“Buta” sarayında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 7 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib
Mayın 10-da “Buta” sarayında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 88-ci ildönümü və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 7 illiyi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilmişdir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişlər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva, ailə üzvləri və Latviyanın birinci xanımı Lilita Zatlere xatirə şəkli çəkdirdilər.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, xarici ölkələrdən dəvət olunmuş nüfuzlu qonaqların iştirak etdikləri tədbir ümummilli lider Heydər Əliyevin şərəfli ömür yolunun müxtəlif anlarını əks etdirən fotoxronikanın nümayişi ilə başladı.
Mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva çıxış edərək müstəqil Azərbaycanın mövcud olduğu 20 il ərzində ölkəmizin böyük uğurlar qazandığını bildirdi. Bu gün Azərbaycanın güclü bir dövlət olduğunu vurğulayan Mehriban xanım Əliyeva dedi ki, biz müasir tariximizin hər bir səhifəsində dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin silinməz izlərini görürük. Müstəqilliyimizin ilk illərindəki kəşməkəşli vəziyyəti xatırladan Heydər Əliyev Fondunun prezidenti bildirdi ki, ümummilli liderimiz Azərbaycanı böyük bəlalardan xilas etmiş və xalqa güvənərək yeni, müasir tariximizin şanlı səhifələrini yazmağa başlamışdır.
Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ömür yolunun xalqa və Vətənə xidmət rəmzinə çevrildiyini vurğulayan Mehriban xanım Əliyeva ulu öndərin adını daşıyan Fondun 7 illik fəaliyyətini xatırlatdı. Azərbaycanın birinci xanımı dedi ki, Fond ötən il də bir sıra irimiqyaslı layihələr həyata keçirmişdir. Mehriban xanım vurğuladı ki, ötən 7 ildə Fondun ən böyük uğuru Azərbaycan xalqının inamını və hörmətini qazanmasıdır.
Sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş olundu.
Prezident İlham Əliyev mərasimdə nitq söylədi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin ölməz xatirəsinə Azərbaycan xalqının dərin hörmət və ehtiramını ifadə edən dövlətimizin başçısı dedi ki, ümummilli lider bütün dövrlərdə doğma xalqına, Vətəninə sədaqətlə xidmət edib. Onun xidmətləri sayəsində Azərbaycan Sovet İttifaqında inkişaf baxımından ən qabaqcıl yerlərə çıxdı, ölkəmizin həyatının bir çox sahələrində sürətli inkişaf müşahidə olundu və beləliklə, ötən əsrin 70-ci illəri tariximizdə tərəqqi dövrü kimi qaldı. O, Sovet İttifaqının ali rəhbərliyində təmsil olunanda da Azərbaycanın inkişafı yolunda mühüm addımlar atdı, onun vəzifədən kənarlaşdırılmasından sonra isə ölkəmiz müxtəlif problemlərlə üzləşdi, Dağlıq Qarabağda separatizm meyilləri gücləndi. “Lakin Heydər Əliyevin Azərbaycana verdiyi töhfələr xalqın ürəyində yaşayırdı”,- deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, ulu öndər bütün dövrlərdə şərəflə yaşayıb, bütün sınaqlardan üzüağ çıxıb.
Ümummilli liderin Azərbaycanın siyasi hakimiyyətinə qayıdışını zamanın və xalqın tələbi olduğunu bildirən dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, əgər o vaxt Heydər Əliyevin qətiyyəti, cəsarəti və siyasi nüfuzu olmasaydı, müstəqilliyimiz əldən gedə bilərdi. 1993-2003-cü illərin Azərbaycanda sabitlik və inkişaf illəri kimi tarixdə qaldığını deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin əsasları məhz 1993-cü ildə qoyulmuşdur və o vaxtdan bu günə qədər Azərbaycan yalnız inkişaf yolu ilə gedir.
Müstəqilliyin bizim üçün ən böyük sərvət olduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, bu gün inkişaf edən, güclənən Azərbaycan Heydər Əliyevin xatirəsinə olan hörmətimizin ən gözəl nümunəsidir. Biz bu yolla gedəcəyik. Heydər Əliyevin siyasəti Azərbaycanda yaşayacaqdır. Biz bu yoldan dönməyəcəyik, Heydər Əliyev siyasətinə daim sadiq qalacağıq.
Sonra Heydər Əliyev mükafatının təqdimatı oldu.
Heydər Əliyev Mükafatı Komissiyasının qərarı və Prezident İlham Əliyevin 2011-ci il 10 may tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə yazıçı Anar Rəsul oğlu Rzayev Heydər Əliyev Mükafatı ilə təltif olundu.
Dövlətimizin başçısı mükafatı Anar Rzayevə təqdim etdi.
Mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş olundu.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun 2009-cu ildə təsis etdiyi “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2011-ci il qalibləri elan olundu.
İlk nominasiyada qalib ümumbəşəri dəyərlərin qorunub saxlanılmasına, sivilizasiyalararası dialoqun genişləndirilməsinə, ölkəmizin YUNESKO ilə əlaqələrinin inkişafına, mədəniyyətlərarası mübadilədə Azərbaycanın uğurlu təqdimatına verdiyi töhfələrə görə YUNESKO-nun keçmiş baş direktoru Koişiro Matsuura elan olundu.
Növbəti nominasiyanın qalibi isə elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əlaqələrin yaradılması və xalqlar arasında dialoqun qurulmasında səmərəli fəaliyyətinə görə İSESKO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveycri elan edildi.
Hər iki qalibə Heydər Əliyev Fondunun beynəlxalq mükafatını Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva təqdim etdi.
Mükafatlandırma mərasimindən sonra Xalq Artisti Teymur Göyçayevin rəhbərliyi ilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət kamera orkestrinin konserti oldu. Konsertdə dünya şöhrətli “İl-divo” qrupunun və Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, istedadlı tenor Samir Cəfərovun ifaları da maraqla qarşılandı.

Solemn ceremony held at Buta Palace on the 88th birthday of national leader Heydar Aliyev and the 7th anniversary of establishment of Heydar Aliyev Foundation
Solemn ceremony on the 88th birthday of national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and the 7th anniversary of establishment of Heydar Aliyev Foundationwas held at Buta Palace, May 10.
President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, the family members posed for photos with First Lady of Latvia Lilita Zatlere.
The event, with attendance of state and government officials and foreign guests, started off with a video featuring different periods of Heydar Aliyev’s glorious life path.
Speaking at the ceremony, Azerbaijan’s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP Mehriban Aliyeva noted that over 20 years of existence of independent Azerbaijan has gained great achievements. Stressing that Azerbaijan is a strong state, Mehriban Aliyeva said: "On every page of our modern history we can see the indelible traces of genius Heydar Aliyev”. Recalling the difficult situation in the first years of our independence, President of Heydar Aliyev Foundation noted that Azerbaijan’s national leader freed from the big disasters and, relying on the people, began to write a glorious page of our new, modern history.
Noting that the career of genius personality Heydar Aliyev became the symbol of service to the people and homeland, Mrs Aliyeva recalled the 7-year operation of the Foundation named after the great leader. The First Lady of Azerbaijan said that the Foundation has implemented a number of large-scale projects and in the past year. Mehriban Aliyeva underlined that the biggest success of the Foundation for the past 7 years has been winning the confidence and respect of the Azerbaijani people.
Then, a film about the activities of national leader Heydar Aliyev was presented.
President Ilham Aliyev delivered a speech at the event.
Expressing deep respect and reverence of the people of Azerbaijan to the immortal memory of great leader Heydar Aliyev, the President noted that the national leader always faithfully served his people and homeland. Due to his merits, Azerbaijan reached the most advanced place in the Soviet Union from a development perspective, in many spheres of life our country has developed rapidly, and thus 70 years of the last century, have remained in our history as a period of progress. Entering the top leadership of the Soviet Union, he also made important steps towards the development of Azerbaijan. But after his removal from office, our country faced various problems, separatist tendencies in Daghlig Garabagh intensified. "However, the merits of Heydar Aliyev for Azerbaijan lived in the heart of the people" - said President Ilham Aliyev, adding that the great leader always lived with dignity, with honor, overcame all the trials.
Noting that the return of the national leader to the political power in Azerbaijan has been a demand of the people, the President said that if not the determination, courage and political authority of Heydar Aliyev at the time, our independence would be lost. Noting that the years 1993-2003 were in Azerbaijan’s history as a period of stability and development, Ilham Aliyev said that the bases of our statehood and independence were laid down precisely in 1993 and since that time Azerbaijan is only in the way of development.
Stressing that independence is our greatest asset, the President said today Azerbaijan develops and strengthens – it is the most beautiful testimony of our tribute to the memory of Heydar Aliyev. "We will go this way. The policy of Heydar Aliyev will live in Azerbaijan. We will not deviate from this path and always be faithful to the policy of Heydar Aliyev ", - the Azerbaijani President said.
The ceremony went on with presentation of the Heydar Aliyev Award.
Upon the decision of the Heydar Aliyev Award Commission and Order of President Ilham Aliyev of May 10, 2011, writer Anar Rasul oghlu Rzayev received the Heydar Aliyev Award for his contributions to the development of Azerbaijani literature.
President Ilham Aliyev presented the Award to Anar Rzayev.
At the ceremony was shown a film about activity of Heydar Aliyev Foundation.
Then, were declared the winners for 2011 of the international award "Golden Plane" established by Heydar Aliyev Foundation in 2009.
The winner in the first nomination was announced former UNESCO Director General Koichiro Matsuura for his contributions to the preservation of universal values, enhancement of dialogue of civilizations, development of relations of Azerbaijan with UNESCO, successful representation of Azerbaijan in an intercultural exchange.
Winner of the next nomination was ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman al-Tuveyjri for his fruitful work in establishing links in the spheres of science, education and culture, and building a dialogue among peoples.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva presented the international award of Heydar Aliyev Foundation to both winners.
Following the awarding ceremony, a concert was presented by the Azerbaijan State Chamber Orchestra named after Gara Garayev led by People’s Artist Teymur Goychayev. The concert featured performance by the world famous group Il-divo and soloist of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre, talented tenor Samir Jafarov.