Mehriban Əliyeva və Latviyanın birinci xanımı Lilita Zatlere Müasir İncəsənət Muzeyi ilə tanış olublar
11.05.2011Mayın 11-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva və ölkəmizdə səfərdə olan Latviyanın birinci xanımı Lilita Zatlere Müasir İncəsənət Muzeyində olmuşlar.
Qonağa məlumat verilmişdir ki, buradakı ekspozisiyanın əsasını XX əsrin ikinci yarısından bu günədək yaradılmış ən yaxşı avanqard rəsm və heykəltəraşlıq əsərləri təşkil edir. Muzeydə Azərbaycanın adlı-sanlı və gənc, əsasən avanqard üslubda işləyən rəssam və heykəltəraşlarının 1000-dək işi toplanmışdır.
Qərbi Avropa incəsənəti salonunda isə Pablo Pikasso, Salvador Dali, Mark Şaqal kimi dahi klassiklərin əsərləri nümayiş etdirilir.
Dizayn müəllifi tanınmış rəssam Altay Sadıqzadə olan bu mədəniyyət məbədində uşaq incəsənəti salonu, kitabxana, videosalon, restoran və art-kafe də fəaliyyət göstərir.
Qonaq Azərbaycanın xalq rəssamları Səttar Bəhlulzadə, Böyükağa Mirzəzadə, Elmira Şahtaxtinskaya, Tahir Salahov, Ömər Eldarov, Nadir Əbdürrəhmanovun, bir çox digər fırça və tişə ustalarının əsərləri ilə tanış olmuşdur.
Azərbaycanın və Latviyanın birinci xanımları Müasir İncəsənət Muzeyində açılmış “Van Cleef & Arpels” şirkətinin tarixi sənət kolleksiyasının və azərbaycanlı Əməkdar Rəssam Əliyar Əlimirzəyevin biri digərindən maraqlı əsərlərinin təqdim olunduğu “Sənət inciləri” sərgisinə də baxmışlar.
Bildirilmişdir ki, “Sənət inciləri” sərgisi eyni yaradıcı ideyanı paylaşan iki fərqli ifadə tərzini bir araya gətirməklə Fransa və Azərbaycan arasında mədəni dialoqu nümayiş etdirir. Bu yaradıcı ideyanın bir qolu “Van Cleef & Arpels” Evinin zərgərlik məmulatlarında, digər qolu isə Azərbaycan rəssamı Əliyar Əlimirzəyevin əsərlərində təcəssüm tapmışdır. Buna görə də həm Ə.Əlimirzəyevin əsərləri, həm də “Van Cleef & Arpels”in nadir sənət nümunələri bir-birini heyrətamiz şəkildə tamamlayır.
“Van Cleef & Arpels”in yaradıcılıq dünyasının əsasını təşkil edən dörd əsas mövzuda – “Təbiət”, “Şərq dünyası”, “Yüksək moda” və “Görünməz çərçivə” üzrə təqdim edilən zinət əşyaları ilə tanışlıqdan sonra Azərbaycanın və Latviyanın birinci xanımları rəssam Əliyar Əlimirzəyevin əsərlərinə baxdılar.

Мехрибан Алиева и первая леди Латвии Лилита Затлере побывали в Музее современного искусства
11.05.201111 мая первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева и находящаяся в нашей стране с визитом первая леди Латвии Лилита Затлере побывали в Музее современного искусства.
Гостье было сообщено, что основу экспозиции Музея составляют лучшие авангардные живописные и скульптурные произведения, созданные со второй половины ХХ века по настоящее время. В музее собрано около 1000 работ маститых и молодых художников и скульпторов Азербайджана, работающих, главным образом, в авангардном стиле.
В зале западноевропейского искусства демонстрируются произведения таких гениальных классиков, как Пабло Пикассо, Сальвадор Дали, Марк Шагал.
В этом храме искусства, автором дизайна которого является известный художник Алтай Садыхзаде, также действуют зал детского творчества, библиотека, видеосалон, ресторан и арт-кафе.
Гостья ознакомилась с произведениями народных художников Азербайджана - Саттара Бахлулзаде, Беюкаги Мирзазаде, Эльмиры Шахтахтинской, Таира Салахова, Омара Эльдарова, Надира Абдурахманова и многих других мастеров кисти и скульпторов.
Первые леди Азербайджана и Латвии также посмотрели выставку «Шедевры искусства», на которой демонстрируются историческая коллекция произведений компании VanCleef & Arpels и очень интересные произведения азербайджанского мастера, заслуженного художника Алияра Алимирзоева.
Отмечалось, что выставка «Шедевры искусства», соединяя два разных стиля выражения, разделяющих одну и ту же творческую идею, демонстрирует культурный диалог между Францией и Азербайджаном. Одна ветвь этой творческой идеи нашла олицетворение в ювелирной продукции VanCleef & Arpels, а другая – в произведениях азербайджанского художника Алияра Алимирзоева. Поэтому произведения А.Алимирзоева и уникальные образцы искусства VanCleef & Arpels поразительно дополняют друг друга.
После ознакомления с представленными ювелирными изделиями, посвященными четырем основным темам, которые составляют основу творческого мира VanCleef & Arpels: Природа, Восточный мир, Высокая мода и Невидимые рамки, первые леди Азербайджана и Латвии посмотрели произведения Алияра Алимирзоева.