary persons, politicians, religious and public figures, scientists joining the theme of dialogue increases yearly. In its turn it puts different versions, proposals, scenarios on the agenda. For instance, a group of scientists is sure that contradictions existing among the civilizations will absolutely bring to confrontation and conflict. The dialogue opportunities are ending and such a multiculturological society has no future.
Another vision says to prevent confrontations all the countries in the world should follow the West model. Of course, Western democracy and liberty ideals, development and high living standard are highly valued and today this is a progressive model in the globe. But we all well understand that not all the humanity can exist this way. First of all the resources existing in the world today could not allow this and we should not forget about geopolitical, historical, cultural factors too.
According to the third view, all successes of West, including in the field of science, technology, development is the result of the long-term colonialist policy. Surely, it is impossible to agree with such approach, such visions take us to the past only, not into the future.
To me, all these approaches do not serve the construction of the dialogue, vice versa, bring to new conflicts, confrontations. Everyone knows that every such concept bases on certain policy, political forces and ambitions. I think, this course creates a number of serious challenges and dangers in the modern world.
We live in such a time that there are ones wanting to play with the most sacred humane feelings. Each of us belong to different religion and all of religions are close to each other, we – human beings believe in different religions, but pray to one God. Essence of our prayers is the same. Unfortunately today we face with the fact, which doesn’t go in the humanity. A man, who names himself as a religious figure, burnt Holy Quran. How can this action be named? What is his goal? What forces ordered it? Much to my regret, the international community didn’t react to the burning of Holy Quran and didn’t make comment. As a result, the unpunished cruelty brought to more horrible cruelty and we witnessed that too.
I think, one of the biggest problems today is politicization of religion. Various extremist forces and slogans should not be put on the agenda under the slogan of religion. It is quite clear that such actions damage the dialogue, normal relations and bring to new confrontations only.
Dear guests, questions on today’s topic are more than answers. But one thing is quite clear that the intercultural dialogue is already beyond the culturological problem and has become the problem of big politics. The globalizing world is a reality today. Some welcome this, some consider big disaster. But we all feel these changes in our life, in particular in the notions of place and time, soon and late, near and far.
In my opinion, each of us should understand very well that beside being the citizen of our country, we are the member of a family called universe. The process of globalization has changed each of us into residents of a large and common place. The dialogue of men, states, nations in this place should be built just in the basis of ethical normal, justice principles.
Unfortunately, laws dominating today in politics and economics in the globe are too far from justice and ethical norms. If we advance today the global ethics hypothesis, it may sound like utopia. But let’s remember that a number of achievements of the mankind are sourced from actions and ideas assessed like utopia in the beginning. Women’s movement, gender affair, equality movement were in due time considered by majority like utopia without future. But achievements gained today in this sphere prove that such an approach is wrong.
Dear friends, if we are talking of the global ethics, it can again be a scientific hypothesis and questions are still more than answers here. But I am sure that if we think about tomorrow, understand our responsibility before the future generations, we should try to build the relations of nations and peoples in the platform of ethics and justice. This is a long and hard process. But every long way begins from the first step. I think, each of us should take this step with our deeds. It needs solidarity and good will only. I believe, only in this case, in the basis of humanism and justice the constructive dialogue can be set up.